طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی این طرح درس 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد و شامل مشخصات کلی مانند نام دبیر، نام درس، تعداد شاگرد و مدت جلسه است. همچنین، هدف های درسی و رفتاری نیز در این طرح درس مشخص شده است. از جمله هدف های درسی آن، بررسی مفهوم استعمار، کشور هایی که استعمارگر بودند، علوم و فنونی که از آن کشور ها به اروپا صادر شد، تجارت و تحولات علمی و هنری در اروپا است. از جمله هدف های رفتاری طرح درس، توسعه حیطه شناختی، عاطفی و مهارتی دانش آموزان است. همچنین، هدف های رفتاری ورودی و خروجی نیز در این طرح درس مشخص شده است که به توسعه شناخت کشور های همسایه، ارتباط ایران با دیگر کشور ها، استقلال کشور و دفاع از آن می پردازند.

الگوی طرح درس روزانه
مشخصات کلی
نام دبیر : نام درس : مطالعات اجتماعی
تعداد شاگرد : 20 مدت جلسه : 50 دقیقه صفحه : موضوع : استعمار
کلاس : ششم تاریخ اجرا :
هدف کلی
ایستادگی در برابر بیگانگان
هدف های درسی (جزئی)
هدف جزئی : انتظار می رود که دانش آموزان بعد از پایان درس بدانند :
1-استعمار یعنی چه ؟ 2- چه کشور هایی استعمارگر بودند ؟
3-علوم و فنون از چه کشور هایی به اروپا صادر شد ؟ 4-تجارت یعنی چه ؟
5-تحولات علمی و هنری در اروپا را بدانند .
6-اکتشافات جغرافیایی توسط چه کسانی و کشور هایی انجام شد ؟
هدف های رفتاری
الف-حیطه شناختی : انتظار می رود که شاگرد در پایان درس
*چند کشور استعمارگر را نام ببرد . * چه کسانی دستگاه چاپ و تلسکوپ را اختراع کردند ؟ *اروپاییان چی چیزی از ایران خریداری می کردند ؟
ب-حیطه عاطفی : دانش آموز در پایان درس
*به تقویت و توسعه کشورش علاقه نشان دهد . *به اختراع و پیشرفت کشورش علاقه نشان دهد .
ج-حیطه مهارتی
*شیوه استفاده کردن از وسایل و اختراعات کهبه دست ما میرسد را بداند .
*به فکر اختراع وسیله جدید باشد .
هدف های رفتاری (ورودی)
*کشور های همسایه ایران را بداند
*ایران با چه کشور هایی ارتباط دارد
*چرا ایران با بعضی کشور ها ارتباط ندارد ؟
هدف های رفتاری (خروجی)
*نسبت به استقلال کشورش علاقه نشان دهد .
*سعی کند با افراد بیگانه ارتباط نداشته باشد درباره نقاط قوت و ضعف کشورش صحبت نکند .
*تا پای جان از کشورش دفاع کند .
تکنولوژی آموزشی
کتاب – تابلو – گچ – میکروسکوپ -پریسکوپ
روش تدریس
مشارکتی – بحث گروهی – پرسش و پاسخ
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیقه
1-ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب
2
دیدن تکالیف
بازدید از تکالیف جلسه قبل
3
2-انجام ارزشیابی تشخیص / آغازین
*چند کشور همسایه ایران را نام ببرد .
*اگر کشوری به ایران حمله کند چکار می کنید ؟ مکان های زیارتی در کدام کشور همسایه قرار دارند ؟

