طرح درس محاسبات با کسر ریاضی ششم ابتدایی شامل 4 صفحه ورد و قابل ویرایش است و به دانش آموزان این مقطع تحصیلی آموزش داده می شود. درس هشتم کتاب ریاضی ششم ابتدایی به این موضوع می پردازد و در هدف کلی این درس، انتظار می رود که دانش آموزان با محاسبات کسر آشنا شوند. اهداف رفتاری این درس شامل محاسبات مختلف کسری، مقایسه اعداد کسری و صحیح، نمایش اعداد بر روی محورهای اعداد و حل مسئله با استفاده از چند روش است.
برای یادگیری این درس، دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند و در ارزشیابی تشخیصی، سوالاتی از درس قبل از آن ها پرسیده می شود. در این درس از رسانه های آموزشی مانند کتاب ریاضی، تابلو و کارت اعداد استفاده می شود و روش های یاددهی – یادگیری شامل پرسش و پاسخ و بحث گروهی و مدل چینش کلاس است.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 8 محاسبات با کسر
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار می رود با محاسبات کسر آشنا شوند.
. اهداف رفتاری : انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-محاسبات مختلف کسری را انجام دهند.
2- مقایسه اعداد کسری و صحیح را انجام دهند.
3- اعداد را بر روی محورهای اعداد نمایش دهند.
4-یک مسئله را با استفاده از چند روش حل کنند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم: بچه ها من یک مسئله می گویم شما بگویید برای حل آن چه باید کرد؟ مسئله: طرح درس محاسبات با کسر ریاضی ششم ابتدایی برای درست کردن یک نوع شربت 1کیلو گرم شکر،2کیلو گرم آبلیمو و 3کیلو گرم آب آماده نموده ایم. اگر شربت را آماده کنیم و در ظرف های لیتری بریزیم به چند ضرب نیاز داریم.
معلم: اولا بگویید معلوم و مجهول مسئله کدامند؟ ثانیا بگویید برای به دست آوردن جواب چه کار باید کرد؟ شاگردان:
*مقدار شکر،آبلیمو و آب معلوم
* چندتا ظرف لیتری مجهول
– برای پیدا کردن جواب ابتدا مقدار شکر و آبلیمو و آب را با همدیگر جمع و بر ظرفیت ظرف تقسیم کرد. معلم: ضمن تایید، ا ین کار را انجام دهید.
شاگردان: مشکل در نوشتن داریم.
معلم: می توانیم اینجوری بنویسیم:
تقسیم در این نوشته خط کسری بزرگ یعنی حاصل جمع بالا را بر پایینی تقسیم کرد.
معلم: حالا ابتدا جمع های بالای خط کسری بزرگ را انجام دهید.
شاگردان:
معلم : ضمن تایید توضیحات لازم را ارائه می دهد.
شاگردان:
معلم عبارت نوشته شده را به صورت بنویسید و حل کنید.
شاگردان:
شاگردان : تعداد 25 ظرف لازم داریم.
معلم:ضمن تایید توضیحات لازم را ارائه می دهد و تمرین انجام می دهد.
نحوه تدریس مقایسه دانش آموزان مقایسه اعداد با یکدیگر را می دانند،مقایسه کسرها با همدیگر در حالت های مختلف را می دانند. فقط آن ها یاد آوری می شوند و دستور کتاب گام به گام اجرا می گرددو نتیجه گیر ی به عمل می آید.
ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.