طرح درس سفر به اعماق زمین علوم ششم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف آشنایی دانشآموزان با ویژگیهای مختلف لایههای زمین، مواد تشکیل دهنده زمین در قسمت پوسته و گوشته، لرزش اجسام در محیط اطراف و مقایسه آن با چگونگی لرزش در سنگهای مختلف برای آنها طراحی شده است. این درس به گونهای طراحی شده است که فراگیران بتوانند در سه سطح مهارتی، دانشی و نگرشی، اهداف رفتاری مشخصی را دنبال کنند. برای این منظور از وسایل آموزشی مختلفی مانند فیلم آموزشی، کره جغرافیایی و ماکت کره زمین که به لایه های مختلف تقسیم شدهاند، تصاویر بزرگ شده کتاب، چوب خشک و مرطوب و روشهای کار گروهی و کاوشگری استفاده شده است.
این درس با توجه به سطح دانش و مهارت فراگیران، به گونهای طراحی شده است که در سطح یک، فراگیران با مفاهیم پایهای مانند ویژگیهای لایههای زمین و مواد تشکیل دهنده زمین و….
نام درس:علوم تجربی مدت جلسه:45دقیقه تعداد شاگردان::20نفر عنوان درس:سفر به اعماق زمین
دوره دبستان علوم تجربی ششم دبستان طراح:
مشخصات کلی
سفر به اعماق زمین
هدف کلی
سطح سه.بعدازتدریس
سطح دو”حین تدریس
سطح یک:قبل از تدریس
اهداف رفتاری
فراگیر بتواند ویژگی های مختلف لایه های زمین را بگوید
فراگیر بتواند مواد تشکیل دهنده زمین در قسمت پوسته و گوشته را بگوید
دانش
فراگیر بتواند لرزش اجسام در محیط اطراف را نام ببرد
فراگیر بتواند چوب خشک و مرطوب را با هم مقایسه کند و آن را به چگونگی لرزش در سنگ های مختلف ربط دهد.
مهارت
نسبت به درس علاقه نشان دهد
فراگیر باید بداند زمین متعلق به همگان است و وظیفه او حفظ و آبادانی آن است.
نگرش
فیلم آموزشی، کره جغرافیایی و ماکت کره زمین که به لایه های مختلف تقسیم شده باشد، تصاویر بزرگ شده کتاب، چوب خشک و مرطوب.
وسایل اموزشی
کاوشگری
روش های تدریس
معلم به همراه یک کره جغرافیایی و همچنین با ماکتی از کره زمین که با رنگ های مختلف لایه های درونی زمین را نشان می دهد وارد کلاس می شود و به دانش آموزان سلام می کند
معلم: سلام بچه های خوبم
دانش آموز: سلام
معلم: حالتون خوبه
دانش آموز: بله
معلم: خدارو شکر- خب دخترای گلم حضور و غیاب می کنم ببینم همتون حاضرید
زهراجان( حاضر) فاطمه جون( حاضر) نیلوفر جون(حاضر) مریم جون( حاضر)
خداروشکر که همتون حاضر هستید
رفتارورودی
در این قسمت سوالاتی از درس قبلی( کارخانه کاغذ سازی) توسط معلم پرسیده می شود.
1- اسید های چه ویژگی هایی دارن؟
2- چهر ویژگی مشترک فلز ها را نام ببرید؟
ارزشیابی ورودی
فراگیران در سال گذشته درعلوم پنجم درباره زلزله مطالبی آموختند. در این باره سوالاتی از بچه ها می پرسیم
ارزشیابی تشخیصی
معلم فیلم سفر به اعماق زمین را تهیه می کند و قسمت هایی از آن را برای دانش آموزان می گذارد و از دانش آموزان درباره سفر به اعماق زمین سوال هایی را می پرسد
ایجادانگیزه
در مرحله اول و دوم معلم دانش آموزان را تشویق می کنند که در گروه خود به گردآوری اطلاعات در این مورد بپردازند و آن را به نظر معلم برسانند
در مرحله سوم: دانش آموزان پاسخ های خود را که در مرحله قبلی داده اند آزمایش و بررسی می کنند طرح درس سفر به اعماق زمین علوم ششم ابتدایی و معلم ماکت ساخته شده را به فراگیران می دهد تا به تفاوت لایه های مختلف کره بپردازند.
مرحله چهارم: معلم از دانش آموزان می خواهد آنچه که به دست آورده اند و نتایج تحقیقات خود را جمع بندی کند و به حضور سایر دانش آموزان ارائه دهد
جمع بندی: لایه های درنی زمین به چند قسمت تقسیم پوسته،گوشته و هسته تقسیم می شود که پوسته حالت جامد، گوشته حالت مایع و هسته خمیری است و …
ارائه درس
بچه ها کی می تونه به من بگه چی یاد گرفتین؟ (مروری بر درس)
ارزشیابی تکوینی
به هر گروه چوب های خشک و مرطوب می دهیم و از آنها می خواهیم که چوب ها را بشکنند و نتایج دیده های خود را بر روی تخته سیاه بنویسد.
ارزشیابی پایانی:
مدلی از کره زمین را بسازند که لایه های مختلف را نشان دهند به گونه ای که ضخامت و نرم بودن را نشان دهند.
تکلیف پایانی:
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.