طرح درس دریا قلی فارسی ششم ابتدایی درس هشتم این طرح درس با تهیه کنندهی 5 صفحه ورد قابل ویرایش در نظر گرفته شده است و مدت زمان جلسه آن 45 دقیقه است. هدف اصلی از این درس، آشنایی دانش آموزان با اهمیت وطن دوستی و شجاعت است. در این درس، به طور خاص تلاش شده است تا روحیه وطن دوستی و شجاعت در دانش آموزان تقویت شود و همچنین با یکی از دلیران گمنام ایرانی آشنا شوند. علاوه بر این، درس به تقویت روحیه دلاوری و پایمردی، گسترش روحیه مقاومت و پایداری در سختیها و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم نقاط مختلف ایران نیز میپردازد. همچنین، در این درس دانش آموزان با علامتهای نگارشی نیز آشنا میشوند. در ابتدای درس، با ارزشیابی تشخیصی، سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان پرسیده میشود.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی موضوع درس: درس 8 دریا قلی
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با اهمیت وطن دوستی و شجاعت آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-تقویت روحیه وطن دوستی و شجاعت،
2- آشنایی با یکی از دلیر مردان گمنام ایرانی،
3- تقویت روحیه دلاوری و پایمردی،
4- گسترش روحیه مقاومت و پایداری در سختی ها.
5- آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم نقاط مختلف ایران،
6- آشنایی با علامت های نگارشی،
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی ششم ابتدایی- تابلو – ماژیک – کتاب گویا – کتابی از زندگینامه شهدای دفاع مقدس – تصاویری از صحنه های دفاع مقدس_ برش هایی از فیلم های دفاع مقدس
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی – روش ایفای نقش – کارایی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
جلسه اوّل
فرایند یاددهی – یادگیری مراحل اجرای روش تدریس ایفای نقش:
ایفای نقش روشی است که می تواند برای تجسم عینی موضوعات و درس هایی به کار رود که برای نمایش مناسب باشند به کار رود. در این روش فرد یا افرادی از دانش آموزان، موضوعی را به صورت نمایشی کوتاه اجرا می کنند.
مرحله اوّل: انتخاب بازیگران در این مرحله از روش تدریس، بازیگران انتخاب می شوند. دانش آموزانی برای این کار انتخاب می شوند که بتوانند متن را خوب حفظ و بدون استرس باشند. برای اجرای دقیق نقش ها باید کسانی را برگزید که انگیزه خاصی برای نمایش دارند. بهترین راه ترغیب دانش آموزان برای حضور در صحنه معرفی نمایش و شرح آن است. مرحله دوم: آماده سازی برای آماده سازی بازیگران باید نقش ها و ماهیت آن ها را نشان داد. فضای نمایشی را برای بازیگران تشریح کرد. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس دریا قلی متن نمایشنامه را برای حفظ کردن، در اختیار بازیگران قرار داد.
مرحله سوم: بیان اهداف به دانش آموزان و آماده سازی آنان در این مرحله به بیان اهداف و آمادهسازی دانش آموزان پرداخته می شود. هدف از این مرحله متوجه کردن دانش آموزان به فعالیت در شرف انجام و تکالیفی است که باید انجام دهند.
مرحله چهارم: اجرای نمایش بازیگران مطابق دستورالعمل های داده شده، به ایفای نقش می پردازند. برای اجرای مطلوب نمایش بازیگران در جاهای تعیین شده مستقر شده، به ایفای نقش می پردازند.
مرحله پنجم: پرسیدن سؤال پس از اجرای نمایش، با توجه به رخدادهای نمایش، سؤالاتی تفکر برانگیز از نمایش پرسیده می شود.
مرحله ششم: توضیح و تعیین تکلیف در مرحله پایانی برای بسط تجربه و دانش فراگیران توضیحاتی با توجه به محتوای درس داده می شود. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس دریا قلی در نهایت تکالیفی متناسب با محتوای درس به دانش آموزان ارائه می شود. ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
1-معمولا در هر شهری، نام برخی کوچه ها و خیابان ها به نام شهیدان نام گذاری شده است. یکی از این شهیدان را انتخاب کنید و شرح حال مختصری از وی را بنویسید.
2- مصاحبه ای با یکی از خانواده شهدای محله خود انجام دهید و به صورت گزارش به کلاس ارائه کنید
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.