طرح درس خانواده ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس پنجم

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس خانواده ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس پنجم تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد درس خانواده ام را دوست دارم در مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی، یکی از دروس مهم و پرطرفدار است که به کمک آن دانش آموزان با کارکردهای خانواده خود آشنا می شوند. در این طرح درس، دانش آموزان با استفاده از روش های تدریس گوناگون، از جمله پرسش و پاسخ، بارش مغزی و کنش متقابل، با کارکردهای خانواده مثل مراقبت از فرزندان، ارائه حمایت و عشق و همدلی به یادگیری می پردازند. در این درس، دانش آموزان آلبوم خانوادگی خود را با هم به اشتراک می گذارند و با مشاهده تصاویر، با کارکردهای خانواده خود آشنا می شوند.

هدف اصلی این درس، ایجاد احساس قدردانی و محبت و همدلی نسبت به اعضای خانواده و به ویژه پدر و مادر است. با انجام فعالیت های گوناگون در کلاس، دانش آموزان به دنبال آشنایی با کارکردهای خانواده خود هستند و می توانند با بیان مثال های مختلف از کارکرد های خانواده، احساس قدردانی و توجه به خانواده خود را بیشتر کن.

به نام خدا
طرح درس روزانه درس پنجم مطالعات سوم
تاریخ : …….
مدت جلسه:
45 دقیقه
صفحات:
14 و 15
موضوع درس:
خانواده ام را دوست دارم.
کتاب: مطالعات
پایه: سوم
مقطع: دبستان
آشنا کردن دانش آموزان با کارکردهای خانواده
اهداف کلی
-کارکرد های خانواده را بیان کنند.
-برای کارکرد های خانواده مثال بزنند.
-احساس قدردانی و محبت و همدلی نسبت به اعضای خانواده و به ویژه پدر و مادر داشته باشند.
هدف های رفتاری
استفاده از روش پرسش و پاسخ ـ روش بارش مغزی ـ روش کنش متقابل (شرکت دادن دانش آموزان در مباحث درسی)
روشهای تدریس

کتاب درسی- تعدادی عکس از اعضای خانواده که کارکرد های مختلف آن را نشان می دهد.
تعدادی عکس از آلبوم خانوادگی معلم (درصورت تمایل)

مواد و وسائل آموزشی
دانش آموزان مرتب سر جا های خود می نشینند و با بلند کردن دست و اجازه خواستن در بحث ها شرکت می کنند.
مدل کلاس و گروه آموزشی

زمان
فعالیتهای دانش آموزان
فعالیتهای معلم

5 دقیقه

دانش آموزان نیز باید در امر حضور غیاب و آماده شدن جهت تدریس درس جدید همکاری کنند.
با وارد شدن به کلاس و سلام و احوال پرسی کردن و حضور و غیاب کردن، کم کم می روم سر اصل مطلب (تدریس)
فعالیت های قبل از تدریس (مهارت های ارتباطی)

5 دقیقه
دانش آموزان باید به نقاشی کشیده باشند.
دانش آموزان باید با مفهوم خانواده آشنا شده باشند.
از دانش آموزان انتظار می رود مطالبی را به عنوان پیش نیاز درس جدید آموخته باشد تا درس جدید بر پایه ی آنها تدریس گردد و در این باره از آنها نظر خواهی می کنیم.
در درس قبل بچه ها خانواده خود را نقاشی کرده اند و با تعداد اعضای خانواده و مفهوم آن آشنا شده اند.
ارزشیابی تشخیصی (ورودی)
5 دقیقه
دانش آموزان موظفند با دقت در بحث ها شرکت کرده و نظرات خود را بیان دارند.
استفاده از فیلم یا عکس هایی از اعضای خانواده که کارکرد های مختلف آن را نشان می دهد.
معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه
15 دقیقه
دانش آموزان باید به صورت مستمر با مطالب درسی درگیر شوند.
بچه ها با خلاقیت و ابتکار خود پس از مشاهده عکس ها، نقش بازی کنند.
درس را با فعالیت «عکس خوانی» آغاز کنید.
بچه ها را ترغیب کنید که جای شخصیت های عکس ها حرف بزنند (ص 1١ و 15) هر تصویر چه خبری را نشان می دهد؟ برای مثال:
(تصویر محبت) پسر می گوید: مادر روزت مبارک، دوستت دارم، مادر: من هم تو را دوست دارم/
ممنونم چه گل زیبایی!

یا (تصویر مراقبت از یکدیگر) پدر: ببینم پسرم مثل این که تب داری!
پسر: بابا حالم خوب نیست و …

در ادامه
پس از بحث و گفت وگو درباره عکس ها، کارکردهای خانواده را روی تخته بنویسید و از بچّه ها
بخواهید در هر مورد مثال یا مثال هایی بزنند و داوطلبانه درباره خانواده خود صحبت کنند یا خاطره ای تعریف کنند.
محبت ←
مراقبت از یکدیگر ←
تفریح و سرگرمی ←
یادگیری ←
اگر معلم مایل باشد می تواند عکسی از دوران کودکی خود با اعضای خانواده اش را به بچه ها
نشان بدهد یا عکسی از خانواده فعلی خود به ویژه در کنار فرزندان نشان بدهد .
پیشنهاد می شود معلّم
نیز از خاطرات خوب خود درباره یکی از کارکردهای خانواده تعریف کند برای مثال چه کارهایی از پدر
یا مادرش یاد گرفته است یا پدر و مادر در چه سرگرمی هایی با او همراهی می کردند و … . بیان این خاطرات موجب ایجاد فضای صمیمانه در کلاس می شود.
فعالیت ضمن تدریس فرایند یاد دهی و یادگیری

5 دقیقه
سوالاتی از دانش آموزان پرسیده می شود بنابراین باید با دقت به آنها پاسخ دهد و اگر مشکل دارد بپرسد.
با جمع بندی انواع کارکردهای خانواده و اهمیت خانواده و نقشی که در آسایش و تربیت بچه ها
دارد از آن ها بپرسید از زحمات پدر و مادر چگونه باید قدردانی کرد و چه کارهایی باید انجام داد؟
جمع بندی و نتیجه گیری
5 دقیقه
دانش آموزان باید توان پاسخ گویی به این سوالات را داشته باشند.
بیان کارکردهای خانواده با مثال، احساس قدردانی و همدلی با خانواده طرح درس خانواده ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس پنجم (که توسط خانواده ارزشیابی و به معلم منعکس می شود) و مشارکت در فعالیت عکس خوانی سه محور عمده ارزشیابی این درس است.
ارزشیابی تکوینی و پایانی
5 دقیقه
دانش آموزان باید این فعالیت را انجام داده و به کلاس ارائه دهند.
به نظر شما چه کارهایی پدر و مادر را ناراحت می کند؟ دانش آموزان در این باره خوب فکر کنند بعداً پاسخ را در کلاس بیان کنند
تعیین تکلیف

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس خانواده ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس پنجم”

طرح درس خانواده ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس پنجم
طرح درس خانواده ام را دوست دارم مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی درس پنجم