طرح درس ملی علوم ششم ابتدایی با موضوع آزمایش های علوم ششم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با موضوع آزمایش های علوم ششم، برای تربیت نسلی متفکر، عاقل، خلاق، مؤمن، خودباور، دانا و بصیر، متخلق، خودساخته، تلاشگر و سالم، خودیادگیرنده و مفتخر به ایرانی بودن، طراحی شده است. این طرح درس شامل اهداف آموزشی متنوعی است که از طریق آشنایی دانشآموزان با آزمایشهای علوم، برای آنها ارائه شده است.
هدف کلی این درس، آشنایی دانشآموزان با آزمایشهای علوم است. برای رسیدن به این هدف، این طرح درس شامل اهداف آموزشی متنوعی مانند آشنایی دانشآموزان با شناساگر کلم قرمز، آهن ربای الکتریکی، تبدیل انرژی، کوه آتش فشان، نیرو و فشار مایعات و شناساگر نشاسته است. با توجه به این اهداف آموزشی، انتظار میرود که دانشآموزان بتوانند با توجه به تعریف اسید و باز، ویژگیهای کوه آتشفشان و تعریف فشار مایع و…
مهارتهای پیش از تدریس
طراحی آموزشی درسی براساس برنامه درسی ملی
مشخصات کلی
عنوان درس (علوم) موضوع درس (آزمایشهای علوم ششم) تاریخ اجرا
مدت اجرا (45 دقیقه) تعداد دانش آموزان ( 20) نام و نام خانوادگی:
هدف آرمانی یا غایی: خلیفه الهی و حیات طیبه. (تربیت نسلی: متفکر، عاقل، خلاق، مؤمن، خودباور، دانا و بصیر، متخلق، خودساخته، تلاشگر و سالم، خودیادگیرنده، مفتخر به ایرانی بودن، توانا در تولید علم و فناوری)
هدف کلی: آشنایی دانشآموزان با آزمایشهای علوم
اهداف آموزشی: آشنایی دانشآموزان با شناساگر کلم قرمز. – آشنایی دانشآموزان با آهن ربای الکتریکی. – آشنایی دانشآموزان با تبدیل انرژی. – آشنایی دانشآموزان با کوه آتش فشان. – آشنایی دانشآموزان با نیرو و فشار مایعات. – آشنایی دانشآموزان با شناساگر نشاسته.
عناصر
انتظارات از دانشآموز در این درس
عرصه ها
خود
خدا
خلق
خلقت
تعقل و تفکر همراه با ایمان و باور
علم
1. دانشآموز بتواند اسید و باز را تعریف کند.
2. دانشآموز بتواند ویژگیهای کوه آتشفشان را بیان کند.
3. دانشآموز بتواند فشار مایع و نیروی اجسام را تعریف کند.
عمل
1. دانشآموز بتواند با جک هیدرولیکی کار کند.
2. دانشآموز بتواند با آهنربای الکتریکی کار کند.
3. دانشآموز بتواند انرژی شیمیایی باتری نقشه را به انرزی نورانی لامپ تبدیل کند.
اخلاق
1. به مطالعه ی بیشتر در مورد آزمایشهای کتاب علوم بپردازد.
2. دانشآموز آزمایشها را با علاقه در زندگی روزمره به کار ببرد.
3. با علاقه یک وسیلهی ساده و کاربردی درست کند.
رفتار ورودی
بعد از سلام و احوالپرسی از دانشآموزان با سؤالاتی ارزشیابی را آغاز کردم که قبلاً و در سالهای گذشته یادگرفته بودند:
1. اسیدی و بازی بودن یک ماده را با چه چیزی تشخیص میدهند؟
2. برای جا به جایی یک جسم سنگین با نیروی خودمان چه کار کنیم؟
سؤالات سنجش آغازین
تشخیصی: سؤالاتی را که پیش نیاز ورود به انجام آزمایشها بودند، پرسیدم.
