طرح درس انواع لباس ها مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی این طرح درس، شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش است و برای دانشآموزان پایه ششم دبستان مناسب است. هدف کلی این طرح درس، شناسایی و بررسی انواع لباس ها با توجه به فعالیت ها اجتماعی و شرایط آب و هوایی مختلف است. در هدف های درسی این طرح، انتظار میرود که دانشآموزان قبل از تدریس درس جدید، بتوانند گروه های مختلف اجتماعی را با توجه به شغل و موقعیت، و نوع پوشش آنها با هم متفاوت است را تشخیص دهند. همچنین، تاثیر آب و هوا بر نوع پوشش مردم نواحی مختلف و تغییرات پوشاک مردم در دوره های مختلف تاریخی را نیز در این طرح درس بررسی میکنند.
مشخصات کلی
نام آموزگار : نام درس : مطالعات اجتماعی تعداد شاگرد : 22نفر زمان :45
موضوع : انواع لباس ها تاریخ اجرا :
هدف کلی
دانش آموزان انواع لباس ها را با توجه به فعالیت ها اجتماعی و شرایط آب و هوایی مختلف شناسایی و بررسی می کنند .
هدف های درسی (جزئی)
انتظار می رود که دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
1.گروه های مختلف اجنماعی با توجه به شغل و موقعیت نوع پوشش آن ها با هم فرق دارد .
2.آب و هوا بر نوع پوشش مردم نواحی مختلف تاثیر می گذارد .
3.در دوره های مختلف تاریخی ، پوشاک مردم چه تغییراتی داشته است .
هدف های رفتاری (ورودی)
اتتظار می رود که دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
1.چند گروه اجتماعی یا شغلی را که لباس مخصوص به تن می کنند نام ببرند .
2.نواحی مختلف آب و هوایی ایران را بشناسند و در مورد تاثیر آب و هوا بر پوشش مردم این نواحی گفتگو کنند .
3.تا حدودی اقوام مختلف ایران را از روی لباس آن ها شناسایی کنند .
4.درباره چگونگی تغییرات پوشاک مردم صحبت کنند .
5.اقوام ساکن در استان خود را نام ببرند و از روی لباس ، آن ها را شناسایی کنند .
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود دانش آموزان بعد از پایان درس جدید بتوانند :
1.برخی تغییرات و تداوم های مربوط به پوشاک و عناصر آن را در طی زمان شناسایی کنند .
2.رابطه بین شرایط آب و هوایی و انواع لباس را بیا کنند .
3.لباس محلی استان خود را شناسایی و معرفی کنند .
تکنولوژی آموزشی
عکس – کتاب – CD – پاورپوینت
روش تدریس
اعضای تیم – پرسش و پاسخ
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیقه
1-ایجاد رابطه عاطفی
گفتگو در مورد بعضی از مراسم خاص مانند عذاداری امام حسین (ع)با مراسم حج و لباس احرام
2 تا 3
دیدن تکالیف
با توجه به درس قبل (اوقات فراغت) تکالیف منایب با آن که در نظر گرفته شده بود – توصیف چند بازی محلی – گزارش از امکانات عمومی جهت استفاده در اوقات فراغت – بررسی روزنامه دیواری های در مورد رفتار های مناسب که در مکان های عمومی بوده است .
3
2-انجام ارزشیابی تشخیص / آغازین
1.از دانش آموزان می خواهیم چند شغل را که لباس مخصوص نیاز دارند نام ببرند
2.در مورد نواحی مختلف آب و هوای ایران سوال می شود
3.از دانش آموزان می خواهیم اقوام ختلف ایران را نام ببرند
4.در مورد نوع پوشش و عواملی که بر نوع پوشش تاثیر دارند سوال می شود
4
3-تنظیم وضعیت کلاس
دانش آموزان در گروه های 5 نفره و به شکل نیم دایره در کلاس می نشینند .
4-ایجاد انگیزه برای درس جدید
تصویری از مراسم حج و محرم شدن حاجیان به صورت POWER POINT نشان داده شود و سوالاتی در مورد لباس حاجیان پرسیده شود . یا عکس هایی از مشاغل و مراسم مختلف در بین گروه تقسیم کرده و از هر گروه می خواهیم در مورد آن گفتگو کند .
3
فعالیت های مربوط به ارائه درس
پس از ایجاد انگیزه
1.ما انسان ها در موقعیت های مختلف لباس های متفائتی می پوشیم در هنگام ورزش ، لباس ورزشی ، در هنگام میهمانی لباس مخصوص میهمانی و در مواقع . . . . گروه های مختلف اجتماعی و شغلی نیز با توجه به کار و نقش آن ها در اجتماع لباس های ممتفاوت می پوشند طرح درس انواع لباس ها مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی که ما از روی آن ها به شغل و حرفه ی آن ها پی می بریم .
2.پوشاک مردم ایران تحت تاثیر آب و هوای کشور از نظر رنگ ، جنس ، شکل با هم فرق می کند با دقت در نوع پوشاک مردم نواحی مختلفمی توان حدث زد که در کدام یک از نواحی سه گانه آب و هوایی ایران قرار دارند .
3. در کشور پهناور ایران اقوام مختلفی مانند کرد ، لر ، گیلکی ، بختیاری و . . . زندگی می کنند که هر کدام لباس مخصوص به خود دارند . لباس های محلی اقوام مختلف ایران بسیار زیبا هستند که البته در گذشته بیشتر از لباس های محلی استفاده می شدند . در موزه ی مردم شناسی می توان انواع لباس های محلی را دید .
4. در دوره های مختلف تاریخی پوشاک مردم تغییرات داشته است تصاویر مربوط به دوره های مختلف این تغییرات را به خوبی نشان می دهد .
10
ارزشیابی مرحله ای
در هریک از موارد سوالاتی در قالب فعالیت در کتاب آمده است که می تواند به صورت ارزشیابی مرحله ای اجرا شود همچنین می توان سوالاتی مناسب با هر یک از موارد مربوط به فعالیت های درس از دانش آموزان پرسید .
2
ارزشیابی پایانی
1.ویژگی های مربوط به پوشاک را در بعضی مشاغل بیان کنید .
2.تاثیرات آب و هوا را بر نوع پوشاک بیان کنید .
3.با استفاده از نوع پوشش در تصاویر مختلف نوع آب و هوای منطقه مورد نظر را بیان کنید .
4.اقوام مختلف ایران را نام ببرید و در مورد پوشاک آن ها صحبت کنید .
5.در مورد موزه ی مردم شناسی هر چه می دانید بیان کنید .
5
نتیجه گیری و جمع بندی
گروه های مختلف اجتماعی و شغلی لباس مخصوص به تن می کنند پوشاک مردان ایران در نواحی مختلف آب و هوایی از نظر شکل ، طرح درس انواع لباس ها مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی جنس و رنگ با هم فرق می کنند در ایران اقوام مختلف ، لباس های مخصوص به خود دارند . دانش آموزان با موزه مردم شناسی آشنا می شوند . . در دوره های تاریخی پوشاک مردم تغییراتی کرده است .
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
انجام کاربرگه شماره 19 کتاب – تهیه روزنامه دیواری از پوشاک مردم نواحی مختلف – تهیه روزنامه دیواری از پوشاک ایران در زمان های گذشته
3
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.