طرح درس تقریب ریاضی ششم ابتدایی تشکیل شده از 7 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس شامل چند هدف رفتاری است که شاگردان بعد از تدریس این درس باید بتوانند اعداد را با روش قطع کردن تقریب بزنند، مقدار تقریبی اعداد را با نماد ≅ نمایش دهند و اعداد را با روش گرد کردن تقریب بزنند. برای این منظور، کتاب ریاضی ششم ابتدایی، تابلو و کارت اعداد به عنوان رسانه های آموزشی استفاده می شوند. روش های یاددهی – یادگیری شامل پرسش و پاسخ، بحث گروهی و مدل چینش کلاس به صورت ردیفی – گروهی است. قبل از شروع درس، سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان پرسیده می شود و سپس با فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه، درس آغاز می شود.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 25 تقریب
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی: از دانش آموزان انتظار میرود و در پایان درس با مفهوم تقریب آشنا شوند.
اهداف رفتاری: انتظار میرود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-اعداد را با روش قطع کردن تقریب بزنند.
2-مقدار تقریبی اعداد را با نماد ≅ نمایش دهند.
3- اعداد را با روش گرد کردن تقریب بزند.
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
نحوه تدریس مقدار تقریبی
برای بیان این مفهوم از روش پرسش و پاسخ و توضیحی بهره بگیرید و به شاگردان توضبح دهید که بخاطر ساده ترشدن کار در ریاضی لازم است برخی مواقع از یک عدد بزرگ یا کوچک تنها به بخش عمده آن اشاره کرد. مثال شاید بارها در پاسخ به سوال هایی نظیر » طرح درس تقریب ریاضی ششم ابتدایی کاپشن خودت را چند خریدی؟ پاسخ میشنوید »صد و خردهای«. در این گونه مواقع مقدار عددی که ذکر میکنید به نوعی است که بخش معینی از آن را حذف نمودهاند. بطور مثال اگر قیمت کاپشن 128 تومان بوده باشد و پاسخ بگوید 100 تومان در واقع از گفتن 28 تومان صرف نظر کرده است. به عبارت دیگر بطور تقریبی قیمت خرید کاپشن را گفته است. توضیح دهید که تعداد ارقام معینی که از ارزش مکانی عدد در تقریب مورد نظر قرار نمیگیرد تقریب عدد میگویند. مثال کسی که در پاسخ سوال شما که کاپشن را چند خریده است؟ میگوید 100 تومان او عدد را با تقریب کمتر از 100 میگوید یعنی به جای مرتبه های پایینتر از صد صفر قرار میدهید.
نحوه تدریس
نماد تقریبی معلم: از شاگردان میخواهد که نمادهای تفریق، جمع، ضرب، مساوی را رسم کنند.
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: نماد ≅ را بر روی تخته سیاه مینویسد و میگوید این نماد (علامت) تقریب است. توضیح میدهد که چون در تقریب در واقع بخشی از عدد تغییر مییابد بنابراین با مقدار داده شده برابر نیست و بنابراین نمیتوان = قرار و بجای آن عالمت ≅ قرار میدهیم.
نحوه تدریس تقریب به روش قطع کردن
معلم: از شاگردان میخواهد عداد زیر را در جدول ارزش مکانی بنویسند. 33
89
57
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
معلم: حالا به جای رقم های متر از ده مرتبه ده تایی در جدول ارزش مکانی صفر قرار دهید.
یکی ده تایی یکی ده تایی یکی ده تایی
0 3 0 8 0 5
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند
معلم:حالا بگویید 57 برابر با چه عددی شد؟
شاگردان: 50
معلم: حالا بگوئید 89 برابر با چه عددی شد؟
شاگردان: 80
معلم: حالا بگوئید 33 برابر با چه عددی شد؟
شاگردان: 30
معلم: حالا عددهای زیر را در جدول قرار دهید: 746 -973 -451 شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم: در جدول ارزش مکانی به جای قمهای کمتر از مرتبه صدتایی صفر قرار دهید. (راهنمایی)
شاگردان: دستور کار را اجرا می کنند.
یکی ده تایی صدتایی یکی ده تایی صدتایی
0 0 4 0 0 9
یکی ده تایی صدتایی
0 0 7
معلم: حالا بگویید 746 برابر با چه عددی شد؟
شاگردان: 700 حالا بگویید 973 برابر با چه عددی شد؟
شاگردان: 900 حالا بگویید 451 برابر با چه عددی شد؟
شاگردان: 400
معلم: حالا اعداد اعشاری زیر را در جدول ارزش مکانی قرار دهید. 78/5- 33/9
شاگردان: دستور کار را اجرا میکنند.
معلم:در جدول ارزش مکانی به جای رقم های کمتر از دهم صفر قرار دهید. (راهنمایی)
شاگردان دستور کار را اجرا می کنند.
صدم دهم یکان صدم دهم یکان
0 7 5 0 3 9
معلم :حالا بگویید، عدد 33/9 با چه عددی برابر شد؟
شاگردان: 30/9 حالا بگویید عدد 78/5 با چه عددی برابر شد؟
شاگردان: 70/5
معلم: بچه ها شما با اعمالی که انجام دادید به روش قطع کردن اعداد گفته شده را با کمتر از 10 ،1 و 1/0 تقریب زدید (مقدار تقریبی آنها را بدست آوردید) طرح درس تقریب ریاضی ششم ابتدایی حالا با مشورت همدیگر بگویید تقریب زدن به روش قطع کردن چه نوع روشی است ؟ (راهنمایی)
شاگردان: روشی است که در آن در جدول ارزش مکانی به جای اعدادی که کمتر از تقریب و دارند صفر قرار میدهند و هر عددی که بدست میآید به عنوان مقدار تقریبی میباشد.
رزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.