طرح درس محورهای مختصات ریاضی ششم ابتدایی صفحه 77 و 79 تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد یکی از دروس مهم و پایهای در ریاضیات است که به دانشآموزان کمک میکند با مفاهیم صفحه مختصات و محورهای افقی و عمودی آشنا شوند. این طرح درس، دانش آموزان را با شکلهای هندسی مختلف در صفحه مختصات آشنا میکند و ارتباط بین مختصات رأسهای شکلهای هندسی را به آنها آموزش میدهد. همچنین در این درس، دانشآموزان با استفاده از مختصات راسهای یک شکل، میتوانند آن را روی مخور مختصات انتقال دهند و مساحت آن را محاسبه کنند.این درس با استفاده از روش تدریس تلفیقی، از طریق حل مسئله، پرسش و پاسخ و بازیهای ریاضی، به دانشآموزان آموزش داده میشود. این آموزش، به دانشآموزان کمک میکند تا توانایی محاسبه مساحت اشکال هندسی را با استفاده از مختصات راسهای آنها را پیدا کنند.
مشخصات
کتاب : ریاضی پایه: ششم ابتدایی عنوان: محورهای مختصات صفحه 79-77
زمان: 45 آموزگار:
هدف کلی
آشنایی با شکل های هندسی در صفحه مختصات
زمان
اهداف جزیی
کشف رابطه های بین مختصات رأس های شکل های گوناگون در صفحه مختصات(انتقال یا جابه جایی یک شکل در صفحه مختصات)
پیدا کردن مساحت اشکال هندسی با استفاده از مختصات راس های آن
اهداف رفتاری
حیطه مهارتی:
با استفاده از مختصات راس های یک چهار ضلعی، آن را رسم کند و مساحت آن را محاسبه کند.
با استفاده از مختصات راس های یک شکل آن را روی مخور مختصات انتقال دهد.
با در دست داشتن مختصات دو مثلث در اندازه های مختلف بتواند مساحت آنها را باهم مقایسه کند.
حیطه نگرشی:
با شناخت کاربردهای مختصات به یادگیری بیشتر آن علاقه نشان دهد.
مواد و وسایل آموزشی
کتاب، تخته، صفحه کاغذ شطرنجی، اشکال هندسی
روش تدریس
تلفیقی(حل مسئله ،پرسش و پاسخ، بازی ریاضی)
رفتار ورودی
انتظار می رود که دانش آموز:
با مفهوم صفحه مختصات و محورهای افقی و عمودی آشنا باشند.
بتوانن مختصات یک نقطه در صفحه مختصات را بدست آورند.
بتوانند مکان یک نقطه در صفحه مختصات از روی مختصات آن را پیدا کنند.
آمادگی
سلام و احواپرسی، حضور و غیاب، بررسی تکالیف جلسه قبل و رفع اشکال.
5
ارشیابی آغازین
ارزشیابی ورودی:
انجام فعالیت صفحه 76.
5
ارائه درس جدید
با ارزشیابی ورودی از درس قبل با انجام فعالیت صفحه 76 از دانش آموزان میخواهم تا با هم گروهی های خود فکر کنند و بگویند که چگونه مساحت مثلث را از روی صفحه مختصات به دست بیاوریم.
بعد از پاسخ اگر اکثریت جواب درست دادند که آن را توضیح می دهم و سراغ کار در کلاس صفحه بعد می رویم. طرح درس محورهای مختصات ریاضی ششم ابتدایی صفحه 77 و 79 در غیر اینصورت با انجام تمرین و تکرار به تفهیم آن می پردازم. برای اینکار از دانش آموزان می خواهم هر کدام یک کاغذ شطرنجی آماده کنند و سپس مختصات این نقاط را روی آن مشخص کنند.
بعد از مشخص کردن این نقاط از آنها می خواهم آنها را بهم وصل کنند و بگویند چه شکلی ایجاد شده است. طرح درس محورهای مختصات ریاضی ششم ابتدایی صفحه 77 و 79 سپس مساحت آن را با استفاد از شمارش تعداد واحدها یا از طریق فرمول محاسبه مساحت مربع بدست بیاورند.
از آنها میخواهم تا کار در کلاس صفحه 77 را خودشان انجام دهند. سپس هر کدام باید جواب خود را روی صفحه شطرنجی روی تابلو نیز نمایش دهند تا بقیه نیز درستی یا نادرستی آن را ببینند.
برای فعالیت صفحه 78 ابتدا یک بازی طراحی میکنم به این صورت که دو تا شکل مشابه را در دو قسمت متفاوت روی صفحه شطرنجی روی تابلو می چسبانم و از هر گروه میخواهم که مختصات یکی از راسهای آن ها را بنویسند. بعد از نوشتن مختصات هر دو شکل از دانشآموزان می خواهم که من را راهنمایی کنند تا شکل 1 را به محل شکل 2برسانم و باید بگویند که هر راس را چند واحد و در چه جهتی حرکت کنم. سپس از آنها می خواهم تا مختصات جدید شکل 1 را بنویسند و به این صورت متوجه می شوند که در واقع شکل 1 به جایگاه شکل 2 جابجا شده است. سپس از آنها می خواهم که سوال 1 صفحه 78 را انجام دهند. طرح درس محورهای مختصات ریاضی ششم ابتدایی صفحه 77 و 79 برای انجام سوال 2 دو مثلث کوچک و بزرگ با مقوا درست کرده و روی صفحه شطرنجی میچسبانم به طوری که مثلث کوچک در درون مثلث بزرگ جای بگیرد سپس از دانشآموزان می خواهم تا مختصات راس های هر مثلث را پیدا کنند، سپس با توجه به مقایسه ارتفاع و قاعده دو مثلث به چندبرابر شدن مساحت آن پی ببرند.
سوال 1 کار در کلاس صفحه 78 را نیز باید به همین ترتیب انجام دهند با این تفاوت که شکل روی صفحه شطنجی مستطیل است و باید رابطه مساحت مستطیل ها را پیدا و مقایسه کنند و بعد از انجام آن جواب خود را روی تابلو بنویسند.
تمرین ص ۷۹ با هدف تکرار و مرور برای تثبت یادگیری آمده است که اینگونه تمرین ها فرصت مناسبی برای یادگیری موثرتر علی الخصوص دانش آموزانی که ضعیف تر هستند، خواهد بود.این تمرینات را می توانبه عنوان تکلیف هم به صورت گروهی و هم فردی انجام داد .
25
جمع بندی و نتیجه گیری
ما امروز آموختیم که چگونه اشکال هندسی را روی محور مختصات رسم کنیم، مساحت آن را بدست بیاوریم یا با تغییر جهت و حرکت راس های آن ها مکان آن را جابجا کنیم.
3
ارزشیابی مستمر
پرسش ها و فعالیت های انجام شده در جریان تدریس
ارزشیابی پایانی
سوال 1و 2 تمرین صفحه 79
5
تکلیف
س سوال 3و 4 تمرین ص 79
2
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.