طرح درس تفکر و پژوهش آقکند پایه ششم ابتدایی تشکیل شده از 2 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی آموزش دانش آموزان با تصمیمات متفاوت دو نفر در یک موقعیت آشنا شدن است. اهداف رفتاری این طرح درس شامل آشنایی دانش آموزان با تفاوتها و شباهتهای دو نفر در یک موقعیت مشخص، تبدیل مجهول به معلوم با استفاده از اطلاعات خود، جانبداری از ارزشهای دینی، برنامهریزی برای دستیابی به سوالات خود، پیشبینی پیامدهای رفتار خردمندانه، ارزیابی دستاوردهای خود، استفاده از زبان صحیح و دقیق برای توضیحات خود است. در این درس از وسایلی مانند رایانه، پروژکتور، کتاب، کاغذ، خودکار، تخته و ماژیک استفاده میشود.
نام ونام خانوادگی :محمدرضا رمضانی درس:تفکر وپژوهش (آقکند ) پایه:ششم تعداد دانش آموزان:12 زمان:45دقیقه تاریخ:
اهداف
هدف کلی:
دانش آموزان با تصمیمات متفاوت دو نفر در یک موقعیت آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
دانش آموزان باتفاوتها وشباهتهای دو نفر در یک موقعیت آشنا شوند.
دانش آموزان با استفاده از اطلاعات خود مجهول را به معلوم تبدیل کننند.
دانش آموزان از ارزشهای دینی خود جانبداری کنند.
دانش آموزان برای دستیابی به سوالات خود برنامه ریزی کنند.
دانش آموزان پیامدهای بروز رفتار خردمندانه را پیش بینی کنند.
دانش آموزان ازیافته های خود ارزشیابی کنند.
دانش آموزان برای توضیحات خود از زبان صحیح ودقیق استفاده کنند.
وسایل:
رایانه،پروژکتور،کتاب،کاغذ،خودکار،تخته، ماژیک
زمان
مهارت آغازین
ورود به کلاس ، سلام و احوال پرسی ، خواندن سوره ای از قرآن توسط یکی از دانش آموزان ، بررسی وضع کلاس ، بررسی تکالیف
3 دقیقه
ارزشیابی تشخیصی :
برای اینکه بدانیم دانش آموزان چه مقدار از فعالیت خارج از کلاس را انجام داده اند؛ طرح درس تفکر و پژوهش آقکند پایه ششم ابتدایی از چند نفر می خواهیم فعالیت خود را بخوانند
3 دقیقه
ایجاد انگیزه:
فیلم را برای دانش آموزان به نمایش می گذاریم تا آنجا که معلم به صاحب خانه می گوید:.
8 دقیقه
ارائه درس جدید
فیلم را نگه می داریم و از دانش آموزان می خواهیم که به صورت دایره ای بنشینند وسوالات زیر از آنها می پرسیم.
معلم به چگونه جایی منتقل شده بود؟
مشکل معلم در مدرسه چه بود؟ مشکل کلاس اولی ها چه بود؟
اصولا این مشکل معلم بود یا کلاس اولی ها؟
شما اگر به جای معلم بودید درچنین شرایطی چه می کردید؟
–دانش آموزان دلایل خود را برای دیگران شرح می دهند ودیگران نیز نظرات خود را بیان می کنند.
–سپس بقیه ی فیلم را برای دانش آموزان نمایش میدهیم وتصمیم معلم را در کلاس به مباحثه میگذاریم.
معلم قبلی با معلم جدید چه تفاوتها و چه شباهتهایی داشت؟
چگونه این موضوع را متوجه شدید؟
چرا مرد صاب خانه فکر می کرد معلم جدید بدون خدا حا فظی رفته است؟
پیش داوریها درقضاوتهای ما چه نقشی دارند؟
چرا معلم از بچه ها واهالی محل زبان آذری یاد گرفت؟
آیا هم زبان بودن برای کمک به دانش آموزان کافی است ؟
شما درعملکرد معلم جدید و قدیم چه قضاوتی می کنید؟
–دانش آموزان با بحث وگفت وگو به این نتیجه می رسند که هم دلی بهتر ازهم زبانی است وزود پیش داوری وقضاوت نکنند.
به سوال اول درس جواب بدهند؟
22 دقیقه
ارزشیابی تکوینی:
برای هریک از شخصیت های موجود درفیلم پنج صفت بنویسند؟
4 دقیقه
نتیجه گیری:
یکی از دانش آموزان را جلوی کلاس آورده واز او می خواهیم نتیجه ای را که از این درس گرفته روی تخته بنویسد از دیگران می خواهیم او را کمک کنند؟
4 دقیقه
تعیین تکلیف:
به سوال دوم درس جواب بدهند؟
یک خاطره ازکلاس سالهای گذشته ی خود نوشته و به کلاس بیاورند.
1 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.