طرح درس اندازگیری طول و سطح ریاضی ششم ابتدایی شامل 5 صفحه ورد و قابل ویرایش است. هدف این درس آشنایی دانش آموزان با اندازه گیری طول و واحد های ان است. اهداف جزئی این درس شامل نام بردن چند نوع از واحد های اندازه گیری، مثال زدن برای هر کدام از واحد ها، نمایش شیوه ی اندازه گیری به صورت عملی، بیان نوع واحد های اندازه گیری در مکان ها ی مختلف و اجسام و دلیل اندازه گیری طول ها با متر و خط کش و کیلومتر است.
در این درس، حیطه شناختی دانش آموزان در مورد واحدهای اندازه گیری، حیطه ی مهارتی آنها در استفاده از این واحدها در مکان ها و اجسام مختلف و حیطه ی نگرشی آنها در مورد شناخت بیشتر واحدها بهبود می یابد. روش تدریس این درس به صورت تلفیقی (مشارکتی، پرسش و پاسخ) است و از ابزار و وسایلی مانند کتاب، ماژیک، تخته وایت برد، وزنه، متر، خط کش و …
نام: درس:ریاضی پایه :ششم موضوع: اندازگیری طول وسطح صفحه:87تا89
آشنایی دانش آموزان با اندازه گیری طول و واحد ان
هدف کلی
1- چند نوع از واحد های اندازه گیری را نام ببرد .
2-برای هر کدام از واحد ها مثال بزند .
3-شیوه ی اندازه گیری را به صورت عملی نمایش دهد .
4- نوع واحد های اندازه گیری را درمکان ها ی مختلف و اجسام بیان کند .
5 – دلیل اندازه گیری طول ها رابا متر و خط کش و کیلو متر بیان کند .
اهداف جزئی
چند نوع از واحد های اندازه گیری را نام می برد.
نوع واحد های اندازه گیری را درمکان ها ی مختلف و اجسام بیان کند .
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
واحد های اندازه گیری را در مورد مکان ها و اجسام مختلف به کار می برد.
واحد های درست ونادرست در رابطه با مکان ها و اجسام را مقایسه می نمایند .
حیطه ی مهارتی
علاقه وکنجکاوی دانش آموز به چگونکی استفاده از واحد های مختلف در مکان ها واجسام متفاوت از خود نشان می دهد .
نسبت به شناخت بیشتر واحدها از خود علاقه نشان می دهد.
حیطه ی نگرشی
روش تلفیقی(مشارکتی،پرسش و پاسخ)
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک، تخته وایت برد،وزنه،متر،خط کش، ساعت و…
ابزار و وسایل
دانش آموز به صورت گروه های پنج نفره روبه روی هم نشسته اند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی:
ارزشیابی آغازین
تشخیصی:
بچه ها شما تا به حال با خط کش کار کرده اید؟
در چه کار هایی از خط کش استفاده کردید؟
د.آ هر کدام جواب هاایی می دهند.
معلم وسایلی از قبیل:وزنه،ساعت ،خط کش،متر و… با خود به کلاس می آوررد.
ش
معلم برای ایجاد آمادگی و فهماندن مفهوم درس با متر،وزنه، خط کش ، ساعت و… وارد کلاس می شود در این هنگام توجه دانش آموزان را به آن جلب می کند و می گوید بچه ها کدامیک از شما می دانید درس ما در مورد چیست؟ بچه ها با دیدن تصاویر یا اشیای مختلف می دانند که درس در مورد اندازه گیری و طول می باشد. معلم می گوید بچه های عزیز ما می خواهیم امروز با کمک همدیگر درباره ی طول و اندازه گیری چیزهای بیشتری بدانیم و یاد بگیریم. طرح درس اندازگیری طول و سطح ریاضی ششم ابتدایی حالا از شما می خواهم تفاوت متر وخط کش یا تفاوت متر وکیلو متر رابیان کنید.
