در طرح درس آشنایی دانش آموزان با نحوه ورود هوا به درون گیاهان علوم پنجم ابتدایی تلاش شده است تا مفهومی اساسی درباره عملکرد گیاهان به دانش آموزان ارائه شود. در این درس، ابتدا به دانش آموزان توضیح داده می شود که گیاهان از طریق سوراخ های ریزی که در برگ ها و سایر اجزای آنان وجود دارد، هوا را جذب می کنند. سپس هوا از طریق لوله هایی به نام استوما، وارد برگ ها می شود و در آنجا به اکسیژن و دی اکسید کربن تبدیل می شود. این فرآیند به عنوان تنفس گیاهی شناخته می شود و برای حیات گیاه ضروری است. در ادامه درس، دانش آموزان با اهمیت تنفس گیاهی آشنا می شوند و پیامدهایی که برای محیط زیست دارد را می فهمند. این طرح درس به وسیله مثال ها و تصاویر توضیح داده شده است تا دانش آموزان بتوانند بهتر مفهوم را درک کنند.
قسمتی از متن طرح درس
عنوان درس: پایه: پنجم موضوع درس: درس: علوم تجربی
تاریخ اجرا: علوم پایه ی پنجم صفحه ی97 و 98 |
|
اهداف کلی | آشنایی دانش آموزان با نحوه ی ورود هوا به درون گیاهان |
اهداف جزئی | 2-آشنایی با نحوه ی ورود هوا به درون گیاهان از طریق انجام آزمایش
2-آشنایی با کار روزنه ها به عنوان منافذ ورود هوا به گیاهان |
رفتار ورودی | سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، گروه بندی. |
ارزشیابی تشخیصی | در این جلسه از آموزش دانش آموزان می بایست هریک گیاهی را که تا این مرحله به رشد رسانده اند را با خود به کلاس آورده و ان چه را تاکنون آموخته اند(ریشه و کار آن، آوند گیاه و کار آن، نحوه ی تغذیه ی گیاه از خاک) را بر روی آن و با توجه به صدا زدن انها توسط معلم، توضیح دهند تا معلم از فراگیری مطلب توسط دانش اموزان، اطمینان کافی را پیدا کند. |
ارزشیابی تکوینی | ارزشیابی تکوینی که طی تدریس صورت می پذیرد از طریق پاسخ به پرسش های مزرح شده توسط معلم در حین انجام آزمایش دانش آموزان صورت می گیرد:
آزمایش را به صورت مرحله به مرحله به پیش می بریم تا فرصت جمع بندی مطالب توسط دانش اموزان وجود داشته باشد. |
ارزشیابی پایانی | پاسخ به فکر کنید کتاب از طریق مشورت و انجام آزمایش گوهی توسط دانش آموزان:
اگر مقداری وازلین بر روی برگ گیاه بمالیدایا گیاهتان پژمرده می شود. |
انتخاب رسانه ها و مواد(select media and material) | وسایل مورد نیاز جهت انجام آزمایش (از قبیل:میکروسکوپ، برگ تره، قطره چکان، آب معمولی، تیغه و تیغک)، گیاه پرورش داده شده توسط دانش اموزان جهت ارزشیابی تشخیصی از میزان آموخته های آنان، کتاب، وازلین. |
تعیین تکلیف | تهیه ی روزنامه دیواری توسط هر گروه با مشارکت اعضای گروه بدین صورت که هر عضو یکی از بخش های گیاه را به همراه توضیحات لازم در ذیل آن بر روی مقوا بچسباند و تحویل آن تا یک هفته بعد تا فر صت تهیه ی این کا ربه دانش آموزان داده شده باشد. |
admin –
طرح درس آشنایی دانش آموزان با نحوه ی ورود هوا به درون گیاهان علوم پنجم ابتدایی