طرح درس محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف آشنایی دانشآموزان با چگونگی چرخه تولید، رشد و مصرف محصولات کشاورزی، تدوین شده است. اهداف جزئی این درس شامل شناسایی دو فعالیت مهم کشاورزی، تعریف مفهوم زراعت و باغداری، دستهبندی محصولات کشاورزی از نظر تنوع در کشورمان، نشان دادن پراکندگی محصولات کشاورزی روی نقشه، بیان تفاوت کشت گلخانهای با کشت معمولی و شناخت فرایند تولید تا مصرف محصولات کشاورزی و بیان سفارش خداوند و اولیا دربارهی اسراف است. این طرح درس به آموزگاران این امکان را میدهد تا با استفاده از الگوی طرح درس روزانه، در هر جلسه درس، این مطالب را به دانشآموزان خود آموزش دهند.
الگوی طرح درس روزانه ، درس مطالعات اجتماعی
مشخصات کلی
نام آموزگار : تعداد دانش آموزان : 20نفر
پایه :ششم مدت جلسه : 50 دقیقه صفحه :34-28
موضوع : محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف تاریخ اجرا :
زمان
هدف کلی
آشنایی با چگونگی چرخه تولید ، رشد و مصرف محصولات کشاورزی
اهداف جزئی
انتظار می رود دانش اموز پس از پایان درس بتواند :
1- دو فعالیت مهم کشاورزی را بشناسد .
2- مفهوم زراعت و باغداری را تعریف کند و مثال بزند .
3- محصولات کشاورزی را از نظر تنوع در کشورمان دسته بندی کند و برای هر گروه مثال هایی را ارائه می دهد .
4- پراکندگی محصولات کشاورزی را روی نقشه نشان می دهد .
5- تفاوت کشت گلخانه ای را با کشت معمولی بداند و با مثال بیان کند .
6- فرایند تولید تا مصرف محصولات کشاورزی را می داند .
7- سفارش خداوند و اولیا را درباره ی اسراف بیان کند .
8- شرایط کشت انواع محصولات کشاورزی را بیان می کند .
9- درباره ی حدیث امام صادق و مفهوم آن توضیح می دهد و خود نیز درباره اهمیت کشاورزی حدیثی را به کلاس ارائه می دهد .
10- انواع خشکبار صادراتی ایران را نام می برد .
11- درباره مصرف بهینه مواد صحبت می کند .
12- نمودار های مربوط به محصولات کشاورزی را ترسیم کرده و می خواند .
13- مهارت خلاقیت و کاوشگری در هنگام بیان مفاهیم درس را کسب می کند .
14- دانش آموز کشاورزی را به عنوان یک شغل پاک و شریف می داند و به کشاورزان با احترام می نگرد .
15- دانش آموز همگام مصرف نعمت های الهی خصوصا تولیدات کشاورزی شکر الهی را به جای می آورد .
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند
*عوامل موثر بر کشاورزی را بشناسد و بیان کند . درباره غذای محلی منطقه خود توضیحاتی را ارائه دهد
• انواع محصولات منطقه خود را بشناسد و چند نمونه را نام ببرد .
• روش کشت محصولات منطقه خود را بداند .
هدف های رفتاری(خروجی)
انتظار می رود دانش آموز بعد از پایان درس جدید بتوانند :
زراعت و باغداری را تعریف کند و سه گروه از گیاهان زراعی را نام ببرد .
نمودار مربوط به تولیدات سال های گذشته محصولات کشاورزی منطقه خود را رسم کرده و توضیح دهد .
شرایط کشت انواع محصولات کشاورزی را بیان کند .
درباره مصرف بهینه مواد غذایی صحبت کند .
انواع محصولات جالیزی منطقه خود را نام ببرد .
کشت گلخانه ای را با کشت معمولی مقایسه کند .
فرایند چرخه تولید تا مصرف تعدادی از محصولات کشاورزی را بیان کند
نگرشی مثبت نسبت به کار کساورزی کسب کرده باشد و با احترام با کشاورزان منطقه برخورد نماید .
بعد از کسب شناخت از زحمت کشاورزان عزیز هنگام مصرف مواد غذایی از اسراف پرهیز می کند و به دیگران هم این امر را توصیه می کند .
