طرح درس طول و سطح ریاضی ششم ابتدایی این طرح شامل 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد و در جلسه ای با مدت 45 دقیقه به اجرا در می آید. هدف کلی این درس، آشنایی دانش آموزان با واحدهای طول و سطح است. برای رسیدن به این هدف، اهداف انتظاری شامل اندازه گیری طول، زمان، جرم، مساحت، زاویه و حجم شکل ظروف مختلف، تبدیل واحدهای مختلف به یکدیگر و کاربرد اندازه هکتار برای دانش آموزان تعیین شده است. برای اجرای درس از روش های یادگیری متنوعی از جمله پرسش و پاسخ، بحث گروهی و چینش کلاس به صورت ردیفی و گروهی استفاده می شود.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 17 طول و سطح
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود با واحد طول و سطح آشنا شوند.
اهداف انتظاری: انتظار میرود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-با واحدهای مختلف طول را اندازه گیری کنند.
2- با واحدهای مختلف زمان را اندازه گیری کنند.
3- با واحدهای مختلف جرم ر اندازه گیری کنند.
4- با واحدهای مختلف مساحت را اندازه گیری کنند.
5- اندازه زاویه های مختلف را اندازه گیری کنند.
6- حجم شکل ظروف مختلف را اندازه گیری کنند.
7-کیلومتر را به متر و متر را به کیلومتر تبدیل کنند.
8- متر را به دسی متر و دسی متر را به متر تبدیل کنند.
9-کاربرد اندازه هکتار را بگویند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
وسایل لازم: خطکش، برگ کاغذی که چند خط بر آن رسم شده است برای هر فرد. طرح درس طول و سطح ریاضی ششم ابتدایی بعد از آماده شرایط کلاسی فعالیت های زیر جهت تدریس سانتیمتر انجام میپذیرد:
معلم: بچه ها، این جلسه میخواهیم درباره یک واحد اندازه گیری صحبت کنیم. برای همین از شما میخواهم خطکش هایتان را درآورید و بر روی میز قرار دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: بچه ها، عدد صفر را بر روی خطکش نشان دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: بچه ها، خوب به فاصله صفر تا یک نگاه کنید. به فاصله بین صفر تا یک میگویند “یک سانتیمتر”. به فاصله بین یک و دو نیز یک سانتیمتر میگویند. حالا شما به فاصله بین سه تا چهار نگاه کنید و به من بگویید فاصله آنها چقدر است؟
شاگردان: یک سانتیمتر.
معلم: درست گفید بچه ها، برای اینکه در اندازه گیری طول اجسام مختلف پیش نیاید در اغلب کشورهای جهان برای اندازه گیری از سانتیمر استفاده میکنند.
بچه
ها، برای استفاده از خط نشان دهنده اندازه خط میشود. برای اینکه مطمئن شوم شما گفته من را یادگرفته اید به هر یک از شما یک برگه میدهم که سه خط بر روی آن رسم شده است. از شما میخواهم نقطه صفر خطکش را بر روی ابتدای هر یک از این خطها قرار دهید و اندازه آنها را مشخص کنید. (نظارت و کنترل معلم)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: (بعد از کنترل) همه درست اندازه گیری کردید. حالا از شما میخواهم که به وسیله خطکش خطهایی به اندازه 2 و 3 و 4 سانتیمتر رسم کنید. (کنترل، نظارت)
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: با ارائه توضیحات لازم و تکمیلی به تثبیت و یادگیری کمک میکند. نحوه تدریس معرفی متر وسایل: نخهایی به اندازه یک متر برای هر فرد. پس از آماده شدن شرایط کلاسی فعالیت های زیر جهت تدریس مفهوم بالا انجام میپذیرد:
معلم: بچه ها، این جلسه میخواهیم دربار ه چگونگی اندازه گیری طول اشیاء بیشتر بدانیم. طرح درس طول و سطح ریاضی ششم ابتدایی شما به من بگوئید برای اینکه اندازه خطهای کوتاه را مشخص کنیم از چه واحدی استفاده میکردیم؟
شاگردان: سانتیمتر
معلم: کامالا درست است.
بچه ها خوب دقت کنید ببینید ما نمیتوانیم برای اندازه گیری طول اشیاء بزرگ از سانتیمتر استفاده کنیم. بنابراین برای اندازه گیری آنها باید از یک واحد دیگری به نام »متر« استفاده کنیم. من به هر یک از شما یک عدد نخ میدهم خوب به اندازه آن دقت کنید. اندازه این نخ برابر با یک متر میباشد. آن را روی میز کار خود به صورت خط راست قرار دهید تا به خوبی اندازه یک متر را درک نمائید.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: با ارائه توضیحات تکمیلی و لازم به تثبیت یادگیری کمک میکند. ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.