طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی این طرح درس 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد و شامل مشخصات کلی مانند نام دبیر، نام درس، تعداد شاگرد و مدت جلسه است. همچنین، هدف های درسی و رفتاری نیز در این طرح درس مشخص شده است. از جمله هدف های درسی آن، بررسی مفهوم استعمار، کشور هایی که استعمارگر بودند، علوم و فنونی که از آن کشور ها به اروپا صادر شد، تجارت و تحولات علمی و هنری در اروپا است. از جمله هدف های رفتاری طرح درس، توسعه حیطه شناختی، عاطفی و مهارتی دانش آموزان است. همچنین، هدف های رفتاری ورودی و خروجی نیز در این طرح درس مشخص شده است که به توسعه شناخت کشور های همسایه، ارتباط ایران با دیگر کشور ها، استقلال کشور و دفاع از آن می پردازند.
الگوی طرح درس روزانه
مشخصات کلی
نام دبیر : نام درس : مطالعات اجتماعی
تعداد شاگرد : 20 مدت جلسه : 50 دقیقه صفحه : موضوع : استعمار
کلاس : ششم تاریخ اجرا :
هدف کلی
ایستادگی در برابر بیگانگان
هدف های درسی (جزئی)
هدف جزئی : انتظار می رود که دانش آموزان بعد از پایان درس بدانند :
1-استعمار یعنی چه ؟ 2- چه کشور هایی استعمارگر بودند ؟
3-علوم و فنون از چه کشور هایی به اروپا صادر شد ؟ 4-تجارت یعنی چه ؟
5-تحولات علمی و هنری در اروپا را بدانند .
6-اکتشافات جغرافیایی توسط چه کسانی و کشور هایی انجام شد ؟
هدف های رفتاری
الف-حیطه شناختی : انتظار می رود که شاگرد در پایان درس
*چند کشور استعمارگر را نام ببرد . * چه کسانی دستگاه چاپ و تلسکوپ را اختراع کردند ؟ *اروپاییان چی چیزی از ایران خریداری می کردند ؟
ب-حیطه عاطفی : دانش آموز در پایان درس
*به تقویت و توسعه کشورش علاقه نشان دهد . *به اختراع و پیشرفت کشورش علاقه نشان دهد .
ج-حیطه مهارتی
*شیوه استفاده کردن از وسایل و اختراعات کهبه دست ما میرسد را بداند .
*به فکر اختراع وسیله جدید باشد .
هدف های رفتاری (ورودی)
*کشور های همسایه ایران را بداند
*ایران با چه کشور هایی ارتباط دارد
*چرا ایران با بعضی کشور ها ارتباط ندارد ؟
هدف های رفتاری (خروجی)
*نسبت به استقلال کشورش علاقه نشان دهد .
*سعی کند با افراد بیگانه ارتباط نداشته باشد درباره نقاط قوت و ضعف کشورش صحبت نکند .
*تا پای جان از کشورش دفاع کند .
تکنولوژی آموزشی
کتاب – تابلو – گچ – میکروسکوپ -پریسکوپ
روش تدریس
مشارکتی – بحث گروهی – پرسش و پاسخ
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیقه
1-ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب
2
دیدن تکالیف
بازدید از تکالیف جلسه قبل
3
2-انجام ارزشیابی تشخیص / آغازین
*چند کشور همسایه ایران را نام ببرد .
*اگر کشوری به ایران حمله کند چکار می کنید ؟ مکان های زیارتی در کدام کشور همسایه قرار دارند ؟
3
3-تنظیم وضعیت کلاس
به وضعیت میز و نیمکت ها و نشستن دانش آموزان توجه شود .
2
4-ایجاد انگیزه برای درس جدید
ابتدا از دانش آموزان نظر خواهی می کنیم که دوس دارید که کشور ما به دست بیگانگان بیفتد ؟ دوست دارید که کشور های خارجی برای شما تصمیم بگیرند ؟ بعد از شنیدن جواب های دانش آموزان به سراغ ارائه درس می رویم.
