طرح درس جنگل برای کیست علوم ششم ابتدایی تشکیل شده از 8 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد با هدف آشنایی آنها با زنجیره غذایی و تأثیر هر موجود بر زندگی دیگر موجودات تشکیل شده است. این طرح درس برای دانشآموزان بهمنظور برقراری ارتباط های ساده بین جانداران، بیان اهمیت محیطهای طبیعی و تأثیر حفظ آنها بر این ارتباط ها، تنوع ارتباط بین جانداران و وابستگی جانداران به زیستگاهشان طراحی شده است. همچنین، به منظور آشنایی دانشآموزان با نعمت های الهی و مسئولیت آنها در برابر آنها، این طرح درس برای دانشآموزان مفید واقع میشود. با این طرح درس، دانشآموزان میتوانند تجربیات گذشته خود را به یاد آورده و با توجه به نمودار زنجیره غذایی، نقش هر موجود زنده در آن را بیشتر فهمیده و از حفظ محیط زیست علاقهمند شوند.
نام: درس: علوم پایه: ششم موضوع: جنگل برای کیست؟ صفحه: 90- 89
آشنایی دانش آموز با زنجیره غذایی و تأثیر هر موجود بر زندگی دیگر موجودات.
هدف کلی
دا – ارتباط هاي ساده اي بين جانداران پيرامون خود گزارش و اهميت محيطهاي طبيعي رابيان كنند.
– ضمن گزارش ارتباط هاي ساده بين جانداران بتوانند اهميت اين ارتباط را در زندگي هريك از جانداران و تأثير حفظ محيط هاي طبيعي در اين ارتباط ها بيان كنند.
– بتوانند تنوع ارتباط بين جانداران را گزارش كنند و وابستگي جانداران به زيستگاهشان را با ارائه گزارش يا مقاله نشان دهند.
دا – دانشآموزان با نعمت های الهی آشنا می شوند و به مسئولیت خود در برابر آن ها پی می برند ( حیطه شناختی، در ارتباط با خود و خدا)
– – دانش آموزان شکرگزار نعمت های الهی باشند( عاطفی، در ارتباط با خدا).
اهداف جزئی
– دانشآموزان بتوانند مطالب گذشته و جدید را با هم ترکیب نمایند.
– با نمودار زنجیره غذایی و نقش هر موجود زنده در آن آشنا شوند.
– دلایل تغییر محیطها در طول زمان را توضیح دهند؟
– توانایی تجزیه و تحلیل مسائل را پیدا کنند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
– دانشآموزان بتوانند تجربیات گذشته خود را به یاد آورده و در حین عمل به کار گیرند.
-گزارشی از اهمیت زیست بومهای طبیعی ارائه نماید.
– بتواند گزارشی از نتایج تحقیق و یا بحث گروهی خود بنویسد.
حیطهی مهارتی
– دانش آموزان نسبت نحوه زندگی انواع موجودات علاقهمند شود.
– نسبت به حفظ و مواظبت از محیط زیست علاقهمند باشد.
– قدر نعمتهای خداوند را بداند.
حیطهی نگرشی
تلفیقی(سخنرانی، توضیحی، پرسش و پاسخ، نمایشی)
روش تدریس
الگوی تدریس
ماژیک، تخته وایت برد، پاورپوینت درس، تصاویر چاپ شده درس، فیلم کوتاه،
ابزار و وسایل
دانشآموزان به گروههای چهار نفره تقسیم شوند.
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسهی گذشته.
آمادگی
فعالیتهای مقدماتی
ورودی: از دانشآموزان سوالاتی دربارهی درس گذشته میپرسیم.(زنجیره غذایی و اهمیت آن)
ارزشیابی آغازین
تشخیصی: پرسیدن سوالاتی از خورده شدن یک جانور توسط دیگر جانوران و دلایل آن.
پخش فیلم مستند از حیات وحش درباره زندگی حیوانات به خصوص شته و مورچه / شیر و کرکس.
