طرح درس سرگذشت دفتر من علوم ششم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد به دانشآموزان آموزش میدهد که چگونه اطلاعات خود را در گذشته ثبت کنند و نگهداری کنند. با بیان روشهای قدیمی ثبت اطلاعات و تغییراتی که در طول زمان در این روشها رخ داده است، دانشآموزان با تاریخچه ثبت اطلاعات آشنا میشوند. هدف این درس این است که دانشآموزان بتوانند معایب روشهای قدیمی را بیان کرده و به روشهای مدرن و ایمنتر برای نگهداری اطلاعات علاقهمند شوند.
با انجام فعالیتهای جذاب و تفاوتساز در کلاس، این درس تلاش میکند تا دانشآموزان را به حفظ آثار باستانی و ارزشمند که تاریخ و فرهنگ کشور را نشان میدهند، ترغیب کند. برای این منظور، دانشآموزان به مشاهدهی آثار باستانی علاقمند شده و با مطالعه و تحقیق دربارهی زندگی گذشتگان، محیطی را برای یادگیری خطوط گذشتگان فراهم میکنند.
زمان
مدرس:
مدرسه: –
پایه:
ششم
نام درس:
سرگذشت دفتر من
صفحهی ۱۳،۱۴
آشنایی دانشآموز با روشهای ثبت و نگهداری اطلاعات در زمانهای گذشته
هدف کلی:
شناختی:۱- دانشآموز بتواند چند مورد از روشهای ثبت و نگهداری اطلاعات در گذشته را نام ببرد.
۲- دانشآموز بتواند علت تغییر روشهای ثبت اطلاعات را نام ببرد.
۳- دانشآموز بتواند معایب روشهای ثبت اطلاعات در گذشته را بیان کند.
اهداف جزئی
مهارتی:۱- دانشآموزبه آثار باستانی خسارتی وارد نکند،روی آنها خاطره ننویسد.
۲-دانشآموز بتواند نمونههایی مشابه این آثار فراهم آورد.
عاطفی:۱- دانشآموز به مشاهدهی آثار باستانی علاقمند شود.
۲- دانش آموز به مطالعه و تحقیق دربارهی زندگی گذشتگان علاقمند شود.
۳-دانشآموز نسبت به نگهداری وبرخورد درست با آثار باستانی توجه ویژه کند.
۴-دانشآموز به یادگیری خطوط گذشتگان تمایل نشان بدهد.
وسایل مورد نیاز: کتاب درسی، تخته،ماژیک،کارتهای گروه بندی،کارتهای سوال.
روش تدریس:سخنرانی،پرسش و پاسخ،ایفای نقش
۵
ایجاد انگیزه : دانش آموزان پای تابلو آمده و بدون صحبت کردن در قالب نقاشی روی تخته سعی میکنند منظور خود را به دیگران برسانند.
۵
ارزشیابی ورودی: از درس قبل سوالاتی در مورد شهاب سنگ ازشاگردان پرسیده میشود.
ارزشیابی تشخیصی: از دانشآموزان پرسیدهمیشود:
۱-آیا تا بهحال به مکانهای تاریخی رفتهاید؟(در صورت پاسخ مثبت تعدادی از دانشآموزان میتوانند خاطرات خود را بگویند و بگویند در آنجا چه کارهایی کردهاند.)
۲۰
ارائه تدریس: معلم با روی باز وارد کلاس شده و با ذکر نام و یاد خدا پس از سلام و احوالپرسی و اطمینان از سلامت جسمی،روحی فعالیت خود را شروع میکند.
معلم تصویر صفحهاول را بر روی پروژکتور قرار میدهد یا آن را پرینت گرفته (ایجاد انگیزه )و به بچهها داده یا از آنها میخواهد طرح درس سرگذشت دفتر من علوم ششم ابتدایی به صفحهی کتاب مراجعه کنند،دربارهی آن کمی فکر کرده و بگویند که پیام تصویر چیست و نظرات خود را ارائه دهند.
سپس معلم پاسخها را مبنی به سرگذشت مداد تصدیق کرده و آن را با نام درس مطابقت میدهد(سرنوشت دفتر من).
سپس از دانشآموزا میخواهد چشمهای خود را ببندند و تصور کنند که زمان به عقب برگشته و شما هم دارید با انسانهای نخستین زندگی میکنید،آنوقت شما چه کارهایی انجام میدهدید؟
(شکار میکنیم،از میوههای درختان میخوریم و…) معلم میپرسد:آیا آنجا مدرسه نیز هست؟آدمها نوشتن بلدند؟کاغذ دارند؟خانه دارند؟ کجا زندگی میکنند؟ دانشآموزان پاسخهایی میدهند.
