طرح درس محاسبات کسر ریاضی ششم ابتدایی صفحه 38 و 39 در این طرح درس، به موضوع محاسبات کسر ریاضی پرداخته شده است. این درس برای دانش آموزان پایه ششم دبستان طراحی شده است و شامل 4 صفحه ورد قابل ویرایش می باشد. هدف کلی این درس، فهم مساله، برقراری ارتباط بین داده ها، ساده سازی مساله و درک ارتباط بین مسائل ریاضی و دنیای واقعی است. اهداف جزئی این درس شامل آشنایی دانش آموز با رسم شکل به عنوان یک راهبرد حل مساله و یادگیری روش های مختلف حل مسائل مربوط به کسر است. در این درس، از روش تدریس گروهی و ابزار و وسایلی مانند کتاب، ماژیک، تخته و دفتر استفاده می شود. همچنین، برای چیدمان کلاس، از گروه های پنج نفره به صورت پرانتزی استفاده می شود تا دانش آموزان بتوانند بهتر در کلاس فعالیت کنند.
نام: درس : ریاضی موضوع : محاسبات کسر صفحه 38-39
استفاده از راهبرد رسم شکل در حل مسائل مربوط به کسر
هدف کلی
فهم مساله
برقراری ارتباط بین داده ها
ساده سازی مساله
درک ارتباط بین مسائل ریاضی(کسر) و دنیای واقعی
اهداف جزئی
دانش آموز با رسم شکل به عنوان یک راهبرد حل مساله آشنا باشد.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
دانش آموز بتواند مناسب مساله شکلی رسم کند تا او را به حل نزدیک تر کند.
حیطه ی مهارتی
دانش آموز بداند برای حل مسائل زندگی راه حل های مختلفی وجود دارد.
حیطه ی نگرشی
ایفای نقش،پرسش و پاسخ، مشارکتی
روش تدریس
الگوی تدریس
کتاب، ماژیک،تخته، دفتر،طلق به عنوان وایت برد فردی(هر دانش آموز یکی داشته باشد).
ابزار و وسایل
گروه های پنج نفره به صورت پرانتزی.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل،
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی(گروه بندی نیز می باشد) : به اعضای هر گروه یک کسر می دهم و می خواهم از کوچک به بزرگ با توجه به مقدار کسر خود را شماره گذاری کنند.
شماره های یکسان کنار هم قرار می گیرند و گروه جدید تشکیل می شود.
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: پدر بزرگ علی به او یک زمین کشاورزی داد. علی نصف زمینش را تره کاشت و نصف دیگر آن را به برادرش محمد داد. محمد نیز نصف زمینش را پیازچه و نصف دیگر آن را ریحان کاشت. محمد چه کسری از کل زمین را ریحان کاشته است؟؟
هدف از این سوال ضرب کسرها نیست بلکه از دانش آموز می خواهیم روی شکل این مساله را نشان دهد تا میزان آشنایی او با رسم شکل برای کسرها رامتوجه شویم.
نمایش فروشنده و خریدار: یکی از دانش آموزان به غنوان خریدار نزد فروشنده می رود و یک کتاب می خرد.(فقط خودش می داند مقدار پولش چقدر است). طرح درس محاسبات کسر ریاضی ششم ابتدایی صفحه 38 و 39 معلم از او می پرسد با چه کسری از پولت کتاب را خریدی؟؟دانش آموز خانم نصف پولم.
معلم:چیز دیگری می خواهی ؟-یک دفتر.- خب حالا قیمت دفتر را پرداخت کن. معلم می پرسد با چه کسری از باقیمانده ی پولت دفتر را گرفتی ؟-خانم سه چهارم..خب حالا چه مقدار پول برایت باقی مانده؟؟ -1200 تومان.
از گروه ها می خواهیم این فرآیند و پرسش ما را به صورت مساله در بیاورند و سپس یکی از دانش آموزان آن را روی تابلو بنویسد.
انگیزه سازی
خیلی خب بچه ها فکر کنید و بگویید پول دوستتان چه مقدار بوده است..
بچه ها در گروه هایشان مشغول مشورت می شوند تا به راه حلی برسند.
راه حل های دانش آموزان بیان شده و درباره ی آن ها بحث و گفت و گو می شود.
با توجه به اینکه حل این مساله برای دانش آموز دشوار است. این مساله ایجاد چالش کرده و دانش آموز آماده ی شنیدن جواب و یادگیری است.
از دانش آموزان می خواهیم خوب مساله را خوانده و برای آن روی طلق هایشان شکلی رسم کرده به دانش آموزان برای کشیدن شکل درست کمک می کنیم. جواب های دانش آموزان مورد بررسی قرار می گیرد و اشکالات آن ها رفع می شود تا همه به جواب مشخص و راه حل درست دست پیدا می کنند.
دانش آموزان فعالیت کتاب را می خوانند. و حل می کنند.
روش های دیگری را که به ذهنشان می رسد مورد بررسی قرار می دهیم.
از دانش آموزان می خواهیم کار در کلاس را انجام دهند.
شکل کار در کلاس دوم:
همه ی دانش آموزان
سه چهارم تعداد دانش آموزان کل کلاس شرکت کننده در جشن
یک سوم دانش آموزان شرکت کرده در مسابقات=8نفر
دانش آموزان کل کلاس برابرند با 4*8
سوالات دیگری را به همین صورت مطرح می کنیم و دانش آموزان در گروه هایشان مشورت کرده و جواب می دهند.
به عنوان مثال : مریم سه چهارم از صفحات کتابی را که تازه خریده است خوانده است. اگر یک دوم صفحاتی که خوانده است ده صفحه باشند.کتاب چند صفحه ای است؟؟
از دانش آموزان می خواهیم فکر کنند و مساله های مشابه بسازند.
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین تدریس.
حل مسائل
طرح مسئله
ارزشیابی مستمر
از دانش آموزان می پرسم اگر از رسم شکل استفاده نکنند آیا می توانند به راحتی به جواب برسند؟؟
رسم شکل کار آن ها راحت تر کرده است یا خیر؟
درباره ی راهبرد رسم شکل برای بچه ها توضیح می دهم و به آن ها می گویم. هرگاه به مسئله ای برخورد کردند. با رسم شکل آن را برای خود ساده تر کنند.
سپس از دانش آموزان می خواهم با تمرین و یادگیری محاسبات خود را قوی تر کنند تا در زندگی روزمره به راحتی حساب و کتاب خود را انجام دهند.
و در نهایت به حسابگر بودن خداوند اشاره می کنم که تمام رفتار و اعمال ما را محاسبه می کند.
جمع بندی و نتیجه گیری
یکی از مسائلی که خود دانش آموزان آن را ساخته اند انتخاب می کنیم در کلاس مطرح می کنیم تا همه ی دانش آموزان آن را حل کنند.
ارزشیابی پایانی
تمرینات صفحه ی 39 در خانه حل شود.(تمرین 6 به بعد).
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.