3
فعالیت های مربوط به ارائه درس
استعمار چیست ؟ در درس های گذشته خواندیم که زمانی که مسلمانان در عصر شکوفایی علم و فرهنگ بودند اروپاییان در عصر تاریکی به سر می بردند . اما پس از گذشت زمانی چند ، اروپاییان که از طریق دریای مدیترانه به داد و ستد با مسلمانان می پرداختند از طریق همین رفت و آمد ها علوم و فنون مسلمانان مورد توجه اروپاییان قرار گرفت ، کتاب های پزشکی مسلمانان را ترجمه و از آن ها استفاده نمودند . اروپاییان از نقشه جغرافیایی قطب نما و شیوه های کشتی سازی مسلمانان استفاده کردند و توانستند کشتی های محکم بسازند کشور هایی مانند پرتغال ، اسپانیا ، فرانسه ، انگلیس و هلند با استفاده از کشتی های خود سرزمین های جدیدی را کشف نمودند . طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی ساکنان بومی آن مناطق را به صورت برده در می آوردند یا آن ها را می کشتند ، منابع آن ها راغارت و سرزمین ها را میان خود تقسیم می کردند . اما کلمه استعمار به چه معناست : استعمار یعنی آباد کردن ، اگر کشوری به بهانه آباد کردن در کشور های دیگر دخالت یا نفوذ کند تا منابع و ثروت آن کشور را غارت کند به آن استعمار می گویند که بیشتر با حمله نظامی آغاز می گردد مانند کشور آمریکا که به قصد آباد کردن کشور افغانستان و از بین بردن طالبان به این کشور لشکرکشی کرد . یا اینکه آمریکا به قصد این که صدام بمب اتم دارد به این کشور حمله نظامی کرد ولی در واقع هدف اصلی آمریکا غارت منابع نفتی عراق است . پس نتیجه می گیریم به کشور هایی که برای منافع خود به کشور های دیگر ظلم و ستم می کنند استعمار می گویند و کشور هایی که استقلال سیاسی و اقتصادی ندارند و نمی توانند کشورشان را اداره کنند مستعمره می گویند . گاهی کشور های استعمارگر به جای حمله نظامی با گرفتن امتیازاتی از کشور های مستعمره به غارت منابع آن ها اقدام می کنند .
20
ارزشیابی مرحله ای
برای این که مطمئن شویم دانش آموزان به نتیجه دلخواه می رسند در حین تدریس از دانش آموزان سوالاتی می پرسیم .1-اروپاییان چه کالاهایی را از مسلمانان خریداری می کردند ؟ 2-دستگاه چاپ به وسیله چه کسی اختراع شد ؟ 3- دو کشور استعمارگر را نام ببرید .
5
ارزشیابی پایانی
در پایان درس از متن درس سوالاتی پرسیده می شود
1-استعمار یعنی چه ؟ 2- علوم و فنون از چه کشور هایی به اروپا صادر شد ؟ 3-چه کشور هایی در کشور ما نفوذ کردند ؟
5
نتیجه گیری و جمع بندی
در پایان دانش آموزان با کشور های استعمارگر آشنا شده اند و یاد گرفته اند که استعمار به معنی آباد کردن است اما اگر کشوری به بهانه آباد کردن در کشور ها دخالت و نفوذ کند تا منابع و پروت آن کشور را غارت نماید به آن استعمار می گویند . به سرزمین هایی که استقلال سیاسی و اقتصادی نداشته باشند و تابع حکومت استعمارگر باشند مستعمره می گویند . و یاد گرفته اند علوم و فنون از کشور های اسلامی به اروپا گسترش پیدا کرد و کشور هایی مثل اسپانیا و پرتغال و انگلیس استعمارگران سرزمین های دیگر قاره ها می باشند طرح درس استعمار مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی و با استعمارگری خود منابع را به کشور خود انتقال می دادند .
5
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
از دانش آموزان می خواهیم که برای جلسه بعد درباره کشور های استعمارگر تحقیق و جست و جو کنند و به کلاس گزارش دهند و کشور ایران مورد توجه کدام کشور استعمارگر بود .
2
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.