طرح درس آزاد ادبیات بومی فارسی ششم ابتدایی درس 7 شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد. اهداف این درس عبارتند از تشخیص کاستی های کتاب و تولید محتوا مناسب با فرهنگ بومی، پرورش توانایی تولید ماده درسی در دانش آموزان، پاسخگویی به نیازهای معلمان، دانش آموزان و اولیا، بهره گیری از مشارکت همکاران در تالیف کتاب، استفاده از تعامل دانش آموز و خانواده در سازماندهی و تألیف کتاب، آشنایی با نمودهای فرهنگی و جلوه های آداب و رسوم و سنت های بومی، شناخت بیشتر شخصیت های علمی و فرهنگی محل زندگی، توجه به لهجه، گویش و نشانه های زبان محلی، پرورش توانایی تفکر و نقد و تحلیل نسبت به مباحث فرهنگی، و ایجاد علاقه نسبت به فرهنگ محلی و آثار ادبی و زبانی منطقه ای. این درس با هدف بهبود فرهنگ و زبان بومی در دانش آموزان ارائه می شود و به علاوه به تقویت توانایی های زبانی و ادبی آنها کمک می کند.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی موضوع درس: درس 7 درس آزاد (ادبیات بومی)
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
اهداف درس آزاد را می توان بدین گونه برشمرد:
1-تشخیص کاستی های احتمالی کتاب و اقدام به تولید محتوای متناسب با فرهنگ بومی،
2- پرورش توانایی تولید ماده درسی در دانش آموزان با نظارت و هدایت آموزگاران،
3- پاسخ به نیازهای معلمان، دانش آموزان و اولیا،
4- بهره گیری ازمشارکت همکاران در تالیف کتاب،
5- بهره گیری از تعامل دانش آموز و خانواده در سازماندهی وتألیف کتاب،
6- آشنایی با برخی از نمودهای فرهنگی و جلوه های آداب ورسوم و سنت های بومی یا منطقه ای،
7- شناخت بیشتر شخصیت های علمی و فرهنگی محل زندگی،
8- توجه عمیق تر به لهجه، گویش و نشانه های زبان محلی،
9- پرورش توانایی تفکر و نقد و تحلیل نسبت به مباحث فرهنگی،
10- ایجاد علاقه نسبت به فرهنگ محلّی و آثار ادبی و زبانی منطقه ای
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
برای نوشتن و تولید درس آزاد، یکی از روش های زیر پیشنهاد می شود: 1-هر دانش آموز به صورت مستقل و فردی برای تولید درس آزاد اقدام نماید.
2- دانش آموزان به صورت گروهی و با مشارکت تمام افراد گروه (تقسیم بندی دانش آموزان کلاس به چند گروه) برای تولید درس آزاد اقدام نمایند.
3- تولید درس در کلاس (مجموعه نظرهای کلاس با راهنمایی و رهبری معلم کلاس)
در تولید درس آزاد می توان از توانمندی دانش آموزان در بندنویسی بهره برد. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس آزاد ادبیات بومی برای نمونه، موضوع نوشته: «محل زندگی»، موضوعی خیلی کلی است او باید به موضوعات کوچک تر و محدود شود. مثلا وضعیت جغرافیایی محل، آداب و رسوم، زبان منطقه و غذاهای خاص آن منطقه، چهار موضوع کوچک تری هستند که در مورد هر یک می توان یک بند نوشت. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس آزاد ادبیات بومی معلم به دانش آموزان کمک کند تا چهارچوب متن خود را مشخص نمایند و سپس اقدام به نوشتن کنند. به عنوان نمونه، چهارچوب نوشته، می تواند شامل سه بند باشد که بند اوّل وضعیت جغرافیایی محل را توضیح دهد؛ بند دوم زبان و بند سوم آداب و رسوم منطقه را بیان کند. ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
در مورد فرهنگ محلی و آثار ادبی منطقه خود تحقیق کنند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.