طرح درس هوشیاری فارسی ششم ابتدایی درس سوم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس برای پایه ششم دبستان مناسب است و شامل اطلاعاتی مانند نام کتاب درسی، موضوع درس، مدت جلسه، نام مدرسه و تعداد دانش آموزان است. هدف اصلی این درس آشنایی دانش آموزان با ادبیات داستانی است و برای رسیدن به این هدف، اهداف رفتاری مانند تقویت مهارت تفکر مداری و آشنایی با آثار نویسنگان نامور ایرانی تعیین شده است. همچنین، این درس به تثبیت و یادآوری واژگان در زبان فارسی و تقویت مهارت های نگارشی خلاصه نویسی و شرح حال نویسی می پردازد. در این درس از روش های یاددهی – یادگیری مانند پرسش و پاسخ و بحث گروهی، روش تدریس قصه گویی و ایفای نقش استفاده می شود و ارزشیابی تشخیصی با استفاده از سوالاتی از درس قبل انجام می شود.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی موضوع درس: درس 3 هوشیاری
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی : از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با ادبیات داستانی آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-تقویت مهارت تفکر مداری.
2- آشنایی با ادبیات داستانی.
3- آشنایی با آثار نویسنگان نامور ایرانی.
4- یادآوری و تثبیت واژگان یک بخشی و چند بخشی در زبان فارسی وکاربرد آن ها.
5- تقویت مهارت های نگارشی خلاصه نویسی و شرح حال نویسی
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی ششم ابتدایی- تابلو – ماژیک – کتاب گویا– صورتک های آماده شده براساس شخصیت های داستان
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی – روش تدریس قصه گویی – ایفای نقش
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
ابتدا معلم دانش آموزان را گروه بندی می کند سپس دانش آموزان به طور انفرادی متن درس را مطالعه می کنند. سپس معلم یک بار متن را با لحن داستانی برای دانش آموزان می خواند سپس در بخش تمرین خواندن معلم دانش آموزان را برای خوانش صحیح راهنمایی می کند و معلم به دانش آموزان یاد آور می شود که علایم نگارشی را به دطور دقیق رعایت کنند و میتوانند با سکون ها وسکوت ها بر تاثیر کلام بیفزایند طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس هوشیاری سپس بعد از خواندن شعر فعالیت کتاب نوشتاری , املا و دانش زبانی را انجام می دهیم و دانش آموزان با بهم ریختن حروف , کلمات جدید معنی دار می سازند.
سپس در مورد روش های خلاصه نویسی به دانش آموزان توضیح می دهیم که می توانند از نکات زیر برای خلاصه نویسی رعایت کنند.
1-حذف مطالب زاید به ترتیبی که کلمات و عبارات نویسنده اصلی تا حد امکان حفظ شود.
2-نقل به مضمون و کوتاه کردن مطلب یا بازنویسی.
3- از روش اول بیشتر در خلاصه نویسی مقاله ها و سخنرانی ها استفاده می شود و روش دوم برای خلاصه کردن کتاب ها علمی و داستانی متداول است.
ارزشیابی پایانی:
• از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
• خلاصه ای از داستان گوش کن و بگو یعنی داستان « رفتارنیکان» را بنویسند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
داستان کوتاهی بنویسید که آن هوشیاری باعث موفقیت شده باشد.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.