طرح درس خرسی که می خواست خرس باقی بماند تفکر و پژوهش ششم ابتدایی این طرح درس شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد. هدف اصلی این درس آشنایی دانش آموزان با هویت و عناصر واقعی هویت ساز انسان و تاثیر آن ها در تعیین هویت و شخصیت آنها است. در جلسه 20 دقیقه این درس، دانش آموزان با هدف هایی مانند آشنایی با هویت و عناصر هویت ساز انسان، شناسایی تفاوت ها، شباهت ها و رابطه ها، بررسی پدیده ها و روابط بین آن ها و بروز عمل اخلاقی در مرتبه روزانه خود آشنا می شوند. برای دستیابی به این اهداف، دانش آموزان برخی از مهارت های اجتماعی مانند همدلی، مشارکت، توافق، مخالفت و گفت و گو را نیز یاد خواهند گرفت. این درس به دانش آموزان کمک می کند تا نعمت های خدا را به عنوان نشانه مهربانی او بشناسند و هویت خود و هویت سایر موجودات را بشناسند.
مشخصات کلی : طرح درس تفکروپژوهش موضوع : خرسی که می خواست خرس باقی بماند پایه :ششم
مدت جلسه : 20 دقیقه
آموزگار دبستان : صفحه :
درس در یک نگاه :
در این درس ، دانش آموزان با هویت وعناصرواقعی هویت سازآدمی ومیزان تاثیر آن ها درتعیین هویت وشخصیت انسان پی می برند.
هدف ها :
انتظار می رود در فرایند آموزش این درس ، دانش آموزان به هدف های زیر برسند.
اهداف کلی :
1-آشنایی باهویت وعناصرهویت سازآدمی
2-شناسایی تفاوت ها ،شباهت ها ورابطه ها
3-بررسی پدیده ها وروابط بین آن ها
4-بروزعمل اخلاقی درمروادات روزانه خود
اهداف رفتاری :
الف)دانستنی ها:
1-نعمت های خدا را نشانه مهربانی خدا بداند
2-برخی ازهویت های انسان وسایرموجودات را ذکرکند.
3-راه هایی یادگیری خودراشناسایی کند.
4-مهارت های اجتماعی خودنظیرهمدلی،مشارکت،توافق،مخالفت وگفت وگورابه کاربرد.
ب ) نگرشی
– جهت همیاری در گروه تمایل بیشتری نشان می دهد.
– در مراحل یاددهی و یادگیری فعالانه شرکت می کند.
-علاقه مند شدن به خداوندمتعال
-علاقه مند شدن به نعمت های خداوند
– وسایل مورد نیاز :
کتاب کار – تخته سیاه – گچ – تصاویر– پروژکتور-کارت
– شیوه تدریس:
تلفیقی (پرسش و پاسخ ،نمایشی-مشارکتی-همیاری )
– فعالیتهای مقدماتی :
نحوه ورود در کلاس – احوال پرسی – تلاوت سوره کوثر – پس از ورود به کلاس و سلام و احوال پرسی ( در یک نگاه ) ( اگر کسی غایب بود ، علت غیبت وی را جویا می شویم ) اگر تمام دانش آموزان حضور داشتند شروع به تدریس می کنیم .
– ارزشیابی تشخیصی :
ارزشیابی آغازین ( تعیین رفتار ورودی دانش آموزان )
بررسی تکالیف گذشته وپرسش از دانش آموزان: (2دقیقه)
1-خب بچه ها این تصویرچی رونشون میده؟2-آیا سگ ها رانندگی می کنند؟چه کسایی رانندگی می کنند؟-4-با توجه به شناختی که ازانسان وسگ داریم رانندگی کردن جزو هویت کدوم است؟
– ایجاد انگیزه :
گروه بندی به وسیله ی کارت های آغاز می شود . کارت ها را به صورت تصادفی بین دانش آموزان تقسیم می کنیم و از آن ها می خواهیم کسانی که پشت کارت شان به یک رنگ است طرح درس خرسی که می خواست خرس باقی بماند تفکر و پژوهش ششم ابتدایی ( پشت کارت را از قبل رنگ آمیزی کرده ایم )کنار هم قرار بگیرند و یک گروه تشکیل دهند (1 دقیقه )
ارائه درس (8دقیقه)
فعاليت معلّم و فعاليت شاگرد
معلم کارت ها را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد.
معلم دانش آموزان را راهنمایی می کند که در گرو های خود قرار بگیرند.
نمایش وگفتن داستان خرسی که می خواست خرس باقی بماند: درختان برگ می ریختند و غازهای وحشی رو به جنوب پرواز می کردند. سردی باد خرس را می آزرد. او یخ کرده و خسته بود.
بوی برف را در هوا شنید و به سوی غار گرم و دلپذیرش رفت.
در لانۀ گرم خود به خوابی عمیق فرو رفت. خرسها در تمام طول زمستان می خوابند.
روزی حادثهای اتفاق افتاد …
پرسیدن چندسوال دررابطه با این داستان:
1-موجودی که درکارخانه استخدام شده بودبلاخره خرس بودیاآدم؟
2-آیا باتغییرظاهرولباس می توان اصل راتغییرداد؟
3-چراخرس ازوضعیت خودناراضی بود؟
4-به نظرشما برای شخصیت اصلی داستان خرس بودن بهتراست آدم بودن؟چرا؟
5-آیا درزندگی انسان ها هم می توان چنین مثال هایی پیدا کرد؟ کارت مورد علاقه ی خود را می گیرند.
هر دانش آموز به صورت تصادفی یک کارت را انتخاب می کند
دانش آموزان با توجه به تصویرکارت خوددرگروه مربوطه قرارمیگیرند
بادقت به داستان گوش دهند
نسبت به گروه بندي و مشاركت با اعضاي گروه تمايل نشان دهند .
جهت استقرار در گروهها سرعت عمل داشته باشند .
-دانش آموزان با توجه به داستان معلم به سوالات جواب می دهند.
-توضیحات دانش آموزان باتوجه به سوال
خلاصه ونتیجه گیری:(2دقیقه)
خب بچه ها هویت هرفرد یعنی شناختی که هرفردازخودش دارد
-اگرهویت ها را تغییردهیم چه مشکلاتی برای ما پیش خواهدآمد؟3-آیا خرس های داستان ما صورت یک خرس رو داشتند؟4-آیا هویتشون هم هویت یک خرس بود؟
ارزشیابی تکوینی(3دقیقه)
1-برگزاری مسابقه بین گروه ها که درآن سوالاتی درمورد پیداکردن هویت های خرس وانسان گروه ها جواب سوالات را که بصورت تصاویر روی کارت ها هستند طرح درس خرسی که می خواست خرس باقی بماند تفکر و پژوهش ششم ابتدایی درجاهای مشخص شده بگذارند.
– ارزشیابی پایانی 2دقیقه
1-هویت انسان ازچه چیزهای تشکیل شده است؟
2-احساس شما ازاین داستان چی بود؟
– تعیین تکلیف : (2دقیقه)
داستان را برای اعضای خانواده خودتعریف کنیدوچندتا ازهویت های موجودات محل زندگی خودرا بنویسیدوبرای جلسه آینده آماده کنید.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.