1. آهنربا چه ویژگیهایی دارد؟
2. انرژی چیست؟
الگو و روش تدریس
تلفیقی (سخنرانی- نمایشی- پرسش و پاسخ- روش آزمایشی- حل مسأله)
وسایل آموزشی
نقشه الکتریکی- آهنربای الکتریکی- جک هیدرولیکی- چند اسید و چند باز- کلم قرمز- محلول ید- نشاسته – سیب زمینی و …….
زمان
مهارتهای ضمن
اجرای سنجش آغازین
گروهبندی کردم و از بچهها خواستم یکی از اعضای گروه به پرسشهای مطرح شده، پاسخ دهد.
تعیین نقطه شروع تدریس
برای ایجاد انگیزه در بچههای کلاس زنگ تفریح وسایل را به کلاس بردم تا توجه آنها جلب شود.
ارائه درس جدید
اولین آزمایشم تشخیص اسید و باز بود. چند تا از اسید و بازهایی را که هر کسی در خانه از آنها استفاده میکند، طرح درس ملی علوم ششم ابتدایی با موضوع آزمایش های علوم ششم در لیوانهای مختلف ریختم، مثل: تاید، وایکتس، سرکه، جوش شیرین و بکینگ پودر. شناساگر آب کلم قرمز را به یکی از بچهها دادم تا روی اسیدها و بازها بریزد. این شناساگر اسیدها را به رنگ قرمز، صورتی و زرد و بازها را به رنگ سبز، آبی در میآورد. سپس نقشهای را که خودم درست کرده بودم، آوردم. نقشه جوری کار میکرد که اگر استان را به مرکزش از طریق دو تا سیم وصل میکردی لامپ روشن میشد. در واقع این نقشه یک تبدیل انرژی انجام میداد و انرژی شیمیایی موجود در باتری را به انژی نورانی موجود در لامپ تبدیل میکرد.
ارزشیابی تکوینی
از بچهها خواستم بیایند و آزمایشها را تکرار کنند و همچنین فعالیتهای کلاسی موجود در کتاب را که بعد از آزمایشها آمدند، حل کنند.
ادامه ارائه درس جدید
آهنربای الکتریکی را که ساختم، نشان دادم. آهن ربای من شامل: یک میخ میشد که سیم دور آن پیچیده بودم و دو سر سیم را به باتری وصل کردم و با استفاده از میخ که اکنون تبدیل به آهنربا شده بود تعدادی سنجاق بلند کردم. آزمایش تشخیص نشاسته با محلول ید را انجام دادم. طرح درس ملی علوم ششم ابتدایی با موضوع آزمایش های علوم ششم بدین صورت که اول محلول ید را روی نشاسته ریختم به رنگ آبی تیره در آمد سپس برای اثبات اینکه در سیبزمینی هم نشاسته وجود دارد، محلول ید را روی آن ریختم و سیبزمینی هم به رنگ آبی تیره درآمد. آزمایش نیرو و فشار مایعات را انجام دادم. یک جک هیدرولیکی ساختم که با فشار مایع درون سرنگ بالا و پایین میرفت و اشیا را جا به جا میکرد. نقطهی اوج کارم کوه آتش فشانم بود. آمونیوم دی کرومات را به صورت کوهی در آوردم سپس با کبریت آن را آتش زدم و آمونیوم دی کرومات مانند کوه آتش فشان فوران کرد و بخار آب و اکسید کروم تولید کرد.
مهارتهای پس از تدریس
نتیجه گیری و خلاصه
از بچه ها خواستم تا به صورت گروهی گزارشی از آزمایشهایی را که یاد گرفتند، در یک برگه بنویسند و به من تحویل دهند.
ارزشیابی تراکمی
هر یک از گروهها یکی از آزمایشها را برای گروه دیگر توضیح میدهد.
تعیین تمرین
1. یک آزمایش جدید طراحی کنند و به کلاس بیاورند.
2. یک انشا در مورد وسیلهای که دوست دارند در آینده بسازند بنویسند.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.