طرح درس برگی از تاریخ زمین علوم پنجم ابتدایی تشکیل شده است. این طرح درس، با استفاده از 5 صفحه ورد قابل ویرایش است. هدف اصلی این طرح درس، آموزش مفاهیم و اطلاعات مرتبط با تاریخ زمین به دانش آموزان پایه پنجم دبستان است. در این طرح درس، مباحثی مانند تشکیل زمین، پدیده های زمین شناسی و تغییرات زمین در طول زمان مورد بررسی قرار میگیرد. این طرح درس با استفاده از روش های تعاملی و کاربردی، به دانش آموزان کمک میکند تا بهترین درک و فهم را از تاریخ زمین و جغرافیای محیط خود داشته باشند. با استفاده از این طرح درس، دانش آموزان پایه پنجم دبستان میتوانند توانایی هایشان در حوزه های مختلفی مانند تحلیل، استدلال و ارائه دیدگاه های کیفیت بالا را پیشرفت دهند.
قسمتی از متن طرح درس
طرح درس برگی از تاریخ زمین علوم پنجم ابتدایی
طراح : موضوع: علوم پنجم صفحه ی 30تا33 (فسیل) |
|
آ شنایی دانش آموزان با فسیل و مراحل تشکیل آن |
هدف کل
|
1- دانش آموزان با نحوه ی جستجوی آثار بجامانده از جانداران آشنا شوند.
2- آشنایی دانش آموزان با مفهوم فسیل 3- آشنایی دانش آموزان با مراحل تشکیل فسیل 4- دانش آموزان فسیل انواع مختلف جانداران را از یکدیگر تشخیص دهند. 5- مسولیت پذیری و کار در گروه |
اهداف جزیی |
تلفیقی از روش های سخنرانی، پرسش و پاسخ، بحث گروهی و استفاده از منابع دیداری و شنیداری | روش تدریس |
سوال :
– آیا می دانید سنگ های رسوبی چگونه تشکیل می شوند؟ |
ارزشیابی تشخیصی |
دانش آموزان در سال گذشته با نحوه ی تشکیل لایه های رسوبی آشنا شده اند. حال برای یادآوری و همچنین ایجاد انگیزه در آن ها کلیپی از چگونگی تشکیل سنگ های رسوبی برای دانش آموزان به نمایش می گذاریم.( در صورت بودن پروژکشن و در غیر این صورت با استفاده از لپ تاب) | ایجاد انگیزه |
خب بچه ها در فیلم دیدید که سنگ های رسوبی چگونه تشکیل می شوند. در جلسه ی قبلی نیز خواندیم که بعضی جانداران از خود آثاری به جا می گذارند ثل اثر دست و پای حیوانات.
حالا به نظر شما جاندارن بجز اثر دست و پا یا قسمت های دیگر بدن جانداران چه چیز هایی از خود به جا می گذارند؟ برخی از دانش آموزان جواب هایی از جمله استخوان و دندان و … می دهند. آنها را تشویق کرده و از کل کلاس می خواهیم تا کلیپی در مورد چگونگی تشکیل فسیل مشاهده کنند. پس از آن دوباره از دانش آموزان سوال می کنیم چه چیزی باقی می ماند؟ همه ی آنها می توانند ب سوال معلم به درستی باسخ دهند. پس از آن معلم خود فسیل را برای دانش آموزان همانطور که در کتاب آمده، تعریف می کند. بچه ها همانطور که در فیلم هم دیدید دانشمندان لایه های رسوبی را با ابزارهای مناسب می کنند و فسیل باقی مانده از جانداران را بیرون می آورند. حال از دانش آموزان می خواهیم تا در گروه های خود فعالیت صفحه ی 31-32را انجام دهند و مثل دانش مندادن فسیل را از بین لایه های خاک بیرون آورند.( از جلسه ی قبل از دانش آموزان می خواهیم تا وسایل مورد نیاز این فعالیت را با خود بیاورند.) ابتدای صفحه ی 33 قسمت گفتگو از دانش آموزان می خواهیم به صورت گروهی سوالات را پاسخ دهند و سرگروه نتیجه را برای کل کلاس ارایه دهد. و معلم این نکته را که هر لایه از لایه های رسوبی از لایه ی زیرین خود جدید تر است پس فسیل لایه های پایین تر قدیمی تراز لایه های بالایی است را برای دانش آموزان توضیح می دهد. و همچنین شکل فسیل جانداران مختلف را به آنها نشان می دهد. همچنین صفحه ی 33 بازهم مراحل تشکیل فسیل را نشان داده که دانش آموزان آن را در فیلمی مشاهده کردندو معلم با باز بخش آن برای بچه ها توضیح می دهد که وقتی جانداری می میرد، ایتدا قسمت های نرم بدن آن را جانداران دیگر تغذیه می کنند یا از طریق دیگر از بین می روند. سپس لایه های خاک روی باقی مانده ی آن جاندار که قسمت های سخت بدن جاندار هستند می نشیند که به قسمت های سخت باقی مانده فسیل می گویند. |
ارایه درس جدید |
پرسش و پاسخ حین ارایه ی تدریس | ارزشیابی تکوینی |
روخوانی از متن درس توسط یکی از دانش آموزان | جمع بندی |
ارزشیابی پایانی : معلم چندین تصویر از مراحل تشکیل فسیل از قبل آماده می کند و به صورت مسابقه آموزان می خواهد تا آن ها را به ترتیب بچینند و آن گروه که سریع تر می چیند برنده اعلام می شود و به اعضای آن کارت تشویقی می دهد.
تعیین تکلیف : معلم از دانش آموزان می خواهد تا هرگروه تا هفته ی آینده یک کتاب درمورد فسیل مطالعه کنند و خلاصهی آن را به کلاس ارایه دهند. |
ارزشیابی پایانی و تعیین تکلیف |
علوم پایه پنجم ابتدایی – درس چهارم-صفحه 34 کتاب – موضوع: رمزگشایی
طراح : |
||
فعالیت های قبل از کلاس | هدف کلی | آشنایی دانش آموزان با فواید فسیل و آثارباقیمانده ی جانوران |
اهداف
جزئی |
1- آشنایی دانش آموز با نحوه ی بررسی و چگونگی تحصیل اطلاعات از فسیل.
2- آشنایی دانش آموز با تفاوت فسیل ها و تفاوت اطلاعات حاصل از آن ها. 3- آشنایی دانش آموز با نقش فسیل ها در جمع آوری اطلاعات درباره ی گذشته ی زمین. 4- آشنایی دانش آموز با مشاهده و جمع آوری اطلاعات 5- آشنایی دانش آموز با فواید اثرات به جامانده از جانداران
|
|
اهداف عملکردی | حیطه ی شناختی | دانش آموز بتواند چند مورد از اطلاعاتی را که از فسیل به دست می آید نام ببرد.
|
حیطه ی مهارتی | دانش آموز بتواند اطلاعاتی از فسیل هایی که در اختیار دارد را به دست آورد و گزارش دهد. | |
حیطه ی نگرشی | دانش آموز به علم تاریخ زمین علاقه مند شود.
دانش آموز به جمع آوری اطلاعات درباره ی محیط زیست و سنگ ها علاقه مند شود. دانش آموز بتواند یافته هایش را جمع بندی کند. |
|
الگوی تدریس | روش تدریس | تلفیقی(مشارکتی ، پرسش و پاسخ ، نمایشی،و..) |
admin –
طرح درس برگی از تاریخ زمین علوم پنجم ابتدایی