طرح درس چه عواملی موجب گسترش علوم و فنون در دوره اسلامی شد مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد طرح درس پایه ششم دبستان.
الگوی طرح درس روزانه
مشخصات کلی
نام دبیر : نام درس : تعلیمات اجتماعی پایه ششم تعداد شاگرد:25
مدت جلسه :45 دقیقه صفحه : 52 موضوع : چه عواملی موجب گسترش علوم و فنون در دوره اسلامی شد ؟ کلاس : ششم
هدف کلی
آشنایی با عوامل گسترش علوم و فنون در دوره ی اسلامی
هدف های درسی (جزئی)
انتظار می رود که شاگردان بعد ازپایان درس بدانند :
1.عواملی مانند دین اسلام ، تجارت و بازرگانی ، ترجمه و . . . موجب گسترش علوم در دوره ی اسلامی شد .
2. دو تن از امامانی که در توسعه علوم و تربیت دانشمندان دینی نقش به سزایی داشتند .
3. اسطرلاب وسیله ای است که در آن زمان با آن موقعیت ستاره ها و به دنبال آن قبله مشخص می شد .
4. ترجمه آثار علمی ملت های ایران و یونان به گسترش علوم کمک کرد .
5. فرمانروایان ، تجار و بازرگانان و صنعت کاغذ سازی چگونه به پیشرفت علمی مسلمانان کمک کرد .
6. دانشگاه ها ، کتاب خانه ها ، نظامیه ها ، رصدخانه ها و بیمارستان ها از جمله مراکز علمی جهان اسلام بوده است .
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
1.قلمرو متصرفات اسلامی را روی نقشه نشان دهد .
2. نام چند تن از دانشمندان مسلمان را بداند .
3. چند مورد از اختراعات دانشمندان مسلمان را بداند .
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود دانش آموزان بعد از پایان درس جدید بتوانند :
1.عوامل گسترش علوم و فنون در دوره اسلامیرا فهرست کند . (حیطه روانی حرکتی)
2. به واسطه ی این درس به مسلمان بودن خود افتخار کند . (حیطه ی عاطفی )
3. دیدگاه ائمه اطهار را راجع به علم آموزی بداند . (حیطه شناختی )
4.در مورد تاثیرات علم و دین به زندگی انسان توضیح داده و نظر دهد . (حیطه روانی – حرکتی)
تکنولوژی آموزشی
کتاب – تابلو گچ – ماژیک – کامپیوتر – ویدئو پروژکتور
روش تدریس
روش تلفیقی (پرسش و پاسخ – کار گروهی – سخنرانی – فناوری)
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیقه
1-ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوالپرسی – حضور و غیاب .
دیدن تکالیف
فعالیت و کاربرگه ی درس نهم
2-انجام ارزشیابی تشخیص / آغازین
1-نام چند تن از فرمانروایان پیرو علم و فرهنگ را بداند .
2-نیاز های جدید جوامع مسلمان را برشمارد
3-جابربن حیان شاگرد کدام امام معصوم بود .
3-تنظیم وضعیت کلاس
به صورت دایره وار و گروهی .
4-ایجاد انگیزه برای درس جدید
پخش و نمایش آیه قرآنی با موضوعیت علم .
فعالیت های مربوط به ارائه درس
دانش آموزان ضمن برگردن انداختن گردن آویز هایشان در گروه هایشان جای می گیرند .
معلم عوامل گسترش اسلام را تیتر وار ارائه می دهد و هر عنوان را به گروهی واگذار می کند و از آن ها می خواهد در مورد آن و نحوه ی تاثیرش بر گسترش علوم در دوره اسلامی فکر کنند .
سپس معلم به طور تصادفی یکی از اعضای گروه را فرا می خواند و از او می خواهد دانسته های خود را ارائه دهد طرح درس چه عواملی موجب گسترش علوم و فنون در دوره اسلامی شد مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی پس از ارائه دانش آموز معلم خود آن تیتر را به وسیله پاورپوینت ارائه می دهد.
سپس گروه بعدی تیتر مخصوص به خود را ارائه داده و معلم بعد از آن ها مطالب خود را ارائه می دهد و به همین منوال تا پایان درس تدریس ادامه دارد .
ارزشیابی مرحله ای
1.تاثیر تعالیم دین اسلام بر گسترش علم را بداند .
2. نقش ترجمه بر روی گسترش علوم و فنون را بداند .
3.مراکز علمی جهان را نام ببرد .
ارزشیابی پایانی
1.پیامبر گرامی اسلام درباره کسب علم چه فرموده اند ؟
2. مسلمانا به چه جهت به علم ریاضیات و ستاره شناسی نیاز داشته اند ؟
3.مسلمانان فن کاغذ سازی را از چه کسانی یاد گرفته اند ؟
4. دانشگاه جندی شاهپور در چه زمانی و در کجا تاسیس شد ؟
5. موسس بیمارستان جندی شاهپور که بود ؟
نتیجه گیری و جمع بندی
اثر تعالیم دینی ، نیاز های جدید جوامع مسلمان ، ترجمه ، کاغذسازی و نقش فرمانروایان را بر توسعه علوم و فنون جوامع مسلمان شرح دهد .
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
کاربرگه ی شماره 13 کتاب کار را انجام بدهید .
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.