طرح درس تقسیم اعداد اعشاری بر اعداد ریاضی ششم ابتدایی این طرح درس درباره تقسیم اعداد اعشاری بر اعداد ریاضی ششم ابتدایی می باشد و شامل 4 صفحه ورد و قابل ویرایش است. هدف این طرح درس، آشنایی دانشآموزان با تقسیم اعداد اعشاری بر عدد طبیعی و یادگیری مفاهیم مرتبط با آن است. این طرح درس شامل اهداف جزئی مانند آشنایی با تقسیم اعداد اعشاری بر عدد طبیعی و دانستن قواعد مربوط به آن، آشنایی با اعشار ایجاد شده توسط تقسیم، پی بردن به اهمیت تقسیم در زندگی روزمره و مشارکت در کار گروهی است.
روش تدریس این طرح درس مشارکتی و پرسش و پاسخ است که به دانشآموزان کمک میکند تا بهتر مفاهیم ریاضی را درک کنند و با اعداد اعشاری و تقسیم آنها بر عدد طبیعی آشنا شوند. با انجام این طرح درس، دانشآموزان میتوانند مهارتهای لازم برای تقسیم اعداد اعشاری را به دست آورده و با اعداد اعشاری و تقسیم آنها بر عدد طبیعی و…
طرح درس موضوع :ریاضی پایه ششم تقسیم اعداد اعشاری بر اعداد طبیعی صفحه ی 54و55
هدف کلی
آشنایی با تقسیم اعداد اعشاری بر عدد طبیعی
اهداف جزئی
آشنایی با :
ﺗﻘﺳﻳﻡ ﻳﮏ ﻋﺩﺩ اعشاری بر عدد طبیعی ﻭ ﺩﺭک ﺍﻟﮕﻭﺭﻳﺗﻡ ﺗﻘﺳﻳﻡ
– ﺗﻘﺳﻳﻡ ﻋﺩﺩ ﺍﻋﺷﺎﺭی ﺑﺭ ﻋﺩﺩ ﻁﺑﻳﻌﯽ
– ﭘﻳﺵ ﺭﻭی ﺩﺭ ﺗﻘﺳﻳﻡ
اهداف عملکردی
حیطه شناختی
حیطه مهارتی
ﺍﺭﺍﺋﻪ ی ﻧﻣﺎﻳﺵ ﺗﺻﻭﻳﺭی ﻭ ﺑﺭﻗﺭﺍﺭی ﺍﺭﺗﺑﺎﻁ ﮐﻼﻣﯽ ﺩﺭ ﺍﻧﺟﺎﻡ ﻓﺭﺍﻳﻧﺩ ﺗﻘﺳﻳﻡ
– ﺗﻭﺍﻧﺎﻳﯽ ﻧﻭﺷﺗﻥ ﺍﻟﮕﻭﺭﻳﺗﻡ ﺗﻘﺳﻳﻡ
– ﺑﻪ ﮐﺎﺭﮔﻳﺭی ﺗﻘﺳﻳﻡ ﺩﺭ ﺣﻝ ﻣﺳﺎﺋﻝ ﭘﻳﺭﺍﻣﻭﻧﯽ
حیطه عاطفی
پی بردن به اهمیت تقسیم در زندگی برای کارهای روزمره
مشارکت در کار گروهی
الگوی تدریس
روش تدریس
مشارکتی ،پرسش و پاسخ
ابزارو وسایل
تخته ،ماژیک ، بسته های صدتای و ده تایی و یکی به صورت مقوایی یا جعبه کوئیزنر ، نوار کاغذی به اندازه ی 75/4
چیدمان کلاس
Uشکل
فعالیت های مقدماتی
آمادگی
سلام و احوال پرسی ،حضور و غیاب ،بررسی تکلیف جلسه قبل
ارزشیابی آغازین
ورودی: تکلیف جلسه ی قبل که در مورد تقسیم اعداد طبیعی بود سرگروه ها آن ها را بررسی می کنند و هر گروه باید یک نمونه را روی تخته حل کند .
تشخیصی : معلم سوالاتی درباره ی اعداد اعشاری از دانش آموزان می پرسد ؟
بچه ها کی می تونه بهم بگه به چه اعدادی اعشاری می گویند یا عدد اعشاری یعنی چه ؟
دانش آموزان : اعداد اعشاری اعدادی هستند که از دو قسمت صحیح و اعشاری تشکیل شده اند.مانند35/4 که قسمت صحیح آن 4و قسمت اعشاری آن 35 می باشد.
به کسرهایی که مخرج آن ها 10 یا 100 یا 1000 یا … باشد کسر اعشاری می گویند.
در عددهای اعشاری اولین رقم بعد از ممیز دهم ، دومین رقم صدم ، سومین رقم هزارم و… می گویند.
معلم : در درس های قبلی درباره اعشار چه چیزهایی یاد گرفتید ؟
دانش آموزان : جمع و تفریق اعداد اعشاری ، ضرب اعشار و ….
معلم : چند نمونه ضرب و جمع و تفریق روی تخته می نویسد و چند نفر به عنوان داوطلب آن ها را حل می کنند و برای بقیه توضیح می دهند تا برای همه مرور شود .