سپس معلم میگوید:شما که شما که کاغذ و مداد مدارید و نوشتن بلد نیستید اگر زمانی خواستید به کسی چیزی بگویید چطور میگویید؟ اگر آن لحظه پیشتان نبود چه؟
سپس پاسخها باید به نقاشی برسد و اینکه روی چه چیزهایی نقاشی کشیده میشد. سپس به کتاب مراجعه میشود و مطالبی ارائه میشود :بچهها می دانید بعد از مدتی انسانهای نخستین فهمیدند که نقاشی کشیدن روی سنگها کار سخت و وقت گیری است و شاید نتوانند همهی نقاشیهای مربوط به یک داستان طولانی را ترسیم کنند.
پس آنها فکر کردند که خط را بوجود بیاورند اما خط آنها مثا الان و مثل ما نبود(در مورد خط هم توضیح داده میشود) طرح درس سرگذشت دفتر من علوم ششم ابتدایی بعد متوجه شدند که نوشتن روی سنگها نیز سخت و طاقت فرسا است پس روی پوست حیواناتی که شکار میکردند شروع به نوشتن کردند.(معلم میتواند نسب به مزایا و معایب آن نیز اشارهای داشته باشد.) بعد از آن جمعیت انسانها بیشتر شد و علم پیشرفت کرد و (مطابق توضیحات صفحات بعد)توانستند کاغذ و مداد و … بسازند و از آن استفاده کنند.
۴
ارزشیابی تکوینی: اصلاح پاسخهایی که دانشآموزان در حین تدریس به سوالات میدهند.
۴
جمع بندی و نتیجه گیری: معلم از چند تن از دانشآموزان خواسته میشود هر آنچه آموختهاند به کلاس ارائه دهند و خود نواقص را با تیترهایی به طور سریع تکمیل میکند. و در آخر توجه دانشآموزان را به اینهمه نظام مندی و ترتیبی که در جهان خلقت توسط خداوند قادر ساخته شده و شکرگذاری از او جلب شود.
۵
ارزشیابی پایانی:به صورت گروهی پاسخ دهید.
۱-محاسن و معایب روشهای قدیمی که برای ثبت اطلاعات استفاده میشد نسبت به روشهای جدید چیست؟
۲- علت تغییرات مربوط به نوشتن و …چه بوده و آیا این تغییرات خوب بودند یا نه؟
۲
تعیین تکلیف:
دانشآموزان چند نمونه از مکانهای تاریخی محیط زندگی خود و کشور را بنویسند و وظایف خود را نسبت به این مکانها بنویسند.
طرح درس علوم ششم صفحه20،21،22 (چه نوع کاغذی می خواهید؟) طراح:ند
آشنا شدن دانش آموزان با بازیافت
هدف کلی
• برانگیختن علاقه دانش آموزان به طبیعت
• تشویق دانش آموزان به استفاده صحیح از کاغذ
• آشنا کردن دانش آموزان با فواید بازیافت
• آشنا شدن دانش آموزان با تاثیر بازیافت بر طبیعت
• آشنا شدن دانش آموزان با تاثیر بازیافت بر زندگی جانداران
اهداف جزیی
• سخنرانی
• پرسش و پاسخ
• مشارکتی
• آزمایش
روش تدریس
معلم از دانش آموزان در مورد ارتباط کاغذ با درختان و طبیعت سوال هایی می پرسد و باهم به بحث و گفتگو می پردازند.
ارزشیابی تشخیصی
معلم از دانش آموزان می خواهد چشم های خود را ببندند و باهم به یک جنگل زیبا و سرسبز بروند.
ایجاد انگیزه
معلم به دانش آموزان می گوید اکنون تصور کنید که هر کدام از شما یک درخت را برای تهیه کاغ مورد نیاز خود قطع کند چه اتفاقی می افتد ؟ از این طریق معلم ، دانش آموزان را به سمت فرآیند بازیافت هدایت می کند و به سراغ انجام یک آزمایش ساده مطابق کتاب در ارتباط با بازیافت کتاب می روند.
دانش آموزان با کمک معلم و همکاری یکدیگر آزمایش را انجام می دهند.
سپس معلم دانش آموزان را به سمت بازیافت زباله و مواد دیگر هدایت می کند تا آن ها با کاربرد و فواید بازیافت آشنا شوند.
ارایه درس جدید
دانش آموزان در مورد بازیافت و فواید آن بر روی محیط زیست مواردی را ذکر می کنند.
ارزشیابی تکوینی
دانش آموزان باید کارهای مفیدی که در ارتباط با بازیافت قابل اجرا هستند را بیان کنند.
ارزشیابی پایانی
معلم و دانش آموزان مطالب جدیدی را که فرا گرفته اند با صدای بلند باهم تکرار می کنند.
جمع بندی
دانش آموزان کارهایی را که با کمک خانواده خود برای کمک به طبیعت انجام می دهند به صورت یک گزارش در کلاس ارایه می دهند.
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.