طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس اعداد اعشاری این طرح درس شامل 4 صفحه ورد و قابل ویرایش بوده و با هدف آشنایی دانش آموزان با تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری طراحی شده است. این طرح درس روشهای کاوشگری، حل مسئله و سخنرانی را برای آموزش این موضوع به کار میگیرد.
پس از ارائه اهداف کلی و جزئی، معلم با استفاده از نوارهای رنگی و کتاب، این درس را به دانش آموزان تدریس میکند. در این طرح درس، معلم برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان، آنها را به گروههای سه نفری تقسیم میکند و سپس از هر گروه میخواهد با کاغذ رنگیهای خود سه نوار با قیچی برش بزنند. این روش از ابتدای درس به کار گرفته میشود تا دانش آموزان با حضور فعال در کلاس، بتوانند با انگیزه بیشتری به یادگیری اعداد اعشاری بپردازند.
طرح درس روزانه
کتاب:ریاضی پایه:ششم
مقطع:ابتدایی
موضوع درس : صفحات : مدت جلسه : تاریخ : طراح :
اعداد اعشاری صفحات57-56 45دقیقه 1396
اهداف کلی
آشنایی با تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری
هدفهای جزئی
دانش آموزان با تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری آشنا شوند(شناختی)
دانش آموز بتواند تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری را انجام دهد(مهارتی)
روش تدریس
کاوشگری، حل مسئله، سخنرانی
مواد و وسائل آموزشی
نوارهای رنگی، کتاب
مدل کلاس
نیمکت ها گروهی چیده شوند.
ارزشیابی تشخیصی (ورودی)
معلم در رابطه با درس جدید از دانش آموزان سؤال می پرسد تا میزان معلومات آن ها را بسنجد:
به نظر شما چگونه می توان یک عدد را بر عدد اعشاری تقسیم کنیم؟؟؟
از چه راه حل هایی می توان استفاده کرد؟؟؟
و…
5دقیقه
معرفی درس جدید و
ایجاد انگیزه
برای ایجاد انگیزه معلم دانش آموزان را به گروه های سه نفری تقسیم می کند. طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس اعداد اعشاری سپس از هر گروه می خواهد با کاغذ رنگی های خود سه نوار با قیچی برش بزنند سپس از آن ها می خواهد هر یک از نوار را به واحد های یک قسمتی، 10قسمتی، 100قسمتی تبدیل کنند. برای دانس آموزان توضیح می دهیم که واحد چیزی است که ما قرارداد می کنیم بنابراین با توجه به این قرارداد می توانیم واحد را به قسمت مناسب تقسیم کنیم. از آن ها می خواهیم از هر یک واحدها را به ترتیب به25/0، 5/2، 25 تقسیم کنند.
5دقیقه
ارائه درس جدید
معلم از دانش آموزان می خواهد تا به سراغ فعالیت صفحه ی 56 روند و با استفاده از نوارهای خود پاسخ تقسیم های داده شده را بدهند. دانش آموزان باید مقسوم، مقسوم علیه و خارج قسمت که پاسخ های تقسیم هاست را مشخص کنند و بدانند که هر عدد چه جایگاهی دارد. معلم از دانش آموزان می خواهد تا به صورت گروهی نتیجه گیری خود را از این تقسیمات بگویند. دانش آموزان باید به این نکته برسند که مقسوم و مقسوم علیه در این تقسیمات در یک عدد ضرب شده اند که خارج قسمت(پاسخ تقسیمات) یکسان است. معلم برای سؤالات این فعالیت یکی یکی جلو می رود زیرا در هر سؤال نکته ای وجود دارد که لازم است برای دانش آموزان توضیح داده شود. طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس اعداد اعشاری معلم برای هر سؤال زمان مشخصی را در اختیار دانش آموزان قرار دهد تا در گروه های خود با هم فکری یکدیگر آن را حل کنند سپس از هر گروه یک نفر را انتخاب می کند تا پای تابلو بیاید و سؤال را برای دوستانش در کلاس توضیح دهد. در این بین اگر به مشکلی برخورد می تواند از هم گروهی های خود کمک بگیرد. در صورتی که هر گروه نتواند پاسخ قانع کننده ای بدهد تا دانش آموزان توجیح شوند از گروه های دیگر می خواهیم تا آن را توضیح دهند. در تمرین شماره ی 2 مقسوم و مقسوم علیه در یک عدد ضرب شده تا نشان دهد خارج قسمت ثابت است و باقی مانده نیز در همان عدد ضرب می شوند. با حل این فعالیت ها دانش آموزان به این نکات می رسند.