تکنولوژی آموزشی
کتاب درسی – تصاویر تهیه شده فناوری هاینوین – پاورپوینت – ماکت انواع محصولات – نقشه ایران – تهیه کاربرگ ها
روش تدریس
تلفیقی از روش پرسش و پاسخ ، نمایشی ، بارش مغزی و it و روش های گروهی
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
1-ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوالپرسی – حضور و غیاب نظری – جویا شدن از علت غیبت غائبین – بررسی تکالیف و کاربرگ های جلسه قبل یل پروژه های انجام شده
3دقیقه
2-انجام ارزشیابی تشخیص/آغازین
انجام پرسش هایی از درس گذشته جهت یادآوری و رفع مشکل احتمالی مانند :
م:چه عوامل در کشاورزی موثرند ؟ عوامل طبیعی موثر در کشاورزی کدامند ؟
م:عوامل انسانی موثر در کشاورزی کدامند :
م:علت برتری محصولات کشور ما بر بسیاری از کشور ها چیست ؟
3دقیقه
3-تنظیم وضعیت کلاس
دانش آموزان را به وسیله کارت هایی که هر کدام نشان دهنده نوعی کشت می باشند در گروه های 4 نفره تقسیم می کنیم
3دقیقه
4-ایجاد انگیزه
درس جدید
ابتدا سبد و ماکتی را که با خود برده ایم در برابر دید دانش آموزان قرار می دهیم . طرح درس محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی سپس حدیثی از امام صادق را روی تابلو نمایش می دهیم و از گروه ها می خواهیم برداشت خود را از آن برای کلاس بیان کنند . تا به موضوع درس پی ببرند آن گاه تصاویر آماده شده را به گروه ها نشان می دهیم و می خواهیم در مورد آن ها با هم مشورت کرده و نظرات خود را بیان کنند .
3دقیقه
فعالیت های مربوط به ارائه درس
دانش آموزان پس از پرسش معلم و توجه به تصاویر و مشورت با اعضای گروه با راهنمایی معلم مفهوم ذراعت و باغداری پی برده ، آن ها را تعریف کرده و با هم مقایسه می کنند .
*پس از تدریس اسلاید 8 و معرفی گروه های گیاهان زراعی و همچنین توضیحا لازم درباره کشت گندم برنج و تفاوت آن ها کاربرگ شماره 9 را به عنوان فعالیت ارزشیابی مرحله ای در اختیار گروه ها قرار داده تا شماره گذاری کنند .
بعد نمودار اسلاید 9 را نشان داده و پس از راهنمایی های لازم مقایسه میزان برداشت ها و نقاط کشت این دو محصول را از گروه ها می خواهیم
*با نشان دادن ماکت بقالی گروه حبوبات را معرفی کرده و توضیحات لازم در مورد نحوه ی کشت و کاربرد این محصولات توضیحات لازم را از گروه ها می خواهیم و بعد محصولات جالیزی را از روی ماکت مربوطه نشان داده و با همراهی گروه ها تدریس می کنیم .
کشت گلخانه ای را با کمک شاگردان معرفی کرده و توضیحات تکمیلی در مورد چگونگی تهیه گلخانه و مقایسه این نوع کشت با دیگر کشت ها ارائه می شود . سپس باغداری و محصولات خشکبار صادراتی با پرسش و پاسخ و اسلاید های مربوطه تدریس شده و از باغداری که به دعوت ما به کلاس آمده خواسته می شود طرح درس محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی تا در مورد کار خود توضیحات لازم را ارائه دهد و سپس کاربرگ شماره 7 توسط گروه ها تکمیل می شود . در پایان در مورد نحوه ی برداشت و چگونگی رساندن محصولات به دست مصرف کنندگان . ذخیره سازی و درست مصرف کرد محصولات ، همچنین وظیفه ما در برابر زحمت کار کشاورزان از خود بچه ها توضیحاتی را می خواهیم . و خود ما آن توضیحات را تکمیل می کنیم .
25دقیقه
ارزشیابی مرحله ای
انجام کاربرگ شماره 7 و 9 در کلاس و پرسش و پاسخ های آموزگار برای رسیدن به اهداف کتاب – تعریف انواع کشت توسط گروه ها و مثال زدن برای آن ها نوعی ارزشیابی مرحله ای حساب می شود .
5دقیقه
ارزشیابی پایانی
مفاهیم و اهداف درس را در قالب پرسش هایی از گروه ها می پرسیم .
مثلا کشت گلخانه ای چه مزایایی دارد ؟ یا سه گروه از محصولات کشاورزی را نام ببرید .
3دقیقه
نتیجه گیری و جمع بندی
فعالیت م: بیان خلاصه ای از موضوعات اصلی درس که در ارشیابی پایانی از خود دانش آموز گرفته ایم مانند : انواع کشت در کشورمان چیست ؟
باغداری چه تفاوتی با زراعت دارد ؟
مزایای کشت گلخانه ای را نام ببریم ؟
3دقیقه
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
از دانش آموزان می خواهیم از فروشنده ی میوه و سبزی محله خود سوال کنند : کدام محصولات مغازه اش جالیزی هستند ؟
کاربرگ شماره 8 را در اختیار دانش آموزان قرار داده تا در منزل حل کنند
و : با یک کشاورز مصاحبه کنند و گزارش آن را به کلاس ارائه دهند .
یک حدیث درباره اسراف از والدین بپرسند و بنویسند ؟
2دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.