طرح درس روز یازدهم پایه های همزه قرآن سوم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف آشنایی دانش آموزان با کلماتی که دارای همزه با پایه های «ی» و «ؤ» هستند، تدوین شده است. در این درس، از دانش آموزان انتظار می رود تا با توجه به مطالبی که در درس قبل آموختند، بتوانند کلمات و عبارات قرآنی درس را به درستی بخوانند و در عین حال با کلماتی که دارای همزه با پایه های «ی» و «ؤ» هستند، آشنا شوند.
برای رسیدن به این هدف، در این درس از روش های مختلفی برای یادگیری استفاده می شود. این روش ها شامل پرسش و پاسخ، جمع خوانی و سخنرانی می باشند. همچنین از رسانه های آموزشی مختلفی نیز در این درس استفاده می شود، از جمله کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی، ضبط صوت و لوحه آموزشی روز یازدهم.
این درس با مدل چینش کلاس ردیفی و گروهی برگزار می شود و مدت زمان آن 45 دقیقه است.
نام کتاب درسی: قرآن مقطع تحصیلی: سوم ابتدایی
موضوع: درس روز یازدهم پایه های همزه
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با کلماتی که دارای همزه با پایه های«ی» و «ؤ» آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس:
1-توانایی خواندن کلمات و عبارات قرآنی درس
2- توانایی خواندن کلماتی که دارای همزه با پایه های «ی» و «ؤ» هستند.
3- علاقه به خواندن روزانه ی قرآن کریم
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب قرآن آسمانی سوم ابتدایی – لوحه – ضبط صوت – لوحه آموزشی روز یازدهم
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ – جمع خوانی – سخنرانی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور و غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیص درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
روش تدریس و ارزشیابی
الف) روش تدریس همزه و پایه های آن مراحل آموزش
1-معلم ترکیب حرف «ع» را با حرکت های مختلف روی تخته می نویسد و از دانش آموزان میخواهد که آن ها را بخوانند.
عَـ ِعـ عُـ عـا عیـ عی عو
آن گاه میگوید: حرف دیگری از حروف الفبا نیز شکل و صدای آن شبیه «ع» است که نام آن همزه است. طرح درس روز یازدهم پایه های همزه قرآن سوم ابتدایی شما نیز در کلماتی مانند «سؤال، قائم، رأی» با آن آشنا شده اید. سپس حرف همزه را با حرکت های مختلف ترکیب کند و از دانش آموزان بخواهد که آن ها را بخوانند:
ءَ ءِ ءُ ءا ءو ءً ءٍا ءٍ ءٌ 2- همزه گاهی روی پایه می آید. این پایه ها عبارت اند از: « ئـ ، أ، ؤ، ئ»
3- معلم همزه ی روی دندانه( ئـ ) را روی تخته بنویسد و جلوی آن نیز همزه ی بدون پایه را بنویسد و بگوید: این دو شکل را بخوانید. ئـ ←ء
آن گاه معلم این شکل از همزه را با صداهای مختلف ترکیب کند و از دانش آموزان بخواهد که آنها را بخوانند:
ئَـ ئِـ ئُـ ئـا ئیـ ئی ئو ئًـا
معلم کلماتی مانند «تألیف» و «مأمور» را روی تخته بنویسد و از دانش آموزان بخواهد که آن ها را بخوانند؛ آن گاه همزه ی روی الف «أ» را روی تخته بنویسد و جلوی آن نیز همزه ی بدون پایه را بنویسد و بگوید این دو مانند یکدیگر خوانده میشوند: أ ←ء
تذکر :گاهی دانش آموزان این شکل را در وسط کلمه بهصورت «ا» می خوانند؛ مانند «مأٌکول» که به اشتباه «ماکول» خوانده میشود یا «اِقْرَ أ» که خوانده میشود «اقْرَ.» با توجه به این که شکل همزه « أ» ساکن است، معلم با حرکت دست از فتحه به سمت عالمت سکون، توجه دانش آموزان را به تلفظ همزه ی ساکن جلب کند. ــَ أ
5- معلم همزه ی روی واو ( و ٰ) را روی تخته بنویسد و بگوید صدای این شکل همان صدای «ء» است.
و ٰ ←ء
سپس ترکیبات آن را با حرکات کوتاه بنویسد تا با اشاره ی او دانش آموزان بخوانند.
َ وَ وِ وُ
آموزش تمرین دوم به روش دروس قبل
ج ) آموزش تمرین سوم :معلم از دانش آموزان بخواهد که هرکدام، چند کلمه یا یک سطر از عبارات تمرین دوم را به صورت شمرده و آرام از روی کتاب خود بخوانند
35دقیقه
تعیین تکلیف
معلم در پایان درس تذکرمی دهد که همین امروز در خانه تمرین های اول تا سوم این درس را حداقل یک بار برای اعضای خانواده ی خود با صدای بلند بخوانند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.