طرح درس کشورهای همسایه مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش است که به منظور آشنایی دانشآموزان با جوانب مختلف کشورهای همسایه ایران طراحی شده است. هدف از این طرح درس، آشنایی با نوع حکومت، زبان، محصولات کشاورزی و صادرات کشورهای همسایه ایران است. همچنین، در این طرح درس مهارت تشخیص موقعیت جغرافیایی کشورهای همسایه و شناخت همسایگان ایران نیز ارائه میشود. این طرح درس، به منظور ارتقای دانش و آگاهی دانشآموزان درباره روابط ایران با کشورهای همسایه و تقویت همبستگی و همکاری در منطقه، اجرا میشود.
اهداف جزیی و رفتاری
1- آشنایی با نوع حکومت کشورهای همسایه ایران
2- آشنایی با نوع زبان کشورهای همسایه ایران
3- آشنایی با محصولات کشاورزی کشورهای همسایه ایران
4-آشنایی با نوع صادرات کشورهای همسایه ایران
5-موقعیت جغرافیایی کشورهای همسایه را تشخیص دهند.(مهارتی)
6- همسایه کشورهای ایران را نام ببرند(شناختی)
7- روی نقشه دور کشورهای همسایه خط بکشند(مهارتی)
8- منابع، صنایع، زبان، مذهب و نوع حکومت هریک از کشورهای همسایه ایران را با یکدیگر مقایسه نمایند.
9-مشاغل مهم کشورهای همسایه را از میان مشاغل مشخص شده برگزینند و به کشور مورد نظر ارتباط دهند.(مهارتی)
ایجاد انگیزه
تصویری از یک هواپیما مسافربری و نقشه ی ایران را روی تخته سیاه نصب کرده و از فراگیران می خواهیم که آمادگی خود را در سفر با این وسیله اعلام دارند و به آنان می گوییم که می خواهیم یک سفر خیالی به کشورهای همسایه ی ایران داشته باشیم همه چشم ها را بسته و با هم سوار هواپیما شده و بر فراز آسمان پرواز کرده و وقتی به کشور مورد نظر رسیدیم چشم ها را باز کرده و از هواپیما پیاده شده و به گشت و گذار در آن کشور می پردازیم(به این ترتیب علاقه ی دانش آموزان با این تخیل بر انگیخته می شود)
روش تدریس
پس از ایجاد انگیزه به دانش آموزان می گوییم درس امروز راجع به کشورهای همسایه ایران است می خواهیم اطلاعاتی در مورد آن کشورها به دست آوریم برگه های از پیش تهیه شده مانند نمونه زیر را که در آن در مورد مشخصات کشورهای همسایه ایران (ترکیه – عراق – افغانستان – ارمنستان – آذربایجان و ترکمنستان) نوشته شده است. در بین اعضا توزیع می کند و افراد در گروه به مطالعه موارد ذکر شده جهت شناسایی کشورهای همسایه ایران می پردازند سپس آموزگار دانش آموزانی می خواهد که نام کشورهای همسایه را روی تخته سیاه لیست نماید. آموزگار در مقابل هریک از کشورها گزینه ی بله یا خیر را می نویسد طرح درس کشورهای همسایه مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی آنگاه از دانش آموزان می خواهد به جدول خود نگاه کرده و با اعضای خود مشورت کرده و دلیل عنوان انتخاب شده(بلی یا خیر) در مقابل هر کدام از کشورها را پیدا کنند. سپس دانش آموزان به تدوین و آزمون فرضیه ها می پردازند و به نتیجه می رسند که چه مطلبی مورد نظر بوده است. و آموزگار نتیجه بدست آمده
توسط دانش آموزان را روی مقوای بزرگی که در کنار تابلو نصب شده است می نویسد و برای یاد گیری بهتر این مقوا را برای دو هفته در کلاس نگه می دارد.
نام کشور
نوع حکومت
زبان
دین
شغل
محصولات
صنایع دستی
منابع
صادرات
ترکمنستان
جمهوری
ترکمنی
اسلام
کشاورزی
دامپروری
پنبه
قالی بافی
نفت
گاز
قالی،نفت
پنبه
پاکستان
جمهوری
ارد
اسلام
کشاورزی
دامپروری
ماهیگیری
برنج
پنبه
کنف
ریسندگی
بافندگی
کود
سشیمیایی
پارچه
لباس
افغانستان
جمهوری
فارسی
اسلام
کشاورزی
دامپروری
غلات
ریسندگی
بافندگی
تریاک
زعفران
پشم
پنبه
آذربایجان
جمهوری
ترکی
اسلام
کشاورزی
ماهیگیری
پنبه،توتون
انگور ابریشم
چوب بری
نفت آلومینیم
نفت
پنبه
چوب
ارمنستان
جمهوری
ارمنی
اسلام
کشاورزی
دامپروری
سیب زمینی غلات چغندر
چوب بری
منسوجات موادشیمیایی
برق چوب
مواد شیمیایی
ترکیه
جمهوری
ترکی
اسلام
دامپروری
مرکبات
زیتون پنبه
کالای چرم پوست
زغال سنگ آهن نقره مس
پوست خشکبار کالای چرمی
عراق
جمهوری
عربی
اسلام
کشاورزی
غلات خرما پنبه
صابون سازی
نفت
نفت خرما
جمع بندی مطالب
در پایان آموزگار ، مفاهیم و مطالب مهمی را که توسط آموزگار و دانش آموزان نتیجه گیری و بیان شده به صورت کامل تر بیان می کند.
ارزشیابی پایانی
1- کشورهای همسایه ایران را نام ببرند.2- همسایگان غربی و شمالی را روی نقشه نشان دهند.3- با کشیدن یک جدول نوع حکومت ،زبان، دین، صنایع و منابع کشورهای همسایه را لیست نمایند.
تکلیف خلاقیتی
از دانش آموزان می خواهیم برای جلسه ی آینده اطلاعات در مورد آداب و رسوم، درصد باسوادی، واردات، جمعیت، سطح زتدگی کشورهای همسایه جمع آوری کرده و به کلاس ارائه دهند.
admin –
طرح درس کشورهای همسایه مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی