طرح درس فصل چه خبر 2 علوم پنجم ابتدایی، یک منبع جامع و کامل برای دبیران و دانشآموزان پنجم دبستان است. این طرح درس شامل 9 صفحه ورد است که به راحتی قابل ویرایش میباشد. با استفاده از این طرح درس، دبیران میتوانند به راحتی مهارتها و مفاهیم علوم را به دانشآموزان خود آموزش دهند. همچنین، این طرح درس شامل فعالیتها و تمرینهای تعاملی است که به دانشآموزان کمک میکند تا مفاهیم علوم را بهتر درک کنند و مهارتهای عملی را تقویت کنند. به طور کلی، طرح درس فصل چه خبر 2 علوم پنجم ابتدایی، یک منبع مفید برای آموزش و یادگیری علوم در دبستان است.
قسمتی از متن طرح درس قسمت زیر
طرح درس کامل فصل چهخبر؟(۲)
|
|||||
زمان | مدرس: صفحهی ۵۳،۵۴،۵۵،۵۶ |
|
مدرسه: – | پایه:
پنجم |
نام درس:
چهخبر؟(۲)
|
آشنایی دانشآموز با حس چشایی | هدف کلی: | ||||
|
شناختی:۱- دانشآموزبا عظمت خداوند آشنا شود.
۲- دانشآموز با ساختار زبان آشنا شود. ۳- دانشآموز بتواند مزههای مختلف را بیان کند. ۴- دانشآموز به رابطهی چشایی و بویایی پی ببرد. ۵-دانش آموزبتواند فرآیند چشایی را بیان کند. ۶- دانشآموز به اهمیت بهداشت دهان پی ببرد. ۷-دانشآموز مزههای مختلف را نام برده و برای هر کدام مثالهایی بزند. |
اهداف جزئی | |||
مهارتی:۱- دانشآموز بتواند مزههای مختلف را در خوراکیها از هم تشخیص دهد.
۲-دانشآموز بتواند تفاوت غذای مایع از جامد را تشخیص دهد. ۳-دانشآموز بتواند بتواند ساختار زبان را ترسیم کند. ۴- دانشآموز بتواند رابطهی بین چشیدن و درک چشیدن را تشخیص دهد. ۵- دانشآموز ارتباط بین مغز و زبان را درک کند و دربارهی آن گفتوگو کند. ۶-دانشآموز بتواند تشخیص دهد غذای مایع سریعتر از غذای مایع با بزاق مخلوط شده و مزه احساس میشود. |
|||||
عاطفی:۱- دانشآموز به شناخت شیوهی کار اندامهای مختلف علاقمند شود.
۲- دانش آموز به انجام کارگروهی علاقمند بشود. ۳-دانشآموز نسبت به نحوهی نگهداری سلامت و حفظ بهداشت دهان کنجکاو شود. ۴-دانشآموز نسبت به شناخت ساختار زبان علاقه نشان بدهد. ۵- دانشآموز نسبت به کشف روابط بین اندامهای مختلف کنجکاوشود. |
|||||
وسایل مورد نیاز:کتاب درسی، تخته،ماژیک،کارتهای گروهبندی،کاغذ،قلم،آینه،آب،سیب،سیب زمینی،خیار،رنده،قاشق و…. | |||||
روش تدریس:ساختن گرا | |||||
۵ |
ایجاد انگیزه : دانشآموزان با مشاهدهی بستهی حاوی شیر،نان،سیب ،قاشق و…. نسبت به مبحث جدید کنجکاو میشوند.
