طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، دانش‌آموزان با تشخیص اعدادی که بر این اعداد بخش‌پذیر هستند، آشنا می‌شوند و مهارت تقسیم را با حل مسائلی بر روی این اعداد به دست می‌آورند. هدف کلی این درس، دستیابی به سطح سه پس از تدریس و تربیت دانش‌آموزانی است که به تقسیم علاقه‌مند شوند و اهمیت تقسیم‌ها را در زندگی خود درک کنند.

برای دستیابی به این هدف، درس با استفاده از روش‌های مختلف تدریس ارائه می‌شود. دانش‌آموزان با تشریح اعداد زوج و فرد و مضرب‌های 3 و 5 در این بخش پذیری، به دانش و مهارت لازم برای تقسیم اعداد می‌رسند. از وسایل اموزشی مختلفی مانند تخته، ماژیک، بسته‌های صدتایی و ده‌تایی، یکی و کوییزنر نیز برای ارائه درس استفاده می‌شود. با این روش‌های تدریس، آموزش به صورت مشارکتی، گروهی و….

نام درس: ریاضی مدت جلسه: 45 دقیقه تعداد شاگردان: 30 نفر عنوان درس: بخش­پذیری صفحات 11 تا 15 دوره دبستان: پایه ششم طراح:
مشخصات کلی
آشنایی با بخش­پذیری اعداد بر 2 و 3و 5 و9
هدف کلی
سطح سه.بعدازتدریس
سطح دو”حین تدریس
سطح یک:قبل از تدریس

اهداف رفتاری
آشنایی با عدادی که بر 2 بخش­پذیرند.
آشنایی با عدادی که بر5 بخش­پذیرند.
آشنایی با عدادی که بر 3 بخش­پذیرند.
آشنایی با عدادی که بر 9 بخش­پذیرند.
آشنایی با تقسیم و باقی­مانده

دانش

اعدادی که بر 2 بخش پذیرند را تشخیص دهد.
اعدادی که بر 3 بخش پذیرند را تشخیص دهد.
اعدادی که بر 5 بخش پذیرند را تشخیص دهد.
اعدادی که بر9 بخش پذیرند را تشخیص دهد.
بتواند تقسیم را درست انجام دهد.
مهارت

دانش­آموز به تقسیم علاقه­مند شود
دانش­آموز به اهمیت تقسیم­ها به این روش در زندگی پی برد.
نگرش

تخته، ماژیک یا گچ، بسته­های صدتایی، ده­تایی، یکی و کوییزنر،

وسایل اموزشی
حل مسئله، مشارکتی، گروهی و …

روش های تدریس
سلام و احوال پرسی و جضور و غیاب

رفتارورودی
اعداد زوج چه عدد­هایی هستند؟
اعداد فرد چه عدد هایی هستند؟
مضرب­های 3 کدامند؟
مضرب­های 5 کدامند؟
ارزشیابی ورودی
خارج قسمت و باقی مانده یک تقسم را نشان دهید؟
مقسوم در تقسیم چه عددی است؟

ارزشیابی تشخیصی
بچه­ها تا حالا فکر کردین عدد­های بزرگ رو بدون اینکه تقیم کنید به صورت کلنگی ذهنی بفهمید بر چه عدد­هایی بخش پذیرند؟

