طرح درس روزانه بازسازی ویرانه ها مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی، موضوع بازسازی ویرانه ها بررسی میشود. این درس با هدف کلی آشنایی دانشآموزان با روند عمران و آبادی در ایران تدوین شده است. از اهداف جزیی این درس میتوان به آشنایی با تاریخچه و اهمیت بازسازی ویرانه ها، درک نقش بازسازی در توسعه شهری و روستایی، آشنایی با مراحل و فرآیند بازسازی ویرانه ها، توانایی تشخیص نیازها و مشکلات موجود در مناطق ویرانه و ارائه راهکارهای مناسب برای بازسازی ویرانه ها اشاره کرد. با پیشرفت جامعه و تغییرات سیاسی و اقتصادی، بازسازی ویرانه ها مورد توجه قرار گرفته است و این درس به دانشآموزان کمک میکند تا با مفاهیم و مباحث اساسی این حوزه آشنا شوند و بتوانند در آینده نقش موثری در توسعه و بازسازی جوامع خود ایفا کنند.
اهداف جزیی و رفتاری
1- با تغییر روش زندگی جانشینان مغول آشنا می شود.
2- با خواجه رشید الدین همدانی از وزیران دانشمند ایرانی و کارهای او آشنا می شود. 3- نحوه رونق معماری و هنر را در ایران فرا می گیرد.4- شاعران دوره مغول و تیموری را می شناسد و علاقه نشان می دهد. طرح درس روزانه بازسازی ویرانه ها مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی 5- خصوصیات شاهرخ پسر تیمور و کار مهم او را بیان می کند.6- در فعالیت و حل تمرین علاقه نشان می دهد.
7- تصاویر را مشاهده می کند و برای شناختن آنها علاقهمند است.8- نمودار خط زمان حکومت ها را فرا گرفته است و بیان می کند.9- به رونق فرهنگ و هنر در دوره های حکومت ها علاقه نشان داده و اهمیت می دهد.
فعالیت های قبل از تدریس
سلام و احوالپرسی – صلوات و دعای فرج – گروه بندی
ارزشیابی تشخیصی
درباره سلسله هایی که در ایران تشکیل شده است چه چیزهایی می دانید0
روند ورود مغولان و کارهایی که انجام داده اند را توضیح دهید.
معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه
قسمتی از شعرهای تاریخی مربوط به ایران را می خوانیم و سولاتی درباره آنچه از تاریخ سلسله های حاکم بر ایران در گذشته فرا گرفته اند پرسیده می شود.
فعالیت های ضمن تدریس
در ادامه با پخش فیلم و عکس توضیحات لازم درباره نحوه تشکیل حکومت ها در ایران ارایه می شود و نمودار زمان توضیح داده می شود نقشه خوانی شده و سپس با نمایش عکس هایی از شاعران و نویسندگان به معرفی حکومت های ایرانی و رونق فرهنگ و هنر می پردازیم
جمع بندی و نتیجه گیری
– چگونگی تغییر روش مغولان در آبادانی و باز سازی ویرانه ها توضیح داده شد.
وزیران دانشمند و نقش آنها در آبادانی ایران بیان شد و شاهرخ پسر تیمور و کارهای مهم او از جمله مسجد گوهر شاد معرفی شد و فعالیت ها حل شد
ارزشیابی تکوینی
سوالاتی از متن درس و توضیحاتی خواسته می شود- با چگونگی آبادانی ایران آشنا می شود-خواجه رشیدالدین همدانی که بود و چه کرد-شاهرخ که بود و چه کرد- دانشمندان مهم دوره مغول را نام ببرید
تعیین تکلیف
– انجام فعالیت های ارایه شده و فعالیت های کتاب
– درباره مولوی یا سعدی و دوره ای که در آن می زیسته تحقیقی ارایه گردد.
admin –
طرح درس روزانه بازسازی ویرانه ها مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی