طرح درس ای وطن فارسی ششم ابتدایی درس ششم متشکل از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش است. این درس با هدف اصلی آشنایی دانش آموزان با اهمیت پاسداری از میهن برگزار میشود. اهداف رفتاری این درس شامل تقویت حس وطن پرستی در فراگیران، آشنایی با نمونه برجسته ای از شعر شاعر معاصر به نام نادر ابراهیمی، تقویت روحیه پاسداری از میهن، آشنایی با منادا و ندا و نشانه های آن، خوانش صحیح شعر، تلطیف ذوق و احساسات، دقت و تشخیص در آهنگ کلام و توانایی دریافت پیام محوری متن است. این درس به مدت 45 دقیقه در مدرسه با تعداد دانش آموزان مشخص و در تاریخ مشخصی برگزار میشود.
نام کتاب درسی: فارسی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 6 ای وطن
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با اهمیت پاسداری از میهن آشنا شوند. اهداف رفتاری:
1-تقویت حس وطن پرستی در فراگیران،
2- آشنایی با نمونه برجسته ای از شعر شاعر معاصر (نادر ابراهیمی) ،
3- تقویت روحیه پاسداری از میهن،
4- آشنایی با منادا و ندا و نشانه های آن،
5- خوانش صحیح شعر،
6- تلطیف ذوق و احساسات.
7- دقت و تشخیص در آهنگ کلام ،
8- توانایی دریافت پیام محوری متن،
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب فارسی ششم ابتدایی- تابلو – ماژیک – کتاب گویا – نمونه شعرهایی در وصف وطن – تصنیفهایی در مدح وطن
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی – قصه گویی _ حل مسئله_ روشن سازی طرز تلقی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم دانش آموزان را گروه بندی می کند سپس دانش آموزان به طور انفرادی متن درس را مطالعه می کنند و بعد معلم متن درس را می خواند. برای اجرای فعالیت گوش کن و بگو معلم از فایل صوتی استفاده می کند و از دانش آموزان می خواهد با دقت به فایل صوتی گوش کنند و دانش آموزان را به سکوت، خوب گوش دادن و حذف صدا های اضافی محیط کلاس دعوت می کند. سپس در مورد حرف ندا و تشبیه توضیحاتی به دانش آموزان ارائه می دهیم.
املای پایانی: برای این مرحله پیشنهاد می شود متنی با کلمات صحیح و غلط آماده شود. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس ای وطن بدین ترتیب که معلم متن تلفیقی از دروس گذشته را تهیه می کند که حاوی حداقل20 واژه مهم باشد. «واژه های مهم یعنی واژه هایی که دارای ارزش املایی بوده و احتمال اشتباه نویسی وجود دارد». واژه های منتخب به دو صورت صحیح و غلط در کنار هم و داخل کمانگ نوشته شود. متن تایپ شده در اختیار دانش آموزان قرار گیر. از فراگیران خواسته شود ابتدا به صورت فردی متن را خوانده، شکل صحیح کلمات را انتخاب کنند. طرح درس روزانه فارسی ششم ابتدایی درس ای وطن سپس در گروه های دو نفره قرار بگیرند و به بررسی و ارزیابی املای خود بپردازند. در این روش دانش آموزان به خودسنجی و همسال سنجی می پردازند. در نهایت معلم با بررسی برگه ها نظر خود را اعلام و بازخوردهای مناسب را ارائه می کند.
ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
1-تصنیف دیگری از سراینده شعر « ای وطن» انتخاب کنید و در کلاس بخوانید.
2- با مراجعه به کتابخانه یا سایت های معتبر، گزارش کوتاهی از زندگینامه سراینده شعر «ای وطن» به کلاس ارائه کنید.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.