از دانشآموزان میخواهیم هر کدام به زبان بغل دستی خود با دقت نگاه کند و هر چه را میبیند بگوید. |
||||
۳ |
ارزشیابی تشخیصی:برای این مرحله میتوان پرسید:
بچهها قبل از اومدن صبحانه (نهار)چی خوردین؟ چه مزهای داشت؟ تا حالا به این فکر کردین که چجوری مزهها رو متوجه میشیم؟ و با پاسخهایی که میدهند میگوییم امروز میخواهیم چگونگی همین مسئله را بفهمیم. |
||||
۲۲
|
ارائه تدریس:معلم با روی باز وارد کلاس شده و با ذکر نام و یاد خدا پس از سلام و احوالپرسی و اطمینان از سلامت جسمی،روحی فعالیت خود را شروع میکند،
پس از پرسیدن چند سوال ( ارزشیابی تشخیصی) و پاسخ دانشآموزان و کمی گفتوگو ازدانشآموز خواسته میشود(بجای استفاده از آینه در آزمایش) به زبان یکدیگر با دقت نگاه کنند و هرچه میبینند بگویند. با توضیح مشاهدات دانشآموزان معلم روی تخته ساختار زبان را رسم میکند و به توضیح آنچه در کتاب به آن اشاره شده میپردازد. سپس بستههایی حاوی نان و شیر بین دانشآموزان توزیع میشود یا از قبل به آنها گفته میشود با خود به کلاس بیاورند وسپس طبق آنچه در فعالیت کتاب ص ۵۴ آمده آزمایش انجام میشود و پس از نتیجه گیری جواب سوالات در کتاب نوشته میشود.(زنگ تفریح معلم همراه با دانش آموزان به روشویی رفته تا همه دستهای خود را قبل از انجام آزمایشات بشویند.) معلم از روی همان تصویری که پای تخته کشیده (یا ماکتی که از قبل تهیه کرده یا عکسی که از ساختار زبان کپی کرده و به گروهها ارائه داده) عصب چشایی و بخش مربوط به چشیدن و انواع مزهها و قسمتهای مختلف تشخیص مزهها روی زبان را توضیح داده و بخش گفتوگو انجام میشود.(صفحهی ۵۵) برای انجام آزمایش هم میتوان برای هر گروه یک بسته حاوی مواد آزمایش در نظر گرفت هم اینکه از قبل با تقسیم گروهی و هماهنگی مواد آزمایش را از خانه بیاورند و یا اینکه خود معلم مواد را روی یک میز در وسط کلاس بگذارد ،به طوری که چینش دانش آموزان به شکل نعل اسبی باشد و ضمن اینکه آزمایش توسط معلم و همکاری شاگردان ،از هر گروه یک نفر یا بیشتر(با گرفتن بینی و چشیدن سیب،خیار و …)انجام میشود به کتاب (صفحهی ۵۶)مراجعه شود سپس پاسخ سوالات نوشته و به ارتباط بویایی و چشایی اشاره شود |
||||
۴ | ارزشیابی تکوینی: سوالاتی که در طول تدریس پرسیده میشود از جمله همان فعالیتها و سوالات مربوط به آزمایش ارزشیابی تکوینی خواهند بود. | ||||
۴ | جمع بندی: معلم بار دیگر کل مطالب را با نوشتن تیترهایی روی تخته و همان تصویری که قبلا کشیده جمع بندی میکند. | ||||
۵ | ارزشیابی پایانی:به صورت گروهی پاسخ دهید.
۱-وظیفهی کدام ماهیچه کمک به جویدن غذا و ترکیب آن با آب دهان میباشد؟ ۲- چه قسمتی از بدن به مغز پیام میبرد تا ما مزهی غذا را متوجه شویم؟ ۳- احساس چشایی با کدام یک از حواس مرتبط است؟
|
||||
۲ | تعیین تکلیف:
دانشآموزان در خانه لیستی از موادی که میخورند تهیه کرده و مزهی آنها را بنویسند. |
نام درس: علوم مدت جلسه: 45 دقیقه فصل چهخبر؟(۲) عنوان درس:درس 7. صفحات 57 و اول 58
پایه:پنج مطراح: |
مشخصات کلی | |||
آشنایی دانش آموزان با حس بویایی و اینکه ما چگونه بوها را احساس میکنیم. | هدف کلی | |||
سطح سه.بعدازتدریس | سطح دو”حین تدریس | سطح یک:قبل از تدریس | اهداف رفتاری | |
دانش آموزان با حس بویایی به عنوان یکی از حواس پنج گانه اشنا شوند.
بدانند اندام مربوط به حس بویایی، بینی است. بدانند وقتی چیزی را بو می کنیم درون بینی مان چه اتفاقی می افتاد( چگونه بوها را از طریق بینی احساس می کنیم) درباره ی نقش بو در زندگی آگاهی کسب کنند. |
دانش | |||
طبق سفارش دین مان، سعی کنند همیشه با رعایت بهداشت بوی خوبی بدهند.
بتوانند بوهای مختلف را تشخیص دهند تا در مواقع خطرناک از طریق حس بویایی از وقوع خطرات جلوگیری کنند. با توجه به اهمیت حس بویایی برای دوری از بعضی خطرات، حس بویایی شان را به کار گیرند. |
مهارت | |||
به اهمیت حس بویایی در زندگی پی ببرند.
با احساس بوهای خوشایند طبیعت مثل بوی گل ها احساس لذت کنند و همیشه شکرگذار خداوند باشند. |
نگرش | |||
کتاب، تخته، ماژیک و… | وسایل اموزشی |
admin –
طرح درس فصل چه خبر 2 علوم پنجم ابتدایی