طرح درس اوقات فراغت مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی تشکیل شده از 3 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف توجه و ترغیب دانش آموزان به دقت در آثار تاریخی و فرهنگی ایران و اصفهان و مشاهده دقیق آن ها تشکیل شده است. این طرح درس شامل هدف های کلی و جزئی می باشد که انتظار می رود دانش آموزان پس از پایان درس، بتوانند دلیل معروفیت اصفهان به عنوان نصف جهان را بدانند، موقعیت مکان های تاریخی ایران و همچنین اصفهان را بدانند و مشخص کنند، مدارک و شواهد تاریخی را بررسی و مقایسه کنند، برای یک دوست فرضی درباره اصفهان کارت پستالی درست کنند، و علل رونق هنر و معماری در دوره صفویه را روی یک نمودار علت و معلول ر نشان دهند.
به علاوه، هدف های رفتاری ورودی و خروجی هم در این طرح درس گنجانده شده است. انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید، بتوانند عواملی که وجب شده اصفهان به نصف جهان معروف شده را بدانند.
الگوی طرح درس روزانه
مشخصات کلی
نام دبیر : نام درس : مطالعات اجتماعی تعداد شاگرد : 31
مدت جلسه : 50 صفحه : 76-68 موضوع : اوقات فراغت کلاس :
تاریخ اجرا :
هدف کلی
شناخت حوزه های موضوعی (اوقات فراغت ) آشنایی با آداب مکان ها و فضای عمومی
هدف های درسی (جزئی)
انتظار می رود که شاگردان بعد از پایان درس بدانند :
1-اوقات فراغت را تعریف کند ؟
2-با فرهنگ و هویت ایرای آشنا شده باشند ؟
3-آداب و رفتار مکان ها و فضا های عمومی را بداند ؟
هدف های رفتاری (ورودی)
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند :
1-بتوانند اوقات فراغت را به طور عادی تعریف کنند ؟
2-رعایت آداب و فرهنگ کتابخانه و سینما را بگوید ؟
3-در وقت تعطیل چگونه از ساعت های بیکاری خود استفاده می کند ؟
هدف های رفتاری (خروجی)
انتظار می رود دانش آموزان بعد از پایان درس جدید بتوانند :
1-اوقات فراغت را تعریف مند ؟
2-با فرهنگ کتابخانه آشنا شده باشند .
3-بتوانند به تنهایی برای یک روز تعطیل خود برنامه ریزی کند .
تکنولوژی آموزشی
IT و ICT
روش تدریس
سخنرانی – پرسش و پاسخ – استفاده از تکنولوژی IT
زمان
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید
دقیقه
1-ایجاد رابطه عاطفی
سلام و احوالپرسی – حضور و غیاب – 5 دقیقه ورزش در جا قبل از شروع درس
3
دیدن تکالیف
بررسی تکالیف روز قبل – فعالیت ها و کاربرگ ها را بررسی می کنم .
2
2-انجام ارزشیابی تشخیص / آغازین
از درس گذشته که در مورد اصفهان پرسش می شود . بعد از آن ها می پرسم که تا به حال به اصفهان رفته اند ؟ کی رفته اند ؟ و آن ها را به مسافرت در تابستان و استفاده از تفریح گاه ها و کتابخانه ها تشویق می کنم .
5
3-تنظیم وضعیت کلاس
به صورت چهار نفره روبروی هم یا به صورت U شکل و 6 نفره می نشینند .
3
4-انگیزه برای درس جدید
نشان دادن فیلم از شهر اصفهان – نشان دادن چند عکس از کتابخانه
5
فعالیت های مربوط به ارائه درس
ارائه محتوا : شروع زمینه سازی – مهارت های ضمن تدریس – اختتام و جمع بندی با یک جمله شروع می کنم : اوقات فراغت جوانان را جدی بگیرید زیرا بزرگ ترین سرمایه کشور هستند بعد یک سری عکس از جا های دیدنی ، زیارتگاه ها ، کارگاه هایی تجاری و آهنگری نشان می دهم . طرح درس اوقات فراغت مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی سپس یک فیلم از بازدید سینما نشان می دهم و از گروه ها می خواهم که درباره ی اوقات فراغت بحث کنند و چگونه باید خوب از اوقات فراغت استفاده کنیم که بعد از اتمام این روز ها حسرت تمام شدن وقت و غیر مفید بودن آن را نخورند آن ها حتی باید برای یک روز هم برنامه ریزی داشته باشند. باید در 24 ساعت روزانه مهارت آموزی و ورزش و مشارکت اجتماعی یعنی حضور در کار های گروهی و هنری را داشته باشند و بیاموزند که در مکان های عمومی باید آداب و رفتار اسلامی را رعایت کنند .
15
ارزشیابی مرحله ای
1-پرسش و پاسخ از درس جدید در حین تدریس
2-مرور از درس گذشته هنگام ورود به کلاس
3-بحث گروهی در مورد اوفات فراغت – نحوه استفاده از وقت بیکاری حتی روزی 2 تا 3 ساعت را می توان به ورزش و کتابخوانی پرداخت .
7
ارزشیابی پایانی
پرسش و پاسخ در مورد اوقات فراغت خود را در روز تعطیل چگونه می گذرانند ؟ در اماکن عمومی چه آدابی را رعایت کنند ؟ از کتابخانه و تفریح گاه ها چه موقع و چگونه استفاده کنند .
5
نتیجه گیری و جمع بندی
اوقات فراغت زمانی است که دانش آموزان از درس و مشق فارغ می شوند و باید برای آن ها برنامه ریزی کنند تا زمان بیکاری آن ها به نحو احسن بگذرد و در پایان تعطیلات تابستان کوله باری از کار های مفید را داشته باشند البته با رضایت خود دانش آموزان چون دیگر آن ها بزرگ شده اند .
5
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
نمودار زمان از کار های روزانه خود بکشند ، جدول فعالیت های روزانه ، هفتگی ماهانه خود را تهیه کند و در اتاق بچسباند .
5
دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.