در تمرین شماره ی 3 نیز مقسوم و مقسوم علیه را در اعدادی به غیر از 10 و 100 ضرب کرده، این فعالیت قصد دارد دانش آموزان به یک نتیجه گیری کلی برسند و آن این است که اگر مقسوم و مقسوم علیه را در یک عدد ضرب کنیم خارج قسمت تغییری نمی کند ولی باقیمانده در آن عدد ضرب می شود.
در تمرینات 4 و 5 وارد مبحث اصلی درس می شویم. از دانش آموزان می خواهیم تا راه حلی برای حل این تقسیم پیشنهاد دهند. آن ها مطمئنأ ضرب کردن یک عدد بر مقسوم و مقسوم علیه را پیشنهاد می دهند. آن ها باید به این نتیجه برسند که مقسوم و مقسوم علیه را در عددی ضرب کنند تا ممیز عدد از بین رود. طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس اعداد اعشاری آن ها باید مضارب 10 را پیشنهاد دهند.
در صفحه ی 57 کتاب دانش آموزان با تقسیم اعداد اعشاری تا یک رقم اعشار آشنا می شوند.
در ضرب کردن اعداد اعشاری در 10، 100، 1000 و … می توانند ممیز را در اعداد اعشاری به جلو ببرند یعنی به تعداد صفرها ممیز به سمت راست حرکت کند.
معلم در این فعالیت و کاردرکلاس با استفاده از الگوس کاوشگری اجازه می دهد تا دانش آموزان با حل تمرینات به قوانین و نتایج کلی برسند.
20دقیقه
ارزشیابی تکوینی
در حین انجام تمرینات معلم سؤالاتی از دانش آموزان می پرسد:
با ضرب یک عدد بر مقسوم و مقسوم علیه چه اعدادی در تقسیم تغییر کردند؟؟؟
خارج قسمت کدام قسمت تقسیم است؟؟؟
آیا باقی مانده نیز تغییری می کند؟؟؟
چرا در بعضی از تقسیمات مقسوم و مقسوم علیه را در 100 و در برخی در 10 و برخی دیگر را در 1000 ضرب می کنیم؟؟؟
و…
4دقیقه
جمعبندی و نتیجه گیری
برای جمعبندی از درس جدید معلم سؤالاتی از تعداد محدودی از دانش آموزان می پرسد از جمله:
برای تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری چه راه حل هایی وجود دارد؟؟
تقسیمی را به دانش آموزا می دهیم تا با توضیح برای دوستانش آن را تا یک رقم اعشار حل کند؟؟؟ در آخر آن را با ماشین حساب امتحان کند.
و…
4دقیقه
ارزشیابی پایانی
معلم ارزشیابی پایانی را با استفاده از فعالیت ها و کاردرکلاس هایی که دانش آموزان در کلاس حل می کند انجام می دهد.
10دقیقه
تعیین تکلیف
معلم چند تقسیم عدد طبیعی بر عدد اعشاری و تقسیم عدد اعشاری بر عدد اعشاری را از قبل بر روی برگه هایی نوشته و در اختیار دانش آموزان قرار می دهد از آن ها می خواهد آن ها را در خانه انجام دهند.
همچنین از آن ها می خواهد تا تمرینات صفحه ی 59 کتاب را تاهر سؤال که می توانند حل کنند.
2دقیقه
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.