طرح درس ملی فارسی ششم ابتدایی درس 11شهدا خورشیدند این طرح درس از 7 صفحه ورد تشکیل شده و به راحتی قابل ویرایش است. این درس برای دانشآموزان پایه ششم دبستان مناسب است. در این درس، دانشآموزان با مفهوم و مقام والای شهدا آشنا میشوند. هدف اصلی این درس، ایجاد آگاهی و ارتباط عاطفی بین دانشآموزان و مقام شهدا است. در این درس، مطالب مربوط به مفهوم شهادت، جایگاه شهدا در جامعه و انقلاب، و تأثیر شهادت در زندگی دیگران آموزش داده میشود. همچنین، در طرح درس، اهداف جزیی، حیطهها و اهداف کلی، نحوه چیدمان کلاس و وسایل آموزشی مورد استفاده نیز توضیح داده شده است. دانشآموزان در این درس، وظایفی نیز در قبال خدا، خلقت، خود و دیگران را دارند. با انجام این وظایف، آنها میتوانند بهترین نمونهها در جامعه باشند و مقام والای شهدا را برای خود بسازند.
طرح درس ملی فارسی ششم ابتدایی
مشخصات کلی
تعداد دانش آموز:
عنوان درس: درس 11 شهدا خورشیدند
صفحه: 78
آموزشگاه:
پایه:ششم
تاريخ اجرا:
مدت تدريس:50دقیقه
مدرس:
فعالیت های قبل از تدریس
اهداف کلی :
از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با مقام والای شهدا آشنا شوند.
رئوس
مطالب
اهداف جزیی
حیطه هاو اهداف
انتظارات از دانش آموزان در این درس
عرصه ها
فضای آموزشی
و نحوه چیدمان کلاس
پیش بینی روش تدریس
وسایل آموزشی
وظایف دانش آموز در قبال
خدا
خلقت
(طبیعت
خود
دیگران
– آشنایی با جایگاه و مقام والای شهداء
تقویت اهمیت – حفظ ارزش های انقلاب اسلامی،
-تقویت توانایی خوانش شعر،
با لحن و آهنگ مناسب -آشنایی با نمونه برجسته ای از شعر نو،
آشنایی با آرایه تشبیه و اثر بخشی آن در نوشته
اهداف رفتاری:
آشنایی با جایگاه و مقام والای شهداء
تقویت اهمیت حفظ ارزش های انقلاب اسلامی،
آشنایی با نقش شهدا در تداوم انقلاب اسلامی،
تقویت توانایی خوانش شعر،
با لحن و آهنگ مناسب آشنایی با نمونه برجسته ای از شعر نو،
آشنایی با آرایه تشبیه و اثر بخشی آن در نوشته
تقویت شناخت آرایه تشبیه در متون نظم و نثر
تعقّل
آشنایی با جایگاه و مقام والای شهداء
*
*
به صورت ردیفی – گروهی
کتاب فارسی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک
پرسش و پاسخ و بحث گروهی – روش تدریس مبتنی بر بیان فکر
ایمان
تقویت اهمیت حفظ ارزش های انقلاب اسلامی،
*
*
*
علم
تقویت توانایی خوانش شعر،
با لحن و آهنگ مناسب
*
عمل
تقویت شناخت آرایه تشبیه در متون نظم و نثر
*
اخلاق
۵ – اشنایی با زندگی شهدا و بکرگیری روش آنها در زندگی
*
*
*
*
فعالیت های حین تدریس
فعالیت های یادگیری
فعالیت دبیر
(ایجاد موقعیت یادگیری )
فعالیت دانش آموزان
(اندیشه ورزی، دست ورزی، خلاقیت توام با خوباوری، خودپایایی و خود ارزیابی )
روش تدریس
وسایل آموزشی
زمان
فعالیت های مقدماتی
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی طرح درس ملی فارسی ششم ابتدایی درس 11شهدا خورشیدند درس را شروع می کنیم.
دانش آموزان را گروه بندی می کنیم و هر گروه رابا نام یک شهید نام گذاری می کنیم .
آماده شدن دانش آموزان جهت تدریس هم چون آماده کردن کتاب و قلم خود
روش گروهبندی:
1 دانش اموز قوی،
2 دانش اموز متوسط،
3 دانش اموز ضعیف
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
کتاب- -کتاب راهنمای معلم-گچ-تابلو.دفترچه
5
پیش بینی رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس قبل آشنا هستند.
دانش آموزان با اسامی برخی شهدا آشنا هستند .
دانش آموزان می دانند شهید چه کسی هست .
اندیشه ورزی دانش آموزان به صورت گروهی و بحث و تبادل نظر جهت پاسخ گویی به معلم
”
”
3
ارزشیابی تشخیصی
یا سنجش آغازین
قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان میخواهیم به سوالات که از آنها در مورد درس قبل می پرسیم پاسخ دهند .
