طرح درس جدول تناسب ریاضی ششم ابتدایی تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، دانش آموزان با نسبت ها و تناسب ها آشنا می شوند و یاد می گیرند که چگونه می توانند برخی اجزای یک مجموعه را با یکدیگر مقایسه کنند. همچنین، آنها با نماد های مختلف نسبت آشنا می شوند و می توانند نسبت های کسری را به صورت صحیح بیان کنند. در پایان درس، دانش آموزان به سوالاتی پاسخ می دهند که به کمک آنها می توانند مفهوم نسبت را به صورت کامل درک کنند.
برای اجرای این درس، از روش تلفیقی استفاده می شود که شامل حل مسئله، مکاشفه ای، پرسش و پاسخ، نمایشی و توضیحی است. این روش باعث می شود که دانش آموزان بهتر بتوانند مفاهیم را درک کنند و با استفاده از وسایلی مانند کتاب، وایت برد، کامپیوتر، ویدئو پروژکتور، کاغذ های رنگی و قیچی، به تمرین و انجام فعالیت های مختلف و…
نام درس : ریاضی موضوع درس : جدول تناسب پایه : ششم تعداد دانش آموزان :
طراحی و تکنولوژی و اجرا :
تاریخ اجرا : نام مدرسه : زمان : 30 دقیقه
اهداف کلی
دانش آموز باید در پایان این بحث با مسائل زیر آشنا شود :
1- آشنایی با نسبت بین اجزای مختلف یک مجموعه .
2- شناخت نماد های گوناگون نسبت .
اهداف جزئی و رفتاری
1- یافتن نسبت برخی اجزای یک مجموعه با در دست داشتن نسبت های دیگر .
2- تبدیل نسبت های کسری به نسبت های صحیح و بیان آن .
3- به کارگیری مفهوم کسر برای مقایسه ی نسبت ها .
4- حل مسئله های مربوط به نسبت ها .
5- نشان دادن مفهوم نسبت به عنوان یکی از مفاهیم کسر .
6- انجام فعالیت ها و تمرینات کتاب .
وسایل مورد نیاز
کتاب – وایت برد – ماژیک در رنگ های مختلف – کامپیوتر – ویدئو پروژکتور – کاغذ های رنگی – قیچی
روش تدریس
تلفیقی ( همیاری ” کارآیی تیم ” – حل مسئله – مکاشفه ای – پرسش و پاسخ – نمایشی – توضیحی )
زمان
قبل از شروع تدریس
سلام و احوال پرسی ، حضور و غیاب ، بررسی وضع روحی و جسمی دانش آموزان ، بررسی تکالیف و کار عملی
2 دقیقه
ارزشیابی تشخیصی
پرسش از چند دانش آموز درباره ی آشنایی با مباحث زیر :
1- مفهوم نسبت و تناسب را بیان کند .
2- نسبت بین دو چیز را محاسبه کند .
3- یک مسئله مربوط به تناسب بیان کند .
(معلم خود ، دانش آموزان را به نام صدا کرده و ارزشیابی را انجام می دهد.)
2 دقیقه
آماده سازی و ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید ( ارتباط دروس )
هنر + ریاضی
معلم داستان کوتاهی را بیان می کند که در بین راه دو نفر کارگر نقاش را مشاهده کرده که بحث می کردند که 40 کیلو رنگ سبز برای نقاشی یک ساختمان بخرند که با ترکیب دو رنگ آبی و زرد به وجود می آید . که نسبت رنگ ها 2 به 6 می باشد . طرح درس جدول تناسب ریاضی ششم ابتدایی که در این فکر بودند چه مقدار از هر کدام بخرند ؟
معلم از دانش آموزان می خواهد با ارائه پیشنهادات به حل مسئله کارگران کمک کنند . دانش آموزان به صورت فردی و گروهی به سوالات معلم پاسخ داده و راه حل های خود را ارائه می دهند . با ایجاد آمادگی ذهنی برای تدریس ، معلم ضمن تشویق مقتضی به معرفی درس جدید می پردازد .
2 دقیقه
پیش نیاز های درس
دانش آموز می بایست با مطالب زیر از قبل آشنایی داشته باشد :
1- با نسبت و تناسب در کلاس پنجم آشنا شده اند .
2- جدول تناسب را به درستی می کشند .
از جدول تناسب در حل مسئله های ریاضی استفاده می کنند .
رئوس مطالب
1- یادآوری جدول تناسب و رسم شکل
2- حل مسئله های نسبت بین سه چیز
3- تبدیل مقایسه ی نسبت ها به کسر ها
4- بیان نسبت ها به شکل های گوناگون
2 دقیقه
ارائه درس جدید
فعالیت های معلم
معلم برای راه حل مسئله قبلی از دانش آموزان می خواهد که از مسئله دیگری کمک بگیریم . برای مثال در هر نیمکت چند نفر نشسته اند ؟
و نسبت نیمکت به دانش آموزان چگونه است ؟
بر روی 2 نیمکت چند دانش آموز قرار دارد ؟ و نسبتشان چگونه است ؟
معلم 3 مربع که با کاغذ رنگی درست کرده با 2 دایره رنگی دیگر کنار هم قرار می دهد و نسبت آن ها را از دانش آموزان می پرسد .
