طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس آداب مطالعه این طرح درس با استفاده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش تهیه شده است. این درس در کتاب فارسی مقطع تحصیلی ششم ابتدایی قرار دارد و هدف کلی آن آشنایی دانش آموزان با آداب مطالعه است. در این درس، برخی از اهداف رفتاری شامل تقویت علاقه مندی به مهارت مطالعه، آشنایی با خصوصیات دوست خوب، شناخت کاربردی فواید قصه خوانی، آشنایی با نمونه فاخری از متون نشر کهن و آشنایی با واژه سازی های نو است. دانش آموزان از قبل با مطالب درس آشنایی دارند و در این درس قصد دارند تا با آداب مطالعه آشنا شوند.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 16 آداب مطالعه
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با آداب مطالعه آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-تقویت علاقه مندی به مهارت مطالعه،
2- آشنایی با خصوصیات دوست خوب،
3- شناخت کاربردی فواید قصه خوانی، *آشنایی با نمونه فاخری از متون نشر کهن،
4- آشنایی با واژه سازی های نو،
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی ششم ابتدایی- تابلو – ماژیک – کتاب گویا – فیلم آموزشی از حضور درکتابخانه – تصاویریازکتابخانه های بزرگ ایران و جهان
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی – روش تدریس
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
روش تدریس بحث گروهی
مراحل اجرا
انتخاب موضوع:
1-موضوعات و عناوین روش بحث گروهی و ارتباط آنها با هدف، باید در قالب کلمات و جملات صریحه بیان شود. در این درس مطالعه و آداب آن به عنوان موضوع مطرح می شود.
2- فراهم کردن زمینه های مشترک قبل از شروع بحث گروهی، لازم است سطح اطلاعات شاگردان درباره موضوع یکسان شود.
3- تعیین نحوه آرایش شبکه های ارتباطی:
مرحله دوم: روش اجرای بحث گروهی
1-وظایف معلم در روش بحث گروهی
الف: فراهم کردن امکانات
• شایسته است این جلسه از کلاس در کتابخانه انجام گیرد.
• در صورتی که شرایط لازم برای استفاده از کتابخانه مهیا نباشد، از جلسه قبل از دانش آموزان می خواهیم | هر یک چند کتاب مورد عالقه خود را به همراه داشته باشند.
ب : شرکت در بحث :
معلم موظف است در شروع بحث، تحت عنوان مقدمه، هدف و ضوابط بحث گروهی را شرح دهد و باید نقش خود را در جریان بحث تا حد یک شنونده کاهش دهد.
پ: کنترل و هدایت بحث:
وظایف شاگردان در جریان بحث گروهی معلم باید نقش شاگردان را به دقت به آنان بیاموزد. شاگردان باید درباره موضوع از قبل، مطالعه کنند وسط حرف دیگران نپرند. با یکدیگر صحبت نکنند، کاملا به صحبت های دیگران گوش کنند، انتظار نداشته باشند که نظر آنها حتما پذیرفته شود.
استفاده از تکالیف بسطی و امتدادی
گاهی لازم است دانش آموزان در امتداد موضوعی که یاد گرفته اند، تجاربی اضافه کسب کنند و دانش، فهم ومهارت خود را توسعه دهند. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس آداب مطالعه یا لازم است دانش خود را در موقعیتهای غیر مادی و جدید به کار گیرند. لذا می توان با آماده سازی تکالیفی به بسط و گسترش و توسعه تجارب و دانش آموزان اقدام نمود و با بررسی نتایج تکالیف، میزان یادگیری و پیشرفت آنان را ارزشیابی کرد. ویژگی این گونه تکالیف این است که میزان شناخت و مهارت شاگردان را از سطوح مورد برنامه درسی بالاتر می برد و آن را توسعه می دهد ارائه بازخورد مناسب به توسعه فردی دانش آموزان در این زمینه کمک کننده خواهد بود.
ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
1-متن درس را به نثر ساده برگردانید.
2- درس پانزدهم و شانزدهم را با هم مقایسه کنید و با استفاده از نمودار «وِن» تفاوت آنها را بنویسید.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.