(مدت مشخصی وقت به دانش آموزان داده می شود تا با هم بحث و تبادل نظر کنند و نظرات خود را به همدیگر بگویند و در پایان یک نظر کلی را به کلاس ارائه دهند.)
معلم: بچه ها حالا از شما می خواهم با هم گرو هی های خود در موردتفاوت ها گفته شده بحث کنید.
معلم:حالا بچه ها چند نفر از شما شغل هایی که ابزارهای اندازه گیری در آنها وجود دارند را نام ببرید.
گروهها : هر کدام یکی از شغل ها و ابزارها یی را نام می برند.
معلم: بچه های گلم حالا با هم وسایلی را که من به کلاس اورده ام نگاه می کنیم و می گوییم که چطو ر و با کام ابزار اندازه گیری می شوند .
دانش اموزان :همه با علاقه به وسایل و ابزارها نگاه می کنند .
معلم :بچه ها حالا کی می تونه بگه که خیاط از کدام ابزار اندازه گیری استفاده می کند؟
معلم : کی می تونه بگه هر متر چند سانتی متر است ؟
معلم : یک سانتی متر چند میلی متر است ؟
معلم : حال به من بگین 1متر چند میلی متر است ؟
معلم : خوب بچه های عزیزم درس امروز ما تمام شد حالا می خوام یکی از گروهها به ما بگه امروز چی یاد گرفتیم ؟
گروه قرمز : آقا فهمیدیم که ابزارهای اندازه گیری با هم فرق می کند.
گروه آبی : فهمیدیم که هر چیز و هرمکان با ابزار متفاوتی اندازه گیری می شود.
فعالیت ص89
شماره 1:از دانش آموزان می خواهیم فعالیت هایی که نیاز به اندازه گیری دارند را بنویسند.
شماره2:با استفاده از جدول دلده شده سوال هایی که در مورد اندازه گیری شده را پاسخ صحیح دهند.ود آخر افرادی به پایه تخته آمده وجواب صحیح را بر روی تخته بنویسند.
کار در کلاس:
دانش آموزان باید به تصاویر یا جمله های موجود واحد های اندازه گیری مروط به آنها را وصل کنند.
فعالیت
1: در مورد متر خیاطی که از چند سانتی متر تشکیل شده ونیز چند متر است وهر 10 سانتی متر چند دسی متر است. 100سانتی متر = امتر
10سانتی متر = 1دسی متر
1متر خیاطی = 150 سانتی متر
2در دمورد اندازگیری اشیای مختلف به د.آ هر گروه 1متر می دهیم طرح درس اندازگیری طول و سطح ریاضی ششم ابتدایی وهمچنین یک خط کش واز آنها می خواهیم طبق جدول داده شده تصاویر گفته شده را با استفاده از وسایل موجود به اندازگیری بپر دازند واعداد به دست آمده را وارد جدول کنند.
کار در کلاس
1و2:تبدیل کردن واحد های بزرگ به کوچک وکوچک به بزرگ مثلا : متر به کیلو متر یا متر به سانتی متر و….
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین تدریس.
ارزشیابی مستمر
انداز گیری با واحد های مختلف.
تبدیل واحد ها به کوچک وبزرگ.
استفاده از واحد های مربوط به هر مکان واشیائ.
شیوه های اندازه گیری مختلف.
جمع بندی و نتیجه گیری
معلم : بچه ها چند وسیله اندازه گیری را نام ببرید .
علیه : متر ،خطکش ،کیلو متر شمار
معلم : محمد بگه میز را با چه واحدی اندازه می گیریم ؟
محدیث : متر
معلم: هر 10سانتی متر چند دیسی متر است؟
رعنا:1 دسی متر
و….
معلم : افرین به شما معلومه که درس امروز را به خوبی یاد گرفتید . امیدوارم که درس را در منزل تمرین نمایید
ارزشیابی پایانی
انواع واحد های اندازه گیری را بنویسید .
واحد های زیر را به واحد های کو چکتر تبدیل کنید.
متر………….. کیلو متر………….. سانتی متر……………
تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.