انگیزه سازی
باهم زندگی میکنند:
عکسهای مربوط به هر تصویر موجود در درس را بر روی پرده نمایش داده(یا عکسها را چاپ کرده و در اختیار گروهها قرار دهید) سپس از دانشآموزان بخواهيد كه به تصويرها نگاه كنند. و در برگه به سوالات پاسخ دهند.آنگاه در ارتباط با هر تصوير مثلا بپرسيد:
نام اين جانوران چيست؟ درباره هر جانور چه چيزي ميدانيد؟ آيا در فيلمهاي مستند چنين تصاويري ديدهايد؟
به فيلم یا عکسهایی ابتدایی اشاره کرده و آنها را دوباره به بچه ها نشان دهيد. اگر دانشآموزان نتوانستند با تصاوير ارتباط درستي برقرار كنند به دانشآموزان فرصت دهيد تا بعد از مشاهده هر تصوير متن مربوط به آن را نیز بخوانند و دوباره تصاوير را مشاهده كنند. دانشآموزان طرح درس جنگل برای کیست علوم ششم ابتدایی در اين صفحه(89) به ارتباطهايي متفاوت از ارتباط غذايي بين جانداران پيميبرند. ميتوانيد از آنها بخواهيد كه نامي كلي براي نوع ارتباط در هر مثال ارائه دهند. همچنین از آنها بخواهيد مثالهاي مشابه چنين ارتباطهايي گزارش دهند .دانشآموزان ممكن است مثال هايي از ارتباط بين كنه و جانوران ،حشرات با گياهان، و پرندگان با تهمانده سفره ما گزارش دهند. دانشآموزان با يادگيري اين مفاهيم به تنوع ارتباط بين جانداران و به شگفتيهاي اين ارتباطها پي مي برند.
طبيعت را حفظ كنيم:
دانشآموزان در اين صفحه ضمن آشنايي با محيطهاي طبيعي و مصنوعي به اهميت حفظ محيطهاي طبيعي پيميبرند با توجه دادن دانشآموزان به تصاوير اين صفحه با پرسش هايي آنها را به سمت تفاوت دو محيط هدايت میکنیم. دانشآموزان با تهيه گزارش شناخت بيشتري از محيط پيرامون خود كسب مي كنند و به نقش انسان در تخريب يا حفظ محيط هاي طبيعي و جانداران پي مي برند. متوجه مي شوند كه محل زندگي آنها هميشه به شكل فعلي نبوده طرح درس جنگل برای کیست علوم ششم ابتدایی و تغيير كرده است، همچنين به اطلاعاتي مبني بر اهميت محيط طبيعي در زندگي مردم و يا خانواده خود پي ميبرند. در آموزش اين مبحث مي توانيد از محيط بانان و عكاسان حيات وحش دعوت كنيد تا با دانشآموزان گفت و گويي در ارتباط با نوع مسئوليت و حرفه خود داشته باشند و به پرسش هاي دانشآموزان پاسخ دهند.
• از بين رفتن همه افراد يك نوع جانور يا گياه، مفهوم ديگري است كه در اين صفحه به آن پيميبرند. احتمالا در پاسخ به اين پرسش كه چه گياهان و جانوراني را ميشناسيد كه اكنون وجود ندارند به دايناسورها و ماموتها اشاره مي كنند. با پرسش هايي دانشآموزان را به اين سمت هدايت كنيد كه اگر ويژگي هاي زيستگاه (محل زندگي ) جانداران تغيير كند(آب و هوا، وسعت ،غذا و…) زندگي جانداران در خطر قرار ميگيرد.
به منظور تعميق آموختههاي قبلي دانشآموزان، بر مفهوم ارتباط غذايي بين جانداران تأكيد مي شود. طرح درس جنگل برای کیست علوم ششم ابتدایی دانشآموزان از طريق آشنايي با رابطه همزيستي به تنوع روابط بين حانداران و اهميت اين روابط در زندگي جانداران پي ميبرند و نسبت به مشاهده رفتارهاي جانوران در محيطهاي طبيعي حساس مي شوند.
– فعاليت هاي اين درس در جهت توجه هر چه بيشتر دانشآموزان به محيط پيرامونشان و ايجاد حساسيت نسبت به حفظ گياهان و جانوران طراحي شدهاند. همچنين دانشآموزان درمييابند كه طبيعت از مواهب الهي است و حفظ و استفاده درست از آن يكي ار راههاي سپاسگزاري از خالق است.
