طرح درس مراحل موثر در کشاورزی مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی آشنایی با کشاورزی و عوامل موثر در آن است. طرح درس به صورت جلسه ای با مدت 45 دقیقه و 3 صفحه ورد قابل ویرایش تدوین شده است. هدف های درسی شامل نام بردن مراحل عمده کشاورزی، نام بردن عوامل موثر در کشاورزی، نام بردن عوامل طبیعی و انسانی موثر در کشاورزی و آشنایی با نوع محصولات کشاورزی استفاده شده در غذاهای محلی است. همچنین، هدف های رفتاری شامل تشخیص و دسته بندی عوامل طبیعی و انسانی موثر بر کشاورزی و پرس و جو درباره غذای محلی و نوشتن عناصر آن است.
الگوی طرح درس روزانه
مشخصات کلی
نام دبیر : نام درس : تعداد شاگرد:
مدت :45 دقیقه جلسه : صفحه : موضوع : مراحل موثر در کشاورزی
کلاس :ششم تاریخ اجرا :
هدف کلی
آشنایی دانش آموزان با کشاورزی و عوامل موثر در آن
هدف های درسی(جزئی)
انتظار می رود که شاگردان بعد از پایان درس بدانند :
1)مراحل عمده کشاورزی را نام ببرند .
2)عوامل موثر در کشاورزی را نام ببرند .
3)عوامل طبیعی و انسانی موثر در کشاورزی را نام ببرند و بدانند که هر یک از این عوامل چه تاثیری بر روند کشاورزی می توانند داشته باشند .
4)با چند نوع غذای محلی آشنا شوند و نوع محصولات کشاورزی به کار رفته در بعضی از غذا های محلی را بدانند .
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
1)عوامل طبیعی انسانی موثر بر کشاورزی را تشخیص دهند و دسته بندی کنند .
2)درباره ی غذای محلی خود پرس و جو نمایند و عناصر آن را بنویسند .
3)درباره ی مسائل مربوط به مصرف مواد غذایی ، گرسنگی و شکر گزاری اظهار نظر کنند .
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود دانش آموزان بعد از پایان درس جدید بتوانند:
1)علاقه مندی خود را به مسائل مربوط به کشاورزی و آبادانی کشور نشان دهند .
2)تصمیم بگیرند که به جای میوه های خارجی ، میوه های ایرانی مصرف ککند تا با این کار از کشاورزان خوب کشورمان حمایت کنند .
3)به نقش و کاربرد هر یک از محصولات کشاورزی در تهیه ی غذا های محلی مورد نیاز خود پی ببرند و قدردان نعمات الهی باشند .
تکنولوژی آموزشی
استفاده از پروژکتور برای نمایش فیلم و تصاویر و همچنین جهت نمایش چکیده ای از درس
روش تدریس
ایفای نقش ، بارش مغذی ، پرسش و پاسخ ، بحث گروهی ، مشاهده و تجربه، مشارکتی
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیق
1)ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوال پرسی
3
دیدن تکالیف
بررسی فعالیت های 3، 4، و 5 درس گذشته .
2
2)انجام ارزشیابی تشخیصی / آغازین
ارزشیابی از درس گذشته :
1)مراحل تصمیم گیری را نام ببرید .
2)ایجاد یک موقعیت می کنیم و دانش آموز را در آن موقعیت قرار می دهیم و از او می خواهیم با توجه به ملاک های تصمیم گیری ، تصمیم مناسب را اتخاذ کند .
3)در موقع تصمیم گیری به چه نکاتی باید کنیم ؟
3
3)تنظیم وضعیت کلاس
2
4)ایجاد انگیزه برای درس جدید
به کارگیری روش های تدریس دانش آموز محور در کلاس و نمایش فیلم از طریق پروژکتور
2
فعالیت های مربوط به ارائه درس
فعالیت های معلم :
1)مدیریت کلاس توسط معلم و ایجاد زمینه ی مناسب جهت اجرای درس به روش بارش مغزی
2)نمایش فیلم برای دانش آموزان
3)هدایت دانش آموزان جهت تکمیل کاربرگ های پایان کتاب مربوط به این درس .
فعالیت های دانش آموزان :
1)انجام فعالیت ها و تکمیل کاربرگ ها به صورت گروهی و هم فکری اعضای گروه .
فعالیت دانش آموزان در بحث های گروهی و اجرای درس به روش بارش مغزی و نقش فعالانه ی آن ها در اجرای درس به روش ایفای نقش و مشاهده دقیق و هوشیارانه ی فیلم و برداشت نکات آموزشی از آن .
15
ارزشیابی مرحله ای
1)مراحل عمده کشاورزی را نام برده و منظور از هر قسمت چیست ؟
2)فعالیت 1 را انجام دهد .
3)برای هر یک از عوامل انسانی موثر در کشاورزی مثال هایی بزنید ؟
4)نقش هر یک از عوامل طبیعی موثر در کشاورزی را بنویسید .
5
نتیجه گیری و جمع بندی
کشاورزی شامل سه مرحله ی عمده است که عبارتند از کاشت ، داشت و برداشت
منظور از مرحله ی داشت یعنی آبیاری ، هرز چینی و پرورش گیاه
و منظور از مرحله ی برداشت یعنی اینکه پس از رشد محصول آن ها را بچینند و به دست ما برسانند .
در کشاورزی دو عامل طبیعی و انسانی موثرند که عامل طبیعی شامل خاک ، آب و هوا ، آب و نور خورشید
و عامل انسانی شامل :نیروی کار ، سرمایه ، ابزار و وسایل و مواد (نهاده ها )
5
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
غذای محلی شما چیست و کدام محصولات کشاورزی در آن به کار رفته است؟
کاربرگ شماره ی 6 کتاب را انجام دهند .
3
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.