طرح درس شماره دو هوای سالم آب سالم علوم دوم ابتدایی درس دوم نمونه دوم تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این طرح درس آشنایی با چرخه و مراحل تصفیه آب و شناخت راه های هدر رفت آب و جلوگیری از آن است. در این درس، دانش آموزان باید بتوانند منابع آب سالم کم هستند و باید در حفظ آن کوشا باشند را درک کنند و نگرشی شکرگذار نسبت به نعمت های خداوند از جمله آب و هوای سالم داشته باشند. روش تدریس این درس شامل پرسش و بحث گروهی و استفاده از رسانه های آموزشی مانند کتاب درسی، گچ، تابلو، عکس و پوستر است.
مشخصات کلی
موضوع درس: درس هوای سالم آب سالم
زمان تدریس: 45 دقیقه
نام مدرسه:
نام معلم مجری:
تعدادفراگیران:33نفر
پایه تحصیلی: دوم دبستان
هدف کلی درس
آشنایی بامنابع آب سالم واهمیت صرفه جویی درمصرف آن
هدفهای جزیی
1-آشنایی باچرخه ومراحل تصفیه آب
2-شناخت راه های هدر رفت آب و جلوگیری ازآن
دانش آموز باید بتواند:
هدفهای رفتاری
شناختی
منابع آب سالم کم هستند.
مهارتی
آب یک نعمت الهی برای همگان است پس باید درحفظ آن کوشاباشند.
نگرشی
شکرگذارنعمت های خداوند باشند.(آب وهوای سالم)
کلاس درس-به شکل سنتی
روش تدریس
پرسش وبحث گروهی
رسانههای آموزشی
كتاب درسي ، گچ ، تابلو ، عكس و پوستر
شروع فرایند تدریس
زمان
( دقیقه )
برقراری ارتباط و فعالیتهای مقدماتی
. ابتدا سلام واحوال پرسی کردم ،سپس حضور وغیاب کرده ، چسباندن عكس يا پوستر در كنار تابلو ، وپس از آن برای برقراری ارتباط پیش از شروع درس دانش آموزان را گروه بندی کردم.
2
ارزشیابی آغازین
برای ارزشیابی آغازین از دانش آموزان سوالاتی راجع به درس گذشته باموضوع سوال از درس قبل (گردش در باغ ) ، سوال از حواس پنج گانه در شناسايي محيط اطراف خود ، مزاياي نوشتن يادداشت
2
ایجاد انگیزه
نشان دادن تصاويري از محيط هاي پاكيزه و آلوده ، آّب رودخانه ها ي تميز، تصاویر نشان دهده کم آبی و بحران آب .
5
ارائه محتوا
درس را با نوشتن بسم الله الرحمن الرحيم در بالاي تابلو شروع مي كنیم و تصاويري را پای تابلو نصب كرده و از آن ها مي خواهيم در مورد تصاوير با بحث كنند و نتايج را نوشته به ما بدهند سپس دانش آموزان در جاي خود نشسته و درس را به طور جمعي شرو مي كنيم.
در مورد استفاده هايي كه از آب مي كنيم از دانش آموزان سؤالاتي را مطرح كرده و مثال هایی ازنحوه ی مصرف آب را با تصویر به آنها نشان می دهیم و میپرسیم کدام رفتار درست است و چرا؟ در مورد اهميّت آب سالم براي
انسان ها ، استفاده هاي آب براي جانوران وگياهان و راه هاي تميز نگه داشتن آب برای آن ها مي گوييم. طرح درس شماره دو هوای سالم آب سالم علوم دوم ابتدایی درس دوم نمونه دوم همچنين در مورد آّب آشاميدني سالم و نحوه ي تهيّه ي آن با دانش آموزان بحث كرده و نتايج آن ها را مي نويسيم البته با نشان دادن عكس هاي صفحه ي 20 . در در مورد مصرف بيش از اندازه از آب آشاميدني مطالبي را توضيح داده و نقش هر كس را در سالم نگه داشتن محل زندگي خود مي گوييم . و در آخر هم راه هايي آلوده نكردن هواي سالم را بيان مي كنيم .
25
ارزشیابی تکوینی
پرسیدن سوالاتی ازبچه ها و مراجعه به متن کتاب و پرسیدن سوالات فکرکنید ها از دانش آموزان.
6
جمعبندی و نتیجهگیری وارشیابی پایانی
در آخر نتيجه مي گيريم كه آب وهواي سالم براي تمامي موجودات زنده لازم است و بايد هر كس به اندازه ي خود سعي در حفظ محيط زيست سالم براي خود و ديگران بنمايد . همجنين مجددا بخاطر اهميّت راه هاي جلوگيري از مصرف بيش از اندازه ي آب مواردي را بيان مي نماييم .
درپایان سوالات کتاب را از بچه ها پرسیدم وپاسخ دادند.
برای تکلیف پایانی از آن ها مي خواهيم پيشنهادها ي خود را براي داشتن آب سالم نوشته و راه هاي جلوگيري از اسراف آب مواردي را نوشته و ارائه نمايند .
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.