ارائه محتوا
پرسش و پاسخ در حین تدریس.
ارزشیابی مستمر
پخش پاورپوینت از خلاصه درس و جمع بندی به کمک آن.
جمع بندی و نتیجهگیری
کشیدن نقشه مفهومی مربوط به هر رابطه و پرکردن آن با کمک دانشآموزان.
ارزشیابی پایانی
کشیدن نقاشیای از یه رابطه غذایی و انتخاب نام مناسب برای آن.
تعیین تکلیف
نام:
موضوع : علوم پایه ششم صفحه 91و92
هدف کلی
آشنایی با محیط طبیعی زیستگاه جانداران
اهداف جزئی
آشنایی با :
زنجیره غذایی
اهمیت محیط طبیعی
تنوع ارتباط بین جانداران
وابستگی جانداران به زیستگاهشان
اهداف عملکردی
حیطه شناختی
عواملی که باعث از بین رفتن یک نوع گیاه یا جاندار می شود را نام ببرد .
حیطه مهارتی
راه هایی برای حفظ محیط های طبیعی در خطر گزارش می کند و نمونه هایی از درخت های بومی برای کاشت در روز درخت کاری پیشنهاد می کند
حیطه عاطفی
نسبت به حفظ محیط طبیعی پیرامون خود حساس شوند و راه هایی برای حفظ آنها پیشنهاد کنند
الگوی تدریس
روش تدریس
مشارکتی ،پرسش و پاسخ
ابزارو وسایل
تصویری از شیر ایرانی و آثارباستانی . کتاب
چیدمان کلاس
uشکل
فعالیت های مقدماتی
آمادگی
سلام و احوال پرسی ،حضور و غیاب ،بررسی تکلیف جلسه قبل
ارزشیابی آغازین
ورودی: معلم درباره ی درس قبلی سوالاتی از دانش آموزان می پرسد :
چه جانورانی باهم به صورت گروهی زندگی می کنند؟
منظور از تجزیه کنندگان چیست؟
تشخیصی : بچه ها به نظر شما چه حیواناتی تو ایران هستند ؟ تاچه حد اطلاعات دارید ؟ مستندی چیزی در این باره دیده اید یا شنیده اید ؟ در منطقه شما چه حیوانات یا چه نوع درختانی وجود دارد ؟
انگیزه سازی
برای انگیزه سازی معلم تصاویری از حکاکی شیر در آثار باستانی ایران، شعرها، داستان ها و ضرب المثل هایی توجه دانش آموزان را به شیر در فرهنگ ایرانی جلب کنید.
ارائه محتوا
معلم برای بچه ها توضیح می دهد که با توجه به آثار باستانی که داریم متوجه می شویم که در زمان قبل شیر ایرانی وجود داشته اما در حال حاضر وجود ندارد .
معلم : بچه ها به نظر شما چرا امروزه شیر ایرانی وجود ندارد ؟ چه عواملی باعث شده که دیگر شیر در ایران نداشته باشیم ؟
بین هم گروهی های خود مشورت کنید .
دانش آموزان : شاید به علت این بوده که شکارشان می کردند .
شاید از گرسنگی مردند.
شاید تعدادشان خیلی کم بوده و نسلشان منقرض شده
شاید در زمان های گذشته کشور های دیگر از ایران خریداری می کردند برای باغ وحش و …
شاید خود شیرها با توسعه ی شهرنشینی و ترس از مردم مهاجرت کردند
و …..
معلم : بچه ها در محل زندگی شما بیشتر چه نوع پوشش گیاهی یا چه نوع درختی دارید ؟
دانش آموزان : بیشتر نخل در مناطق خود داریم در جاهایی مثل دزفول مرکبات رو دارن و جاهایی مثل تالاب شادگان بیشتر گاومیش دارند و….
معلم : به نظر شما چرا نخل در خوزستان زیاد وجود دارد و به خوبی رشد می کند ؟
دانش آموزان : به خاطر آب و هوای گرمی که داریم زیرا خرما باید در هوای گرم رسیده می شود .
