طرح درس ماده تغییر می کند علوم پنجم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد. این طرح درس، برای پایه پنجم دبستان طراحی شده است و شامل مطالب و فعالیتهای آموزشی متنوعی است. با توجه به تغییرات در برنامههای آموزشی و پیشرفتهای علمی و فناوری، طرح درسها نیز باید بهروزرسانی شوند تا متناسب با نیازهای دانشآموزان باشند. از طریق ویرایش فایل ورد این طرح درس، میتوان به راحتی مطالب را اصلاح و بهروزرسانی کرد و با استفاده از ابزارهای متنی و گرافیکی، آن را برای دانشآموزان جذاب و قابل فهم ترتیب داد. همچنین، قابلیت اشتراک گذاری آنلاین این طرح درس، امکان تبادل اطلاعات و تجربیات بین معلمان را فراهم میکند.
قسمتی از متن طرح درس قسمت زیر
طرح درس روزانه
کتاب:علوم پایه: پنجم مقطع:ابتدایی | موضوع درس : صفحات : مدت جلسه : تاریخ : طراح :
ماده تغییر می کند صفحه ی14،15،16 45دقیقه
|
اهداف کلی |
فراگیران با تغییرات مواد آشنا می شوند. |
هدفهای جزئی
|
فراگیران تغییر فیزیکی را از تغییر شیمیایی بشناسند.(شناختی)
با رسم یک جدول موادی را که تغییر فیزیکی و شیمیایی کرده اند طبقه بندی کرده و گزارش دهند(رفتاری) |
روش تدریس
|
گردش علمی |
مواد و وسائل آموزشی
|
دفترچه ی یادداشت، وسایل ایمنی، وسایل مشاهده ی محیط(دستکش، ذره بین، میکروسکوپ) |
مدل کلاس
|
کلاس در حیاط مدرسه، پارک، نانوایی….و یا هر مکان دیگری که دانش آموزان بتوانند به مفهوم اصلی درس برسند..(هر جایی که مقدور باشد کلاس را برگزار کنید)
|
ارزشیابی تشخیصی (ورودی) |
قبل از بردن دانش آموزان به بیرون از کلاس سؤالاتی از صفحات قبلی درس که در ارتباط با این صفحات است از دانش آموزان می پرسم،
سؤالات خود را همراه با تصاویری که به دانش آموزان نشان داده می شود می پرسم، برای مثال: در این تصویر چه تغیری می بینی؟کند بودن و یا سریع بودن آن را مشخص کن؟
|
10دقیقه
|
معرفی درس جدید و ایجاد انگیزه
|
مرحله اول تدریس تعیین موضوع و اهداف گردش علمی است.
معلم برای دانش آموزان هدف و انتظارات خود را از گردش علمی و وظایف دانش آموزان را بیان می کند. (رعایت نظم، رعایت نکات ایمنی، مشارکت و همکاری، مشاهده دقیق محیط، ثبت و یادداشت برداری مشاهدات) |
3دقیقه
|
ارائه درس جدید
|
همراه با دانش آموزان به محیطی که معین کرده ایم می رویم، (سعی کنید به مکانی بروید که دانش آموزان حداقل یکی از تصاویر صفحه ی 14 را مشاهده کنند، مثلآ می توان به یک باغ و یا پارک رفت)
از آن ها می خواهیم تغییراتی را که مشاهده می کنند را یادداشت برداری کنند. سپس در جایی در همان مکان به صورت گروهی نشسته و به نوبت گزارشاتی را که نوشته اند می خوانند. پس ازخواندن گزارش هر گروه معلم سؤالاتی از آن ها می پرسد؛ از جمله: این تغییر جزء کدام نوع تغغیر است؟ دلیل گروهتان را برای دوستانتان توضیح دهید؟ کدام یک از این تغییرات کند است؟ کدام یک سریع اتفاق می افتد؟ به نظر شما کدام یک از این تغییرات می تواند مضر باشد و کدام یک مفید؟
|
20دقیقه
|
admin –
طرح درس ماده تغییر می کند علوم پنجم ابتدایی