طرح درس روزانه هدیه های آسمانی ششم ابتدایی درس شتربان با ایمان تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این طرح درس آشنایی دانش آموزان با مفهوم دینی تولی و تبری مبتنی بر قرآن کریم است. به منظور دستیابی به این هدف، این درس از روش های یاددهی-یادگیری مانند پرسش و پاسخ و بحث گروهی و مدل چینش کلاس بهره می برد. در این درس، دانش آموزان با تشخیص برخی از مصادیق تولی و تبری، تقویت حسّ تولی نسبت به امامان (ع) و تبری از ظالمان را فرا می گیرند و در تلاش برای الگوگیری از پیشوایان دین در موضوع تولی و تبری هستند.
در فعالیت های دانش آموزان، از رسانه های آموزشی مانند کتاب هدیه های آسمانی ششم ابتدایی، تابلو و ماژیک استفاده می شود. همچنین، در ابتدای درس، سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم تا به عنوان ارزشیابی تشخیصی باشد.
نام کتاب درسی: هدیه های آسمانی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 5 شتربان با ایمان
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با مفهوم تولی وتبری آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-آشنایی با مفهوم دینی تولی و تبری مبتنی بر قرآن کریم.
2- توانایی تشخیص برخی از مصادیق تولی و تبری.
3- تقویت حسّ تولی نسبت به امامان (ع) و تبری از ظالمان.
4- تلاش برای الگوگیری از پیشوایان دین در موضوع تولی و تبری.
5- توانایی تفکر در پیام قرآنی و درک ارتباط آن با موضوع درس.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب هدیه های آسمانی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
1-تصاویر و فیلم از راهپیمایی روز قدس، روز دانش آموز، بیست و دو بهمن و……
2- تهیه ی دو کارت، کارت اوّل سبز رنگ، یک رو نوشته شده تولی و سمت دیگر آن نوشته شده، دوست داشتن . کارت دوم به رنگ قرمز : یک رو نوشته شده تبرّی و روی دیگر آن، نوشته شده دوری جستن. سپس آیات و عبارات قرآنی را قرائت می کنیم. از دانش آموزان می خواهیم پاسخ صحیح در مورد تولی یا تبری بودن آیات را با نشان دادن کارت مشخص کنند. فعالیت «بگرد و پیدا کن» طرح درس روزانه هدیه های آسمانی ششم ابتدایی درس شتربان با ایمان را نیز می توان به کمک کارتهای درست شده انجام داد.
ارزشیابی
در پایان تدریس، از دانش آموزان انتظار داریم:
• ضمن بیان مفهوم دینی تولی و تبری مبتنی بر قرآن کریم، به مصادیق بسیاری از تولی و تبری اشاره کنند.
• ضمن ابراز علاقه برای تولی نسبت به امامان (ع) و تبری از ظالمان، برای الگوگیری از پیشوایان دین در این زمینه همواره تلاش کنند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
پیام قرآنی را صحیح بخوانند و ضمن بیان مفهوم درباره ی آن با ذکر نمونه توضیح دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.