ایجادانگیزه
ابتدا دو نفر از دانش­آموزان را به پای تابلو می­آوریم و از آن­ها می­خواهیم که این بسته­ی صدتایی را بین خودشان تقسیم کنند. بعد سوال­های فعالیت صفحه 11 را به ترتیب از آن­ها می­پرسیم مثلا:
آیا باقی مانده­ای از نی­ها می­ماند؟
هنگامی که بسته­های 10 تایی از 100 تا را تقسیم می­کردید آیا باقی مانده­ای می­ماند؟
حال پنج نفر دیگر از دانش­آموزان را به پای تابلو می آوریم و از آن­ها می­خواهیم که بسته­ی 100 تایی را بین خود تقسیم کنند. به همان ترتیب درباره باقی مانده سوال می­پرسیم.
حال پاسخ­هایی که با همکاری دانش­آموزان به دست آورده­ایم را در کتاب یادداشت می­کنیم.
در صفحه 12 عدد 287 را بر 2 و 5 تقسیم کرده است با توجه به آن داریم:
ابتدا دو نفر دیگر از دانش آموزان را به پای تابلو می­آوریم و از آن­ها می­خواهیم تعداد بسته­های صدتایی و ده تایی و یکی را مشخص کنند، حال از آن­ها می­پرسیم که چگونه باید این تقسیمات را انجام دهیم؟ یقینا باید بدانند که ابتدا بسته­های 100 تایی و سپس 10 تایی و بعد یکی­ها، طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری اگر دانش­آموزان بلد نبودند می توان از سایر دوستان هم کمک گرفت و اگر باز هم کسی بلد نبود می­توان ابتدا راهنمایی کرد و سپس برایشان توضیح دهیم. حال سوال­های فعالیت را یک به یک از دانش­آموزان می­پرسیم که در تقسیم این بسته­های مختلف بر 2 باقی مانده هر قسمت چه عددی می­شود؟ دانش­آموزان باید به این نتیجه برسند که اگر رقم یکان زوج باشد آن عدد بر 2 بخش­پذیر است. حال این عمل را برای ععد 370 انجام می­دهیم.
اکنون اعداد 370 تا 379 را بر 2 تقسیم می­کنیم همانطور که می بینیم در عدد های زوج باقی مانده صفر و عدد­های فرد باقی مانده 1 می­باشد. پس اینجا دانش آموزان باید به این نتیجه برسند که کلا باقی­مانده های تقسیم بر 2 اعداد 0 و1 می­باشند و اینکه عددهایی بر 2 بخش­پذیر هستند که رقم یکانشان زوج باشد.
حال همین عمل را برای تقسیم عدد 370 بر 5 انجام می­دهیم که دانش­ آموزان به این نتیجه می­رسند که اعدادی بر 5 بخش­پذیرند که رقم یکانشان صفر یا پنج باشد.
حال دانش­آموزان زمانی خواهند داشت که کار در کلاس صفحه 12 را حل کنند و دانش­آموزانی که کمتر فعالیت کرده­اند باید پاسخ­گو باشند.
برای بخش­پذیری بر 3 و 9 هم به همین شیوه عمل می کنیم تا دانش آموزان به این نتیجه برسند که اعئائی بر 3 و 9 بخش پذیرند که جموع ارقام آن­ها بر 3 و 9 بخش پذیر باشند.
مثال بخش پذیری 3 :
ابتدا بسته­های 100 تایی که با مقوا به صورت جدا درست کرده­ام را این بار به تابلو می­چسبانم و از سه نفر از بچه­ها می­خواهم که برای تقسیم بندی آن­ها به پای تابلو بیایند. دانش­آموزان با تقسیم این تعداد بین خودشان می­بینند که تنها یک عدد باقی می­ماند. حال دو بسته­100 تایی به آن­ها می دهم می­بینند طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری که 2 عدد باقی می­ماند. دانش­آموزان باید به تقسیم بندی بسته­ها بر 3 دقت شود. مثلا در تقسیم یک بسته­ی 100 تایی بر 3 ، 1 باقی می­ماند و در تقسیم یک بسته­ی ده تایی هم 1 عدد باقی می­ماند. حال در تقسیم 200 بر 3 در دو بسته­ی 100 تایی دو عدد باقی می­ماند و در دو بسته­ی 10 تایی هم دو عدد باقی می ماند. برای تقسیم بر 9 هم همین کار را انجام می­دهیم و با توجه به آم فعالیت صفحه 13 را کامل می­کنیم.
در صفحه 14 :
هم عدد 282 را یکبار بر سه و یکبار بر 9 تقسیم کرده که من برای عدد 3 توضیح می­دهم و برای 9 هم به همان شیوه عمل می­کنیم:
نی­هایی که از قبل آماده کرده­ام را به ­دانش­آموزانی که برای انجام فعالیت پای تابلو آورده­ام می­دهم اول از آن ها می خواهم درباره بسته­ها توضیح دهند که مثلا دو بسته صدتایی داریم و 8 بسته 10 تایی داریم و 2 تا یکی، حال به ترتیب در تقسیم می بینند که به ترتیب باقی مانده­ها 2 و 8 و 2 می­شوند، طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری از طرفی اگر ارقام خود 282 را جمع کنیم. عدد 12 می­شود که بر 3 بخش­پذیر است. می توان به گروه­ها چند عدد دیگر داد تا چندین بار تکرار کنند. حال با همین توضیحات دانش آموزان جواب فعالیت ها را می­نویسند.

ارائه درس
فعالیت ها و تمرین­های در حین کلاس

ارزشیابی تکوینی
از دانش­آموزان می­خ.اهم تمرین­های صفحه 15 را انجام دهند.

ارزشیابی پایانی:
اعدادی بر 2 بخش­پذیرند که رقم یکان آن­ها زوج باشد.
اعدادی بر5 بخش پذیرند که رقم یکانشان 0 و یا 5 باشد.
اعدادی بر سه بخش­پذیرند که مجموع ارقام آن­ها بر 3 بخش­پذیر باشد.
اعدادی بر سه بخش­پذیرند که مجموع ارقام آن­ها بر 9 بخش­پذیر باشد.
نتیجه گیری:
چندین مسئله را با توجه به بخش پذیری 3 و 9 و 5 و 2 ربط داشته باشند به آن­ها برای حل می دهم.
تکلیف پایانی:

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری”

طرح درس های پایه ششم ابتدایی عبارتند از مباحث اساسی و مهمی که هر دانش‌آموز در این مقطع باید آن‌ها را یاد بگیرد. این دروس شامل ریاضی علوم مطالعات فارسی نگارش عربی هدیه قرآن و ... می‌شوند. هدف اصلی طرح درس های پایه ششم ابتدایی، ارتقاء دانش و توانایی های تحصیلی و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان است. در این طرح درس، دانش‌آموزان با مفاهیم و مباحث پایه ای آشنا می شوند و مهارت های تحصیلی خود را در زمینه های مختلف تقویت می کنند. این دروس اساسی، پایه ای برای درس های بعدی و مراحل تحصیلی بالاتر هستند و از اهمیت بالایی برخوردارند.

برای دریافت تمام طرح درس روزانه و سالانه پایه ششم می توانید از طریق لینک بالا دریافت کنید.

و یک لیست طرح درس های پایه ششم بصورت تکی برای شما در قسمت زیر قرار داده ایم که کافیست روی هر کدوم از طرح درس هایی که نیاز دارید کلیک کنید.

طرح درس ریاضی ششم ابتدایی

طرح درس فارسی ششم ابتدایی

طرح درس علوم ششم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی ششم ابتدایی

طرح درس قرآن ششم ابتدایی

طرح درس تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس خرسی که می خواست خرس باقی بماند تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس من و پرسش هایم تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس تفکر و پژوهش آقکند پایه ششم ابتدایی

طرح درس تربیت بدنی ششم ابتدایی

طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری
طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس بخش پذیری