طرح درس کوه ها و دشت های زیبا مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با این طرح درس، فراگیران با مفاهیم کوه، دشت، جلگه و کوهپایه آشنا میشوند و علاقهمند به طبیعت و کوه ها و دشت ها میشوند. همچنین، در پایان درس، فراگیران باید بلندترین قله ایران را ذکر کنند، چهار مورد از جلگه های مهم ایران را بنامند و تفاوت دشت کویر و دشت حاصلخیز را بیان کنند. روش های تدریس این درس شامل نمایشی، سخنرانی، پرسش و پاسخ، تلفیقی و روش یادسپاری میباشد. همچنین، از وسایل آموزشی کتاب درسی، تابلو، رایانه، کاربرگ های شماره 1 و 2 و تصاویری از محلات مختلف استفاده میشود.
نام درس: مطالعات اجتماعی اداره آموزش و پرورش ………. تاريخ:
موضوع: کوه ها و دشت های زیبا آموزشگاه …………. زمان: 35 دقيقه
پايه: چهارم ابتدايي مجري:
اهداف كلي
فراگیران با تعاریف کوه دشت ، جلگه ، کوهپایه و… آشنا می شوند . (حيطه شناختي)
فراگيران نسبت به طبیعت وکوه ها و دشت ها و انواع ناهمواری ها علاقه مند ميشوند. (حيطه عاطفي)
فراگيران از اين درس در محیط پيرامونی خود استفاده ميكنند. (حيطه رواني- حركتي)
اهداف رفتاري
از فراگيران انتظار ميرود در پايان درس بتوانند:
1- مفاهیم ناهمواری ، دشت ، جلگه ، کوهپایه ، آبرفت ، و … تعریف کند . ( دانش – شناختی )
2- بلندترین قله ی ایران را ذکر کند ( شناختی – دانش )
3- 4 مورد از جلگه های مهم ایران را نام ببرد .( شناختی – دانش )
4- وسیع ترین دشت ها و جلگه های ایران را ذکر کند ( شناختی – دانش )
5- تفاوت رود و جویبار را توضیح دهد . ( شناختی – درک و فهم )
6- دشت کویر و دشت حاصلخیز را تمیز داده و تفاوت ان را بیان کند . (شناختی – درکم و فهم )
7- نحوه ی تشکیل رود و جویبار و آبرفت را بر روی ماکت توضیح دهد . ( شناختی – درک و فهم )
8- با دقت به صحبت های معلم گوش میدهد . (عاطفی _ دریافت )
9– به سوالات مطرح شده از سوی معلم از قبیل توضیح در رابطه با تصاویر کتاب ، ذکر کوه ها و دشت هایی که در اطراف محل زندگیشان است ، پاسخ می دهد
الگو ها و روش هاي تدريس
نمایشی ، سخنرانی ، پرسش و پاسخ ، تلفیقی ، روش یادسپاری
رسانه و وسايل آموزشي
كتاب درسي- تابلو- رایانه- کاربرگ های شماره 1 و 2- تصاویری از محلات مختلف در دوره های زمانی متفاوت
فعاليت مقدماتي
ورود به كلاس- سلام و احوال پرسي- بررسي وضعيت فيزيكي و رواني فراگيران- حضور و غياب- بيان مناسبت روز يا هفته- ديدن تكاليف درسي
زمان
ارزشيابي تشخيصي آغازين
از دانش آموزان می خواهیم به عکس های ابتدای درس نگاه کنند و هرچه از آن می فهمند توضیح دهند .
از آنها بپرسیم چه کوه ها و دشت هایی در اطرافشان وجود دارد ؟ اگر که وجود دارد نام ببرند
_ آیا تاکنون به این مناطق سفر کرده اند ؟ توضیح دهند .
2 دقيقه
آمادگي و ايجاد انگيزه
بردن دانش آموزان به یک اردوی تفریحی نیم روزه
نمایش عکس هایی در رابطه با کوه ، دشت و …
2
ارائه درس
20
خلاصه و جمع بندي
از بچه ها می خواهیم که درمورد اردوی نیم روزه ای که جلسه ی قبل رفته بودند گزارشی تهیه کنند و برای جلسه ی بعد بیاورند .
5
ارزشيابي تكويني
از درس امروز چند سؤال از فراگيران ميپرسيم مانند:
کوهپایه چیست ؟
جلگه به چه معناست ؟
بلند ترین قله ی ایران چه نام دارد ؟ وسیع ترین جلگه ی ایران کدام است؟
2
تعيين تكليف
فردي: درس جديد را خوانده و کاربرگ های آن را تکمیل کنند.
گروهي: به صورت گروهی گزارشی درمورد اردویی که رفته اند بنویسند .
خلاق: آلبومی از عکس هایی که درمورد طبیعت است تهیه کنند.
2
نمونه سوالات درس
1-منطقه ی پست به چه معناست ؟ قسمت های صاف زمین منطقه پست نام دارد
2-بلند ترین قله جهان کدام است ؟ اورست
3-بلندترین رشته کوه جهان کدام است ؟ هیمالیا
4-چند نمونه از دشت های کویری و حاصلخیز چیست ؟ دشت لاله های واژگون . دشت شقایق های سمنان و گیلان . طرح درس کوه ها و دشت های زیبا مطالعات اجتماعی چهارم ابتدایی دشت نرگس فارس . دشت لوت و کویر
5_یکی از روستا ها و شهرهای واقع در کوهپایه های ایران را مثال بزنید ؟ روستای ماسوله و شهرستان لاهیجان
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.