3
3-تنظیم وضعیت کلاس
به وضعیت میز و نیمکت ها و نشستن دانش آموزان توجه شود .
2
4-ایجاد انگیزه برای درس جدید
ابتدا از دانش آموزان نظر خواهی می کنیم که دوس دارید که کشور ما به دست بیگانگان بیفتد ؟ دوست دارید که کشور های خارجی برای شما تصمیم بگیرند ؟ بعد از شنیدن جواب های دانش آموزان به سراغ ارائه درس می رویم.
3
فعالیت های مربوط به ارائه درس
استعمار چیست ؟ در درس های گذشته خواندیم که زمانی که مسلمانان در عصر شکوفایی علم و فرهنگ بودند اروپاییان در عصر تاریکی به سر می بردند . اما پس از گذشت زمانی چند ، اروپاییان که از طریق دریای مدیترانه به داد و ستد با مسلمانان می پرداختند از طریق همین رفت و آمد ها علوم و فنون مسلمانان مورد توجه اروپاییان قرار گرفت ، کتاب های پزشکی مسلمانان را ترجمه و از آن ها استفاده نمودند . اروپاییان از نقشه جغرافیایی قطب نما و شیوه های کشتی سازی مسلمانان استفاده کردند و توانستند کشتی های محکم بسازند کشور هایی مانند پرتغال ، اسپانیا ، فرانسه ، انگلیس و هلند با استفاده از کشتی های خود سرزمین های جدیدی را کشف نمودند . طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی ساکنان بومی آن مناطق را به صورت برده در می آوردند یا آن ها را می کشتند ، منابع آن ها راغارت و سرزمین ها را میان خود تقسیم می کردند . اما کلمه استعمار به چه معناست : استعمار یعنی آباد کردن ، اگر کشوری به بهانه آباد کردن در کشور های دیگر دخالت یا نفوذ کند تا منابع و ثروت آن کشور را غارت کند به آن استعمار می گویند که بیشتر با حمله نظامی آغاز می گردد مانند کشور آمریکا که به قصد آباد کردن کشور افغانستان و از بین بردن طالبان به این کشور لشکرکشی کرد . یا اینکه آمریکا به قصد این که صدام بمب اتم دارد به این کشور حمله نظامی کرد ولی در واقع هدف اصلی آمریکا غارت منابع نفتی عراق است . پس نتیجه می گیریم به کشور هایی که برای منافع خود به کشور های دیگر ظلم و ستم می کنند استعمار می گویند و کشور هایی که استقلال سیاسی و اقتصادی ندارند و نمی توانند کشورشان را اداره کنند مستعمره می گویند . گاهی کشور های استعمارگر به جای حمله نظامی با گرفتن امتیازاتی از کشور های مستعمره به غارت منابع آن ها اقدام می کنند .

20
ارزشیابی مرحله ای
برای این که مطمئن شویم دانش آموزان به نتیجه دلخواه می رسند در حین تدریس از دانش آموزان سوالاتی می پرسیم .1-اروپاییان چه کالاهایی را از مسلمانان خریداری می کردند ؟ 2-دستگاه چاپ به وسیله چه کسی اختراع شد ؟ 3- دو کشور استعمارگر را نام ببرید .
5
ارزشیابی پایانی
در پایان درس از متن درس سوالاتی پرسیده می شود
1-استعمار یعنی چه ؟ 2- علوم و فنون از چه کشور هایی به اروپا صادر شد ؟ 3-چه کشور هایی در کشور ما نفوذ کردند ؟
5
نتیجه گیری و جمع بندی
در پایان دانش آموزان با کشور های استعمارگر آشنا شده اند و یاد گرفته اند که استعمار به معنی آباد کردن است اما اگر کشوری به بهانه آباد کردن در کشور ها دخالت و نفوذ کند تا منابع و پروت آن کشور را غارت نماید به آن استعمار می گویند . به سرزمین هایی که استقلال سیاسی و اقتصادی نداشته باشند و تابع حکومت استعمارگر باشند مستعمره می گویند . و یاد گرفته اند علوم و فنون از کشور های اسلامی به اروپا گسترش پیدا کرد و کشور هایی مثل اسپانیا و پرتغال و انگلیس استعمارگران سرزمین های دیگر قاره ها می باشند طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی و با استعمارگری خود منابع را به کشور خود انتقال می دادند .
5
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
از دانش آموزان می خواهیم که برای جلسه بعد درباره کشور های استعمارگر تحقیق و جست و جو کنند و به کلاس گزارش دهند و کشور ایران مورد توجه کدام کشور استعمارگر بود .
2

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی”

طرح درس های پایه ششم ابتدایی عبارتند از مباحث اساسی و مهمی که هر دانش‌آموز در این مقطع باید آن‌ها را یاد بگیرد. این دروس شامل ریاضی علوم مطالعات فارسی نگارش عربی هدیه قرآن و ... می‌شوند. هدف اصلی طرح درس های پایه ششم ابتدایی، ارتقاء دانش و توانایی های تحصیلی و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان است. در این طرح درس، دانش‌آموزان با مفاهیم و مباحث پایه ای آشنا می شوند و مهارت های تحصیلی خود را در زمینه های مختلف تقویت می کنند. این دروس اساسی، پایه ای برای درس های بعدی و مراحل تحصیلی بالاتر هستند و از اهمیت بالایی برخوردارند.

برای دریافت تمام طرح درس روزانه و سالانه پایه ششم می توانید از طریق لینک بالا دریافت کنید.

و یک لیست طرح درس های پایه ششم بصورت تکی برای شما در قسمت زیر قرار داده ایم که کافیست روی هر کدوم از طرح درس هایی که نیاز دارید کلیک کنید.

طرح درس ریاضی ششم ابتدایی

طرح درس فارسی ششم ابتدایی

طرح درس علوم ششم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی ششم ابتدایی

طرح درس قرآن ششم ابتدایی

طرح درس تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس خرسی که می خواست خرس باقی بماند تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس من و پرسش هایم تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس تفکر و پژوهش آقکند پایه ششم ابتدایی

طرح درس تربیت بدنی ششم ابتدایی

طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی
طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی