طرح درس پنجره های شناخت فارسی ششم ابتدایی این طرح درس شامل 9 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد و برای 20 دانش آموز دختر برگزار می شود. هدف کلی در حوزه ی شناختی، آشنایی دانش آموزان با مفهوم خدا، خلق و خلقت است. همچنین، هدف کلی در حوزه ی عاطفی این است که دانش آموزان علاقه مند شوند تا درباره ی این مفاهیم بیشتر بیاموزند. در حوزه ی روانی-حرکتی، این درس به دانش آموزان کمک می کند تا متن درس را به درستی بخوانند و به سوالات پاسخ دهند. اهداف رفتاری در حوزه ی شناختی شامل قابلیت نمونه زدن چند کلمه هم خانواده و پیدا کردن کلمات هم خانواده در یک کتاب غیر درسی است. همچنین، اهداف جزئی شامل شناخت کلمات هم ریشه نیز می باشد.
مشخصات کلی
نام درس: فارسی موضوع درس: پنجره های شناخت مقطع: ابتدایی پایه:ششم جنسیت:دختر تعداد دانش آموان:20
نام مدرسه: نام معلم:
هدف کلی در حیطه ی شناختی: آشنایی دانش آموزان با افرینش و خلقت الهی
هدف کلی در حیطه ی عاطفی: علاقه مند شدن دانش آموزان به آشنایی درباره ی مفهوم خدا خلق و خلقت
هدف کلی در حیطه ی روانی حرکتی: دانش آموزان بتوانند متن درس را به درستی بخوانند و به سوالات پاسخ دهند.
اهداف رفتاری در حیطه ی شناختی:
پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)چند نمونه از کلمات هم خانواده مثال بزنند.
2)در متن درس یک کتاب غیر درسی کلمات هم خانواده را پیدا کنند.
اهداف جزئی در حیطه ی شناختی:
پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)کلمات هم ریشه را بشناسند.
2)ویژگی این کلمات را بدانند.
اهداف جزئی در حیطه ی روانی حرکتی:
1)کسب توانایی در خواندن کتب مختلف
2) نوشتن متنی کوتاه درباره ی جهان افرینش و موجودات
اهداف جزئی در حیطه ی عاطفی:
1)تقویت علاقه به خواندن مطالب درباره ی افرینش انسان
2)تقویت علاقه و اگاهی نسبت به زندگی اطراف خود
3)با دقت گوش دادن به حرف های معلم
ارزشیابی آغازین:
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود به سوالات زیر پاسخ دهند:
1)منظور از خالق چیست ؟
2)چه کسانی خلقت نامیده میشوند ؟
اهداف رفتاری ورودی:
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:
1)نتیجه گیری از درس را اموزش دیده باشند
2)بتوانند نتیجه گیری کنند
3)رو خوانی صحیحی داشته باشند
روش های تدریس:
تصویر خوانی-پرسش و پاسخ-همیاری و مشارکت-بحث و گفت و گو-توضیحی.
ریوس مطالب:
پنجره های شناخت
وسایل مورد نیاز:
کتاب- -کتاب راهنمای معلم-گچ-تابلو.دفترچه
رسانه های مورد نیاز:
–
تعداد گروه ها و تعداد افراد گروه:
5 گروه 4 نفری
نحوه ی تعامل دانش آموزان:
دانش آموزان باهم و دانش آموزان با معلم
مدل کلاس:مدل
u
روش گروهبندی:1 دانش اموز قوی، 2 دانش اموز متوسط،1دانش اموز ضعیف
زمان
نحوه ی انجام فعالیت
رسانه هاو
وسایل
روش
تدریس
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
مراحل
تدریس
5
فردی
جواب دادن به سلام و احوا پرسی معلم
قرار گرفتن در سر جای مناسب خود
توجه به گفته های معلم
دقت به کارهای معلم
جواب دادن به حضور غیاب معلم
سلام و احوال پرسی با دانش آموزان
شروع کلاس با نام ویادو شکر خداوند متعال بخاطر سلامتی و حضور در کلاس
دقت در وضعیت جسمی رو حی و بهداشتی دانش آموزان
نوشتن تاریخ روز کنار تابلو
فعالیتهای
قبل از
شروع
درس:
5
فردی
و
گروهی
جواب دادن به سولات معلم
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان میخواهیم به سوالات زیر پاسخ دهند:
پرسیدن چند سوال از درس قبلی و سنجیدن اطلاعات دانش اموزان
ارزشیابی
آغازین:
زمان
نحوه ی انجام فعالیت
رسانه ها و وسایل
روش
تدریس
فعالیت ها دانش آموزان
فعالیت های معلم
مراحل تدریس
5
فردی
بلند شدن بعضی دانش اموزان و جواب دادن
از دانش آموزان خواسته میشود که خوب به محیط اطراف خود دقت کنند و هر چیزی که خداوند افریده و ما انسانها در زندگی روزمره ی خود برای بقای خود به ان احتیاج داریم را نام ببرند
.
