طرح درس تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری ریاضی ششم ابتدایی تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد در این طرح درس، دانش آموزان با تقسیم اعداد روی محور اعداد آشنا می شوند و با استفاده از ضرب مقسوم و مقسوم بر، تغییرات ایجاد شده در تقسیم را توضیح می دهند. همچنین، دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه یک عدد طبیعی را بر یک عدد اعشاری و یک عدد اعشاری را بر یک عدد اعشاری تقسیم کنند.
طرح درس تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری برای پایه ششم دبستان شامل چهار صفحه ورد قابل ویرایش است که توسط مدرس طراحی و تهیه شده است. در این طرح، اهداف رفتاری مشخص شده و از دانش آموزان انتظار می رود که در پایان درس با تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری آشنا شوند. روش های یاددهی – یادگیری در این درس شامل پرسش و پاسخ و بحث گروهی است.
نام کتاب درسی: ریاضی مقطع تحصیلی: ششم ابتدایی
موضوع درس: درس 12 تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری
تهیه کننده: مدت جلسه: 45 دقیقه
نام مدرسه: تعداد دانش آموزان: تاریخ:
اهداف
هدف کلی : از دانش آموزان انتظار می رود در پایان درس با تقسیم یک عدد بر عدد اعشاری آشنا شوند .
اهداف رفتاری : انتظار می رود شاگردان بعد از تدریس این درس بتوانند:
1-تقسیم اعداد را بر روی محور اعداد نمایش دهند.
2-با ضرب نمودن مقسوم و مقسوم بر عددی تغییرات ایجاد شده در تقسیم را توضیح دهند . 3- تقسیم یک عدد طبیعی بر یک عدد اعشاری را انجام دهند.
4- تقسیم یک عدد اعشاری بر یک عدد اعشاری را انجام دهند .
رفتار ورودی
دانش آموزان با مطالب درس سال قبل آشنا هستند.
ارزشیابی تشخیصی
سوالاتی از درس قبل از دانش آموزان می پرسیم.
رسانه های آموزشی
کتاب ریاضی ششم ابتدایی – تابلو – ماژیک – کارت اعداد
روش های یاددهی – یادگیری
پرسش و پاسخ و بحث گروهی
مدل چینش کلاس
به صورت ردیفی – گروهی
عنوان
فعالیت های دانش آموزان
فعالیت های معلم
زمان
فعالیت های مقدماتی ارزشیابی رفتار ورودی و ایجاد انگیزه
شاداب و با انرژی وارد کلاس می شویم و با نام و یاد خدا بعد از حضور غیاب و احوال پرسی با دانش آموزان و بررسی تکالیف و ارزشیابی تشخیصی درس را شروع می کنیم.
زمان 5 دقیقه
ارائه درس
نحوه تدریس تاثیر ضرب عدد بر مقسوم و مقسوم علیه:
معلم: بچه ها تقسیم زیر را انجام دهید.
شاگردان: دستور کار را اجرایی می کنند.
معلم: حالا مقسوم و مقسوم علیه این تقسیم را ده برابر کنید یعنی در ده ضرب کنید و تقسیم را دوباره حل کنید.
شاگردان: دستور کار را اجرایی می کنند.
معلم: ضمن تایید حالا مقسوم و مقسوم علیه را صد برابر کنید یعنی در صد ضرب کنید و تقسیم را دوباره حل کنید؟
شاگردان: دستور کار را اجرایی می کنند.
معلم: ضمن تایید مقسوم و مقسوم علیه این تقسیم را بر 5 ضرب کنید و تقسیم را دوباره حل کنید.
شاگردان : دستور کار را اجرایی می کنند .
معلم : ضمن تایید حالا خوب به این تقسیم هایی که حل کرده دقت کنید و بگویید وقتی مقسوم و مقسوم علیه یک تقسیم هر دو به یک عددی ثابت ضرب شوند چه تغییری در خارج قسمت و باقی مانده به وجود می آید ؟
شاگردان : (با مشورت) اگر مقسوم و مقسوم علیه در یک عدد ثابت ضرب شوند خارج قسمت تغییر نمی کند ولی باقیمانده دچار تغییر می شود ( در همان عدد ضرب می شود).
معلم : ضمن تایید به ارائه توضیحات تکمیلی می پردازد . نحوه تدریس عدد بر عدد اعشاری : با توجه به تعداد ارقام اعشاری مقسوم علیه ، مقسوم و مقسوم علیه بر 10 یا 100 ضرب کرده و ادامه تقسیم .
ارزشیابی پایانی: از دانش آموزان میخواهیم به صورت خلاصه آنچه را که یاد گرفته اند توضیح دهند و فعالیت های تعیین شده را انجام دهند.
35دقیقه
تعیین تکلیف
از دانش آموزان می خواهیم فعالیت های تعیین شده و فعالیت های کتاب را انجام دهند.
5 دقیقه
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.