انگیزه سازی
معلم به هر گروه ﻳﮏ ﻧﻭﺍﺭ ﮐﺎﻏﺫی ﮐﻪ ﻁﻭﻝ ﺁﻥ ﻋﺩﺩ ﻁﺑﻳﻌﯽ ﻧﺑﺎﺷﺩ برای مثال در اینجا 75/4سانتی متر باشد می دهد . طرح درس تقسیم اعداد اعشاری بر اعداد ریاضی ششم ابتدایی سپس از آن ها می خواهد این نوار کاغذی را به سه قسمت مساوی تقسیم کنند.
سپس نوار را با تا کردن به سه قسمت مساوی تقسیم کنند
ارائه محتوا
برای معلم بیان کنند که هر قسمت چند سانتی متر شد . سپس معلم توضیحات درس را به دانش آموزان می دهد . بچه ها شما امروز یک اعداد اعشاری را به سه قسمت تقسیم کردید حالا با استفاده از شکل یا جعبه ی کوئیزنر تقسیم اعداد اعشاری بر عدد طبیعی را انجام می دهیم . ابتدا به من بگویید که چند واحد یا همان عدد صحیح داریم ؟
دانش آموزان : 4
معلم : آفرین ،. واحد چیزی است که ما قرارداد می کنیم در این تقسیم واحد ما یک دسته ی صدتایی است . طرح درس تقسیم اعداد اعشاری بر اعداد ریاضی ششم ابتدایی این تقسیم مانند تقسیمات دیگری است که یادگرفتید ولی باید از ابتدا خط ممیز را بکشید و عملیات تقسیم را انجام دهید .
معلم : خب بچه ها چند بسته ی صدتایی داشتیم ؟
دانش آموزان : 4بسته ی صدتایی
معلم : به هر قسمت چند بسته صدتایی می رسد؟
دانش آموزان: به هر کدام یک بسته صدتایی و یک بسته باقی می ماند .
معلم : حالا نوبت ده تایی است . با بسته ی صدتایی باید چکار کنم ؟
دانش آموزان : این بسته ی صدتایی را باز می کنیم و همراه ده تایی ها تقسیم می کنیم .
معلم : خب واحد صدتایی که باقی مانده به ده تا 1/0تبدیل می کنیم زیرا عدد بعد از ممیز دهم خوانده می شود پس به 1/0تبدیل می شوند .
معلم شکل ها را نشان دانش آموزان می دهد . خب بچه ها ما الان از یک واحدی که باقی مانده بود ده تا 1/0داشتیم با این سه تا 1/0که داریم چند تا یک دهم می شوند حساب کنید ؟؟
دانش آموزان : 13تا 1/0
معلم : بین سه قسمت تقسیمشان می کنیم حساب کنید به هر قسمت چقد می رسد ؟
دانش آموزان : به هر قسمت 4تا 1/0می رسد و یک 1/0باقی می ماند .
معلم : آفرین . الان ما باید این 1/0 را چکارکنیم ؟
دانش آموزان : باید مانند واحد بسته ی صدتایی بازش کنیم .
معلم :1/0 چندتا 01/0است ؟
دانش آموزان : 10تا 01/0
معلم : خب الان ما ده تا 01/0داریم همراه با 7تا 01/0چقد می شوند؟
دانش آموزان :17تا 01/0داریم .
معلم : خب الان بین سه قسمت تقسیمشان کنید ؟
دانش آموزان : به هر قسمت 5تا01/0می رسد و 2تا 01/0باقی می ماند .
معلم : بچه ها در تقسیم اعداد اعشاری باید مراحلی را که به شما می گویم رعایت کنید:
1)ابتدا خط ممیز را می کشید .
2)تقسیم را به طور معمول انجام می دهید .
3)زمانی که در تقسیم به ممیز می رسید در خارج قسمت هم ممیز می زنید.
4)باقی مانده را به کمک خط ممیز تعیین می کنید .
الان به هر گروهی یک نمونه تقسیم می دهم که باید ابتدا شکل آن را رسم کنید و عملیات تقسیم را انجام می دهید .
برای گروه اول : 28/6تقسیم بر
گروه دوم : 78/5تقسیم بر 2
گروه سوم : 35/98تقسیم بر 8
گروه چهارم : 87/8تقسیم بر21
بعد از تمام شدن کار گروهی نماینده ی هر گروه کار خود را برای همه کلاس توضیح می دهند که به صورت شکل و هم عملیات را انجام می دهند و هرجا لازم بود معلم اشتباهات گروه ها را اصلاح می کند .
ارزشیابی مستمر
سوالات معلم در حین تدریس و فعالیت های کتاب
جمع بندی و نتیجه گیری
امروز ما یاد گرفتیم که چگونه تقسیم اعداد اعشاری بر عدد طبیعی را انجام دهیم ابتدا که با شکل انجام دادیم برایمان آسان شد طرح درس تقسیم اعداد اعشاری بر اعداد ریاضی ششم ابتدایی که بدون شکل تقسیمات را حل کنیم . ابتدا باید صدتایی ها و سپس ده تایی ها و یکی ها را تقسیم کنیم و اعدادی را که برای تقسیم در خارج قسمت قرار دادیم باید در آخر باهم جمع کنیم تا خارج قسمت بدست آید . همچنین باید از ابتدا خط ممیز را رسم کنیم و عملیات تقسیم را انجام دهیم .
ارزشیابی پایانی
برای ارزشیابی پایانی از صفحه ی 55 استفاده می کنیم که به صورت گروهی حل کنند و هر گروهی پای تخته بیاید و یک مسئله را حل کند و معلم آن ها را بررسی کند .
تعیین تکلیف
معلم چند مسئله به آن ها می دهد و از آن ها می خواهد در خانه حل کنند .
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.