معلم : خب اگر نوع آب و هوای خوزستان تغییر کند مثلا سرد شود به نظر شما نخل در اینجا رشد می کند ؟
دانش آموزان : ممکن اصلا رشد نکند و به کلی این نخل از بین برود و چیزی به نام نخل در خوزستان نداشته باشیم .
معلم : خب بنظر شما چرا در کنار تالاب بیشتر انواع پرنده ها و گاومیش را داریم ؟
دانش آموزان : چون باتوجه به شرایط تالاب که ماهی دارد پرندگان آنجا جمع می شوند طرح درس جنگل برای کیست علوم ششم ابتدایی و گاومیش ها برای حفاظت از پوست خود باید همیشه داخل تالاب بروند و دسترسی به آب داشته باشند .
معلم : به نظر شما اگر تالاب خشک شود یا به نوعی شرایطی تغییر کند چه بلایی سر حیوانات آنجا می افتد؟
دانش آموزان : پرندگان ممکن است از آنجا مهاجرت کنند و گاومیش ها از بین روند .
معلم : خب پس چه عواملی ممکن است یک گونه گیاه یا حیوان را از بین ببرد ؟
دانش آموزان : تغییر نوع آب و هوا ،تخریب محیط زیست آن ها و آلوده کردن آن ، شکار بیش از اندازه ی حیوانات
معلم : به نظر شما باید چکار کنیم تا از گونه های گیاهی و حیوانات مراقبت کنیم ؟
دانش آموزان : محیط آن ها را آلوده نکنیم ، در یک منطقه ی حفاظت شده از آن ها نگهداری کرد ، از شکار آن ها جلوگیری کنیم و ….
معلم : بچه ها می دانید که روز درخت کاری چه روزی است ؟
دانش آموزان : 15اسفند
معلم : در این باره چه می دانید:
دانش آموزان : در این روز شهرداری با کمک مردم اقدام به کاشتن درخت می کنند و همه می توانند مشارکت کنند .
معلم : آیا هر درختی را می کارند؟
دانش آموزان : بستگی به اون محیط داره که اونجا چه درختی می تونه رشد کنه برای مثال در منطقه ی ما درخت کنار و توت و انار و …می تونه رشد کنه
معلم:آفرین به بچه های خوب . حالا یک نفر از روی درس بخواند.
ارزشیابی مستمر
سوالات معلم در حین تدریس و فعالیت های کتاب
جمع بندی و نتیجه گیری
بچه ها امروز چی یاد گرفتید ؟ خانم ما امروز یادگرفتیم که برای مراقبت از گونه ها گیاهی و جانوری محیط خود باید سعی کنیم از آن ها مراقبت کنیم . محیط رو آلوده نکنیم ،حیوانات را شکار نکنیم و احساس مسئولیت نسبت به گونه گیاهی و جانوری منطقه خود داشته باشیم زیرا ممکن است از بین بروند مانند شیر ایرانی و غیره که از بین رفته اند .
ارزشیابی پایانی
سوالات از درس از تمام گروه ها
تعیین تکلیف
معلم از هر گروهی می خواهد که فعالیتی را انجام دهند :
گروه اول : جنگل برای کیست؟ در پاسخ به این پرسش با توجه به آنچه آموخته اید، یک داستان کوتاه بنویسید.
گروه دوم : مقاله ای درباره ی وضعیت یک محیط طبیعی که می شناسید و در خطر از بین رفتن است، بنویسید. در این مقاله به اهمیت و حفظ این محیط اشاره کنید و راه هایی برای حفظ آن پیشنهاد دهید .
گروه سوم : مجموعه ای از تصاویر بعضی گیاهان یا جانوران بومی محل زندگی خود تهیه کنید عکس یا نقاشی باشد .
گروه چهارم : مسئولیت حفظ محیط های طبیعی و جانوران و گیاهانی که در این محیط ها زندگی می کنند در کشور ما بر عهده ی چه فی و حفظ ّ سازمان هایی است ؟ طرح درس جنگل برای کیست علوم ششم ابتدایی چه شغل هایی در ارتباط با معر محیط های طبیعی وجود دارد؟
در آخر تمام کارها را به صورت نمایشگاه در مدرسه برپا می کنیم .
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.