معلم می پرسد : نسبت مربع ها به کل شکل چگونه است ؟
نسبت انگشتان به هر دست چگونه است ؟
(مجسم )
-معلم 4 تصویر ستاره با ماژیک رنگی روی وایت برد می کشد و در پایین آن تصویر 5 ماه را با ماژیک رنگی دیگر رسم می کند و از دانش آموزان می خواهد نسبت تصویر ها را بیان کنند .
در ادامه معلم با نشان دادن محتوای آموزشی ( پاورپوینت ) چند نمونه از نسبت ها را نمایش می دهد طرح درس جدول تناسب ریاضی ششم ابتدایی و در مرحله از دانش آموزان می خواهد به سوالات پاسخ دهند و پاسخ های مثبت را مورد تشویق قرار می دهد .
( تشویق ها می تواند مادی یا معنوی باشند ) تشویق کلامی نیز مثمر ثمر خواهد بود .
معلم در این قسمت نماد های دیگر نسبت را در وایت برد می نویسد .
پس از بیان چند مثال معلم طریقه ی نوشتن نسبت ها را نشان می دهد . مثلا
1 به 3 یا 1 و 3 یا و 1:3
در این قسمت معلم می پرسد آیا نسبت همان کسر است ؟ و پاسخ بچه ها را هدایت می کند . ( نیمه مجسم )
معلم نسبت های 3 تایی را با کمک جدول تناسب به دانش آموزان آموزش می دهد . و مسئله ها مورد نظر را به کمک دانش آموزان حل می کند . ( مجرد )
در این مرحله معلم از دانش آموزان می خواهد که کتاب را باز کرده و صفحه 82-83 را بیاورند و فعالیت کتاب را توضیح می دهد . و برای هر گروه یک مسئله را مشخص می کند تا با توجه به توضیحات قبلی با دقت و همکاری مانند نمونه در مدت 2 دقیقه فعالیت را انجام دهند . معلم با حضور در جمع گروه ها بر چگونگی انجام فعالیت نظارت می کنند در صورت اشکال آن ها را رفع می کند سپس می خواهد هر گروه فعالیت گروه دیگر را بررسی کند . ( نظارت و کنترل )
” معلم در تمام مراحل تدریس ارتباط خود ، خلق ، خلقت و خالق را مد نظر قرار می دهد و متذکر می شود . ”
فعالیت های دانش آموزان
علی : 3 نفر
-محمد : نسبت نیمکت به دانش آموز 1 به 3 است .
-رضا :6 نفر . و نسبتشان 2 به 6 است .
-جواد : نسبت مربع ها به دایره ها 3 به 2 است .
– محسن 3 به 5 است .
– علیرضا : 1 به 5
-احمد : نسبت ستاره ها به ماه 4 به 5 است .
دانش آموزان مشتاقانه به سوالات پاسخ می دهند .
دانش آموزان به مثال های ارائه شده در پاورپوینت توجه ویژه دارند و دوست دارند . مثال های که در زندگی روزمره آن ها اتفاق می افتد را بیان کنند .
حسین : نه چون در کسر صورت و مخرج از یک جنس اند اما در نسبت از دو جنس مخالف اند .
محمود : در کسر واحد کامل داریم اما در نسبت نداریم .
-دانش آموزان با کسب اجازه از معلم خود در حل مسئله بر روی وایت برد کمک می کنند .
گروه ها به سرپرستی سرگروه خود مشغول حل مسئله می شوند .
و به توضیحات معلم با دقت گوش می کنند .
17 دقیقه
ارزشیابی تکوینی
معلم یک مسئله از کتاب را انتخاب می کند و از دانش آموزان می خواهد که آمادگی خود را برای حل آن با بلند کردن دست اعلام کنند . طرح درس جدول تناسب ریاضی ششم ابتدایی معلم یکی از دانش آموزان را انتخاب کرده از او می خواهد که مسئله را حل کرده و چگونگی حل خود را توضیح دهد . و در صورت حل درست تشویق می شود .
این ارزشیابی در ضمن تدریس انجام می گیرد )
جمع بندی مطالب
معلم در پایان درس از مطالب آموخته شده یک جمع بندی کلی می نماید :
معلم هر قسمت از مطالب منعکس شده در درس را به صورت تیتر وار روی تخته وایت برد می نویسد .
و از دانش آموزان می خواهد که در ترتیب نوشتن به او کمک کنند .
2 دقیقه
ارزشیابی پایانی
معلم از قبل یک یا دو مسئله نوشته و چاپ شده در اختیار دانش آموزان قرار می دهد تا حل کنند . و چگونگی حل مسئله را توضیح دهند .
2 دقیقه
تعیین فعالیت های تکوینی :
معلم با علم به تفاوت های فردی دانش آموزان و با شناخت خود برای هر کدام از آن ها تکالیفی در نظر می گیرد و همچنین مسئله های داخل کتاب را در دفتر ریاضی نوشته و در جلسه بعد با خود بیاورند . ( تکالیف فردی )
دانش آموزان با بحث در گروه لیستی از تناسب بین اجسام در زندگی روزانه ی خود تهیه کنند و به کلاس ارائه دهند . ( تکلیف گروهی )
در پایان با ذکر صلوات بر محمد (ص) و آل محمد به فعالیت و تدریس پایان داده می شود .
1 دقیقه
( خالی از ایراد نمی باشد )
معلم کلاس ششم
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.