طرح درس مرکز تقارن و تقارن مرکزی ریاضی ششم ابتدایی تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس به دانش آموزان کمک می کند تا با مفاهیم تقارن و مرکز تقارن اشکال آشنا شوند. در این درس، دانش آموزان با تقارن یک شکل نسبت به خط و نقطه آشنا می شوند و همچنین با محور و محور های تقارن اشکال آشنا می شوند. هدف اصلی این درس آموزش دادن به دانش آموزان است که چگونه با استفاده از تقارن مرکزی، اشکال را به طور دقیق ترسیم کنند.
به منظور آموزش این مفاهیم، درس با استفاده از کتاب درسی، تابلو و ماژیک و کارت اعداد تدریس می شود. در این درس، سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان پرسیده می شود تا مطمئن شویم که آنها با مفاهیم پایه آشنا هستند. این درس به دانش آموزان کمک می کند تا مهارت های ترسیم اشکال را با استفاده از تقارن مرکزی و تقارن بهتر یاد بگیرند.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 13 مرکز تقارن و تقارن مرکزی
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی : از دانش آموزان انتظار می رود با تقارن مرکزی آشنا شوند .
اهداف رفتاری : انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-یک شکل را حول نقطه ای به اندازه 180 درجه بچرخانند و روی خودش منطبق کنند.
2- تقارن یک شکل را نسبت به خط تقارن رسم کنند.
3- تقارن یک شکل را نسبت به یک نقطه رسم کنند.
4- مرکز تقارن اشکال مختلف را نمایش دهند.
5- با روش های مختلف تقارن یک شکل را نسبت به یک نقطه رسم کنند.
6- محور و محور های تقارن اشکال مختلف را رسم کنند.
7- اشکالی نام ببرند که محور تقارن ندارند ولی مرکز تقارن دارند .
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک – کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
معلم : (در اختیار دو گروه برگ های شطرنجی مناسب که دارای اشکال مختلف ولی روشن و آشکار می باشد قرار می دهد که در آن ها یک نقطه ای پر رنگ معین شده است) . طرح درس مرکز تقارن و تقارن مرکزی ریاضی ششم ابتدایی بچه ها در اختیار دو گروه تعدادی شکل قرار داده ام از شما می خواهم این شکل ها را به اندازه 180 درجه حول نقطه (م) چرخش بدهید .
شاگردان : دستور کار را اجرایی می کنند .
معلم : اشکال بدست آمده بعد از چرخش را رسم کنید .
شاگردان : دستور کار را اجرایی می کنند .
معلم : بچه ها اشکال بدست آمده قرینه شکل ها نسبت به نقطه » م « می باشند .
معلم : نتیجه می شود که با چرخش دادن اشکال می توان قرینه آن ها را بدست آورد .
فعالیت های 1 و 2 صفحه 63 را از کلاس پنجم می دانند تقارن محوری است . برای فعالیت سوم فعالیت زیر انجام می پذیرد : برای مرکز تقارن یک شکل فعالیت های زیر انجام می پذیرد :
معلم : بچه ها حالا یک شکل در اختیار دو گروه قرار می دهم ( مربع که وسط آن نقطه م است ) می خواهیم ببینیم آیا این شکل نسبت به نقطه (م) که در وسط قرار دارد متقارن است یا خیر ؟
حالا یک ضلع مربع را انتخاب کنید و دو سر آن را معین کنید .
شاگردان : دستور کار را اجرایی می کنند .
معلم : قرینه این ضلع انتخاب شده را نسبت به نقطه (م) بدست آورید . شاگردان : دستور کار را اجرایی می کنند .
معلم : آیا قرینه دارد ؟
شاگردان : بله . معلم : حالا یک ضلع دیگر را انتخاب کنید .
شاگردان : اجرای دستور کار
معلم : حالا قرینه آن را نسبت به نقطه (م) بدست آورید .
شاگردان : دستور کار را اجرایی می کنند .
معلم : آیا قرینه دارد ؟
شاگردان : بله
معلم : بچه ها در چنین عکس هایی که نقطه » م « باعث به وجود آمدن قرینه بخشی از شکل به بخش دیگر شود گفته می شود که آن شکل مرکز تقارن دارد . حالا چند شکل می دهم مرکز تقارن آن ها را معین کنید . برای تدریس راه های مختلف رسم تقارن مرکزی یک شکل دستور کار های فعالیت صفحه 64 و 65 طبق دستور کار کتاب اجرا گردند . -متوازی الاضلاع مرکز تقارن دارد خط تقارن ندارد.
پنج ضلعی خط تقارن دارد ولی مرکز تقارن ندارد .
ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.