طرح درس فصل حرکت بدن ماهیچه و غضروف ستون مهره ها علوم پنجم ابتدایی یکی از دروس مهم در علوم پنجم ابتدایی است. این درس شامل 5 صفحه ورد است که قابلیت ویرایش دارد. طرح درس پایه پنجم دبستان به دانش آموزان کمک می کند تا درک بهتری از حرکات بدن و عملکرد عضلات و غضروف ستون مهره ها پیدا کنند. این طرح درس به دانش آموزان امکان می دهد تا با استفاده از تمرینات و تمثیل های مختلف، به صورت عملی و تجربی مفاهیم مهم این درس را فهمیده و درک کنند.
قسمتی از متن طرح درس قسمت زیر
درس علوم پنجم ابتدایی فصل حرکت بدن | ||
مشخصات | نام ارائه دهنده: عنوان درس: ماهیچه و غضروف پایه: پنجم ابتدایی
درس: علوم مدت:30دقیقه تعداد:30 ص:37و38 |
|
هدف کلی | آشنایی دانشآموزان ماهیچه وغضروف | |
اهداف جزئی | 1.آشنایی دانشآموزان با چگونه حرکت ماهیچه ها
2.آشنایی دانشآموزان با چگونگی حرکت بدن توسط ماهیچه 3.آشنایی دانش آموزان کدام ماهیجه ها با اراده ی انسان کار می کنند وکدام ماهیچه با ارده ی انسان کار نمی کنند. |
|
اهداف رفتاری | 1.دانشآموزان بدانند ماهیچه چیست.(دانشی).
2.دانشآموزان بدانند که ماهیچه چگونه حرکت می کند. 3.دانش آموزان چگونگی حرکت استخوان توسط ماهیچه را با نخ وکاغذ (آزمایش کتاب) انجام دهند.(مهارتی) 4.علاقه مندی دانش آموزان در پیدا کردن انواع ماهیچه ها در بدن انسان.(ریز.درشت.حرکت با اراده حرکت بی اراده). |
|
وسایل آموزشی | کتاب درسی، ماژیک، تخته، مدلی که کتاب گفته (از 2 عدد مقوا ونخ درست شده)است. | |
روش تدریس | حل مسئله، پرسش و پاسخ | |
آمادگی | سلام و احوال پرسی، حضور و غیاب، گروه بندی | 2 |
ارزشیابی ورودی | معلم ابتدا از درس قبل از دانشآموزان سؤالاتی میپرسد: موضوع درس قبل چیست؟ (سوا هایی از قبیل:قسمت نرم بدن چه نام دارد؟ قسمت سخت بدن چه نام دارد وکجاها قرار می گیرد؟و….) | 3 |
تدریس | 1.مشخص کردن مسئله: این که چگونه بدن انسان حرکت می کند؟
2.جمعآورياطلاعاتبراساسساختفرضيه:دانش آموزان با هم گروهی های خود به گفت وگو می پردازند وحدس هایی می زنند. (بدن به وسیله ی استخوان حرکت می کند . به وسیله ی قلب و….) 3.فرضيهسازي :سپس هر گروه پس از اجازه ی معلم نظرات خود را در کلاس بیان می کند. 4.آزمايشفرضيهها: در این مرحله فرضیه های د.آ در صورت امکان آزمایش می شود. معلم از د.آ می خواهد وسیله ای که جلسه ی قبل با مقوا و نخ درست کردند را در بیاورند ویک نخ ها را ماهیچه تصور کنند ومقوا را استخوان که که در این جا با کشیدن یا باز کردن(انقباض وابساط) نخ(ماهیچه) مقوا (استخوان) به حرکت در می آید. معلم از تمامی دانش آموزان می خواهد این کار را آزمایش کنند. سپس از دانش آموزان می پرسد به نظر شما در بدن انسان چند ماهیچه وجود دارد؟ هر دانش آموزی عددی مختلفی می گوید. واین که تمام ماهیچه هایی که در بدن انسان وجود دارد با اختیار ما حرکت می کنند. د.آ پاسخ های متفاوتی می دهند. پاسخ .این که درتمام بدن انسان ما هیچه های کوچک وبزرگ وجود دارد و نمیتوان تعداد آنها را دقیق شمارد .وهمچنین ماهیچه هایی در بدن انسان وجود دارد که کار کردن آنها در اختیار انسان نیست مانند قلب ،معده،کلیه و… |
20 |
ارزشیابی پایانی | معلم سؤالاتی در رابطه با درس و متناسب با اهداف روی تابلو مینویسد و دانشآموزان آنها را پاسخمیدهند. سؤالات صحیح و غلط و جای خالی.
آیا تمام ماهیچه ها با اراده ی انسان کار می کنند؟ چه ماهیچه هایی با ارادهی ما کار نمی کنند؟ چگونه استخوان یا بدن ما حرکت می کند؟ بدن انسان از چه تعداد ماهیچه ساخته شده؟ |
2 |
جمع بندی | ماهیچهکوتاهمیشودواستخوانمتصلبهخودرامیکشد.
برخیازماهیچههابدونارادةماکارمیکنند. مفصل،دواستخوانرابههموصلمیکند. همه ی ماهیچه های بدن با اراده ی ما کار نمی کنند مانند قلب معده و… |
2 |
تعیین تکلیف | معلم از گروهها میخواهد که درباره انواع ماهیچه ها و اهمیت آنها در زندگی روزمره تحقیق کنند و جلسهی بعدی در کلاس ارائه دهند.هر گروه یک نوع ماهیچه را بررسی کنند. | 1 |
admin –
طرح درس فصل حرکت بدن ماهیچه و غضروف ستون مهره ها علوم پنجم ابتدایی