طرح درس ضرب اعداد یک رقمی ریاضی سوم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد شامل صفحات ۶۷ تا ۶۹ است. در طول این طرح درس، دانشآموزان با مفهوم تقسیم کردن آشنا میشوند و توانایی تقسیم کردن بصورت مساوی را یاد میگیرند. همچنین، آنها میتوانند حاصل تقسیم را با استفاده از عمل ضرب بدست آورند و رابطه بین تقسیم و ضرب را درک کنند. اهداف این طرح درس شامل شناختی، مهارتی، نگرشی و رفتاری است. برای انجام این درس، مواد و وسایلی مانند ماژیک، تخته، برگه و مدادرنگی استفاده میشود و روشهای آموزشی مانند پرسش و پاسخ و بارش مغزی نیز اعمال میشوند.
کتاب:ریاضی سوم عنوان: ضرب اعداد یک رقمی(ص 67تا69) فصل چهارم(ضرب و تقسیم)
آموزگار: زمان:45 دقیقه
آشنایی با تقسیم کردن
اهداف کلی
توانایی تقسیم کردن بصورت مساوی
پیدا کردن حاصل تقسیم با استفاده از ضرب
دریافت رابطهی تقسیم و ضرب
اهداف جزیی
شناختی: آشنایی با خطوط موازی، آشنایی با تقسیم، نوشتن حاصل ضرب از طریق تقسیم
مهارتی: توانایی الگو یابی، توانایی بدست آوردن حاصل ضرب از طریق تقسیم بندی، ارتباط دادن ضرب و تقسیم
اهداف نگرشی: به استفاده ضرب و تقسیم در زندگی روزمره علاقه نشان دهد
اهداف رفتاری
ماژیک، تخته، برگه، مدادرنگی
مواد و وسایل آموزشی
پرسش و پاسخ، بارش مغزی
روش تدریس
انتظار میرود: دانش آموز با ضرب اعداد آشنایی داشته باشد ـ با تقسیم بندی مساوی آشنایی داشته باشد
رفتار ورودی
سلام و احوا پرسی، حضور و غیاب کردن دانش آموزان، بررسی تکالیف آنها، چک کردن وسایل مورد نیاز آن ها
آمادگی
خوب بچه های گل جلسات قبل دربارهی ضرب یه چیزایی خوندیم. حالا هر کی دوست داره داوطلب بشه و برامون یه توضیحاتی رو بده
ارزشیابی آغازین
خوب بچه ها حالا که بصورت گروههای 4نفری نشستین ازتون میخواهم هر گروه از شماها این 12 مداد رنگی رو که بهتون می دهم بین خودتون بطور مساوی تقسیم بندی کنید.و ببینید هر کدوم چند مداد رنگی گیرتون میاد؟پس از انجام محاسبات و تقسیم کردن مدادها بین خود به درک جدیدی از تقسیم بندی مساوی میرسند. سپس از آنها می خواهم برای این تقسیم بندی که انجام داده اند یک عبارت ضرب را با همکاری یکدیگر بنویسید. سپس آن را روی یک محور که قبلا یادگرفته اند نشان دهند. و در پایان آن را برای دوستان خود توضیح دهند. طرح درس ضرب اعداد یک رقمی ریاضی سوم ابتدایی و سپس در صفحه ی 68 کتاب درسی آنها را با روش های متفاوت به مفهوم تقسیم می رسانم.( مثلا با شمارش چندتا چندتا، دسته بندی نمایش محور، نوشتن تساوی و تقسیم). و از آن ها میخواهم تمارین کار در کلاس را با یکدیگر حل کنند. و سپس برای تمرین ص 69 آن را روی یک مقوای بزرگ کشیده و به تابلو های کلاس نصب می کنیم و سپس با صدای بلند از بچه ها می خواهم که مثلا 2تا2تا چند می شود؟ و جواب را که گفتند، جواب را با رنگ قرمز که روی مقوای رنگی نوشته ام را در جای مناسب قرار می دهم
ارزشیابی تشخیصی
بچه های عزیز امروز چی یادگرفتیم؟ ما یادگرفتیم از طریق ضرب و تقسیم خیلی راحت تر میتونیم به تقسیم بندی های مساوی برسیم. و خیلی راحت تر میتونیم تعداد اشیا رو بدست بیاریم.
جمع بندی و نتیجه گیری
سوالات مطرح شده حین تدریس
ارزشیابی مستمر
16تا مداد داریم و می خواهیم بین 4نفرتون تقسیمشون کنیم به هرکدومتون چندتا می رسه؟
ارزشیابی پایانی
زهرا 8تا دفتر داره اگر آنها را بین خود و دوستش تقسیم کند نفزی چند دفتر را میتوانند ببرند؟آنها را با رسم شکل و نوشتن عبارت ضرب و نشان دادن حاصل را روی محور نشان دهید
تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.