سوالات زیر از دانش آموزان پرسیده می شود :
نام چند شهید را نام برید ؟
شهدا چه نقشی در زندگی کنونی ما داشته اند ؟
پاسخ گویی دانش آموزان به پرسش شفاهی و بیان نقطه نظرات شان نسبت به موضوع به صورت فردی یا گروهی
”
”
5
آماده سازی
( ایجاد انگیزه و معرفی درس جدید)
عکس و پوستر چند شهید دفاع مقدس را با خود در کلاس آورده و در همان لحظه یک نماهنگ درباره شهدا پخش می کنیم .
از دانش آموزان راجع به پوستر این شهدا سوا می نمائیم .
توجه کردن دانش اموزان به پوسترها و ایجاد هیجان در آنها
مشورت در گروه ها برای پاسخ به سوالات
پرسش و پاسخ
”
2
ارائه درس جدید
لحاظ کردن ارزشیابی فرآیندی
1-تشخیص مسئله:
تصاویری از شهدا و جنگ تحمیلی نصب شود و فایل صوتی آهنگی که برای شهدا خوانده می شود پخش شود .
کلمه شهید را پای تخته نوشته و بصورت بارش مغزی کار می کنیم .و صحبت ها و نظرات دانش آموزان را هدایت می کنیم به درک جایگاه شهدا و نقش آنها در حفظ ارزش های انقلاب اسلامی 2- حل مسئله:
از دانش آموزان درباره شهدا سوالاتی می پرسیم و از انها می خواهیم اگر درباره شهیدی اطلاعاتی دارند برای سایر دانش آموزان بیان نمایند.
3- ارزشیابی از عملکرد:
از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند درباره زندگی نامه شهدا توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند .
4 – مهارتی :
در بخش مهارتی ارایه تشبیه را به دانش آموزان آموزش می دهیم :
تشبیه آرایه ای است که چیزی یا کسی را از نظر داشتن صفت یا صفاتی به کسی یا چیزی دیگر که آن صفات را به طور کامل تری دارد،مانند کنند.
به عبارت دیگر تشبیه ادعای همانندی میان دو کس یا دو چیز است.
مثال: علم مانند نور روشنی بخش است. مثالی هم از شعر:
رود تیره، چو طوفان خروشید
رود تیره = مشبه
چو = واژه ( ادات)تشبیه
طوفان = مشبه به
خروشید = وجه شبه
هر تشبیه چهار رکن داردکه عبارت اند از:
الف ) طرف اول تشبیه (مشبّه):چیزی یا کسی که به چیز یا کس دیگر مانند شده است.
ب ) طرف دوم تشبیه (مشبّهٌ به) :چیزی یا کسی که مشبه به، به آن مانند شده است.
پ ) وجه شَبهَ :ویژگی یا صفت مشترک بین دو چیز یا دو کس است.
ت ) واژۀ (ادات)تشبیه :کلمه ای است که رابطه ی تشبیه را برقرار می کند.
به عبارت دیگر پل ارتباطی بین مشبه و مشبه به است
و از این قرارند: مانند، چون، چو، همچون و همچو (وقتی معنی مانند دهند)، مثل، به سان، به کردار و گویی.
باید بدانیم که از چهار رکن تشبیه دو رکن مشبه و مشبهٌ به ارکان اصلی هستند
و در تشبیه معمولاً ذکر می شوند ولی ادات تشبیه و وجه شَبهَ می توانند ذکر نشوند و خواننده با تلاش ذهنی خود آنها را می یابد،
از دانش آموزان می خواهیم کلمات که تشبیه در آنها بکار رفته را بنویسند .
دانش آموزان به دقت به حرف های معلم گوش می دهند .
دانش آموزان پاسخ می دهند .
دانش آموزان به دقت گوش می دهند .
گروه ها کلمات که تشبیه در انها به کار رفته را یادداشت می کنند .
پرسش پاسخ بحث گروهی – اموزش رسانه ای
”
20
فعالیت های بعد از تدریس
فعالیت دبیر
فعالیت دانش آموزان
زمان
فعالیت تکمیلی
و جمع بندی
چرا در طول تاریخ شهدا و تمام کسانی که جان خود را در راه وطن فدا کرده اند، مورد احترام هستند؟
به غیر از مواردی که در متن درس اشاره شده که شما شهدا را به چه چیزهایی تشبیه می کنید؟
دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند.
5
ارزشیابی پایانی
از دانش آموزان می خواهم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته به درستی انجام میدهند
5
تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کلاس
-تحقیق درباره یکی از شهدای محل یا منطقه
دلاوی های شهدا را با یک پهلوان مثل رستم مقایسه کنید .
دانش آموزان این کارها را برای جلسه بعد انجام می دهند.
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.