ایجاد انگیزه
دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند
ابتدا معلم با نام خدا از دانش اموزان میخواهد که کتاب های خوانداری خود را باز کنند و درس دوم ( پنجره های شناخت)را بیاورند
سپس هر دانش اموز به ترتیب شماره ی کلاسی خود سه خط از روی متن درس میخواند و همین عمل یکبار دیگر نیز تکرار میشود تا دانش اموزان بهتر با متن درس اشنا شوند.
و تمیز دیداری انها بهبود بخشد.
در ادامه معلم به گروه ها وقت میدهد که از روی سوالات خود ارزیابی بخوانند و در گروه ها مشورت کرده و جواب انرا به دست بیاورند .
در ادامه معلم قسمت یاد اوری را تدریس میکند و کلمات هم خانواده را برای دانش اموزان توضیح داده و مثال میزند.
سپس از دانش اموزان میخواهد در گروه ها ی خود مشورت کرده و تعدادی کلمات هم خانواده که تا به حال گفته نشده را بنویسند و به او ارائه دهند.
بعد از انجام این کار کارگاه درس پژوهی با همکاری دانش اموزان و نظرات انها تکمیل شده و معلم نظرات غلط و ناقص را اصلاح میکند
در ادامه معلم از دانش اموزان میخواهد یکبار با صدای رسا از روی شعر بخوانند و اگر دانش اموزان مشکلی در معنی ان داشتند معلم رفع ابهام میکند
در اخر هم دانش اموزی از روی بخوان و بیندیش میخواند.
سپس گروه ها با مشورت و همکاری اعضای گروه به سوالات جواب میدهند و جواب های خود را در کلاس بازگو میکنند و به بهترین جواب هر گروه کارت تشویقی داده می شود.
ارایه درس
نوشتاری :
تمرین های نوشتاری یک به یک در گروه ها حل میشوند و هربار توسط اعضای گروه به کلاس ارائه می شود و مورد ارزیابی قرار میگیرد.
فعالیت های درس جهت تثبیت یادگیری مفهوم درس مورد نظر اجرا میشود و دستور زبان دانش اموزان تقویت می شود.
قسمت املا برای تقویت دانش اموزان در حیطهی املایی است و مهارت انها را در نوشتن کلمات پیچیده و مشکل و تشدید دار بالا میبرد همچنین دانش اموز میتواند کلمات صحیح را از غلط تمیز دهد.
قسمت نگارش مربوط به تقویت درس انشا و خلاقیت دانش اموز می باشد و قدرت تخیل و خیال پردازی کودک تقویت میشود.
همچنین میتواند قوه ی داستان نویسی دانش اموز را نیز تقویت کند
کارگاه نویسندگی به صورت فردی اجام میشود و دانش اموزان جداگانه مطالب را خوانده و تمرین ها را حل میکنند.
ارایه ی درس
5
دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند.
دانش آموزان را گروه بندی میکنیم و از انها میخواهیم باهم درباره ی خلاصه درس امروز باهم گفت و گو کنند
خلاصه ای از درس مورد نظر را نوشته و بعد از پاک نویس کردن در گروه خود یکی از اعضای گروه بلند شود و از روی خلاصه بخواند.
سپس پس از ارائه ی نظرات معلم همراه با بچه ها نتیجه گیری نهایی را انجام میدهد.
خلاصه و
نتیجه گیری
5
دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند
سپس به صورت فردی و اتفاقی از بعضی از دانش اموزان درمورد درس مورد نظر سوالاتی پرسیده میشود.
از دانش اموز مورد نظر خواسته میشود چند کلمه ی هم خانواده مثال بزند.
ارزشیابی
پایانی
5
دانش آموزان این کارها را انجام می دهند.
از دانش اموزان خواسته میشود یکبار از روی درس در منزل بنویسند
کلمات سخت درس را پیدا کرده و از روی ان سه بار بنویسند.
پنج کلمه انتخاب کنند و برای ان سه هم خانواده بنویسند و برای جلسه ی بعد بیاورند.
از روی درس املای شب بنویسند.
شعر را حفظ کنند
تعین تکلیف
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.