طرح درس فصل خاک با ارزش علوم پنجم ابتدایی یکی از طرحهای درسی قابل ویرایش و مفید در کتاب علوم پنجم ابتدایی است. این طرح درس، شامل 8 صفحه ورد است و به صورت جامع و کامل مفاهیم و مطالب مرتبط با فصل خاک را در بر میگیرد. این طرح درس، با استفاده از روشهای آموزشی مناسب و متنوع، تلاش میکند تا دانشآموزان را با مفاهیم و اصول پایهای خاک آشنا کند و آنها را به درک بهتری از محیط زیست و تاثیر خاک بر زندگی و اقتصاد برساند. این طرح درس، با توجه به سطح دانش و مهارت دانشآموزان، به صورت گام به گام و ساده و قابل فهم تدوین شده است، به این ترتیب که دانشآموزان بتوانند با استفاده از این طرح درس، مفاهیم و مطالب مرتبط با فصل خاک را به راحتی فرا بگیرند و درک بهتری از آنها داشته باشند.
قسمتی از متن طرح درس قسمت زیر
طرح درس کامل فصل خاک با ارزش علوم پنجم | ||
درس:علوم پایه:پنجم صفحه:77 و 78 طراح: |
||
هدف کلی
|
آشنایی دانش آموزان باخاک زندگی بخش. |
|
اهداف جزیی |
اشنایی با نحوه تشکیل خاک اشنایی با انواع خاک |
|
ابزار و وسایل | تابلو
کتاب خاک سنگ قوطی |
|
ارزشیابی آغازین |
از دانش اموزان می خواهیم که چند ماشین ساده نام ببرند ونحوه کار هر کدام را بگویند. |
5
|
ارزشیابی تشخیصی |
سؤال ها ی زیر را از دانش اموزان می پرسیم.
۱-میزان تاثیرخاک را درکشاورزی توضیح دهد. ۲-کاربردخاک رادر زندگی بیان کند. |
3 |
ایجاد انگیزه |
معلّم سه نوع خاک با خود به کلاس آورده تا در آنها سبزی بکارد. خاک ها به رنگ های متفاوتی هستند. معلّم آنها را با هم مخلوط کرد و در گلدان ریخت. دانش اموزان با تعجب نگاه می کنند و سوالاتی می پرسند.وقتی این سوال که چرا رنگ و اندازه خاک ها با فرق دارد،مطرح شد،وارد مبحث درس می شویم. |
5 |
ارایه محتوا |
معلم سنگ های مختلفی را دراختیار گروه ها قرار می دهد و از ان ها می خواهد تا با دقت ان ها را مشاهده کنند. دانش اموزان سنگ ها را در یک قوطی فلزّی بریزند. درِ آن را ببندند و سعی
کنند با تکان دادن قوطی، سنگ ها را به قطعه های کوچک تری تبدیل کنند.معلم از دانش اموزان می خواهد تا پیش بینی کنند که چه اتفاقی می افتد.سپس درِ قوطی را باز کنند و مشاهدات خود را بیان کنند.دانش اموزان می بینند که برخی سنگ ها خرد شده اند و برخی تغییر واضحی ندارند. سنگ هایی که سخت تر هستند،تغییر واضحی ندارند.سنگ های نرم تر خرد شده اند. جنس سنگ ها باهم فرق دارند.برخی سخت و سفت و برخی سست هستند.همچنین رنگ سنگ های مختلف با هم فرق دارند چون مواد تشکیل دهنده ان ها فرق دارد و به روش متفاوتی خرد می شوند..به همین دلیل است که خاکی که از این سنگ ها تشکیل می شود از نظر رنگ و جنس با هم فرق دارند. سنگ ها در طول سالیان دراز، به روش های مختلف خُرد می شوند. سپس، تغییر شیمیایی پیدا می کنند وبه خاک تبدیل می شوند. خاک در طبیعت به کندی تشکیل می شود. برای تشکیل لایه ای خاک به ضخامت یک سانتی متر، حدود200 سال زمان لازم است. |
15 |
ارزشیابی پایانی | از دانش اموزان سوالات زی را می پرسیم:
چگونه خاک تشکیل می شود؟ چرا خاک های مختلف با هم فرق دارند؟
|
10
|
جمع بندی
|
بهتراست خلاصه درس ابتداتوسط یک دانش آموز زرنگ وسپس یک دانش آموزضعیف بیان شود ودرآخر معلم درتکمیل سخنان دانش آموزان جمع بندی کلی درس راانجام دهد. |
5
|
فعالیت تکمیلی |
معلم ازدانش آموزان میخواهد نتایج آزمایشها وپاسخ پرسش ها را دردفتر علوم برای جلسه ی آینده بنویسد وبه کلاس بیاورد. |
2 |
به نام خدا
نام و نام خانوادگی معلم : موضوع :علوم پنجم درس 10 خاک با ارزش صفحه 79تا بالای صفحه 80 |
هدف : آشنایی با عوامل خرد شدن سنگ ها |
1)چگونگی خرد شدن سنگ ها را توضیح دهد(دانشی )
2)با انجام دادن آزمایش ص 79 به عوامل دیگر خرد شدن سنگ ها پی ببرد (مهارتی ) 3)نسبت به انجام آزمایشات خرد شدن سنگ ها علاقه نشان دهد.(عاطفی) |
وسایل کمک آموزشی :
گل رس ،بطری نوشابه ،ماسه ،خاک باغچه ،چند عدد لوبیا که از شب خیس شده باشند ، تصویر یک کوه یا در نبود تصویر می توان معلم روی تخته کوه و آب ها را نقاشی کند . |
روش تدریس :پرسش و پاسخ ،مشارکتی
دانسته های پیشین دانش آموزان : آشنایی دانش آموز با شکل ها و جنس های مختلف سنگ ها آشنایی با تغییر شیمیایی سنگ ها
|
admin –
طرح درس فصل خاک با ارزش علوم پنجم ابتدایی