طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس کسر و نسبت تشکیل شده از 5 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد هدف کلی این طرح درس آشنایی دانشآموزان با نسبت و تناسب است. اهداف جزئی شامل شناختی، مهارتی و نگرشی هستند که با استفاده از پرسش و پاسخ و سخنرانی به دانشآموزان آموزش داده میشوند. در این درس، دانشآموزان با تبدیل نسبت به کسر یا اعشار، جدول تناسب و کاربرد تناسب در تبدیل واحدهای کمیت های مختلف آشنا میشوند. همچنین، با نسبتهای سه تایی و بیشتر و جزء مجهول در نسبتهای مساوی نیز آشنا میشوند. این درس همچنین به دانشآموزان نگرشی مثبت نسبت به مراسم عزاداری امام حسین(ع) در کربلا الهی میدهد. در پایان این درس، نماینده کلاس شکلات به دانشآموزان تقسیم میشود که این امر میتواند انگیزه و شور و شعف بیشتری در دانشآموزان برای یادگیری مفاهیم ریاضی ایجاد کند.
نام درس:
ریاضی
کسر و نسبت
پایه :
ششم
ابتدایی
مدرسه:
مدرس:
زمان
هدف کلی:
آشنایی دانشآموزان نسبت و تناسب
اهداف جزئی:
شناختی:
-دانشآموز با تبدیل نسبت به کسر یا اعشار و بالعکس آشنا شود.
-دانشآموز با جدول تناسب آشنا شود.
-دانشآموز با نسبتهای سه تایی و بیشتر آشنا شود.
-دانشآموز با کاربرد تناسب در تبدیل واحدهای کمیت های مختلف مانند طول و جرم به یکدیگر آشنا شود.
مهارتی:
-دانشآموز بتواند جزء مجهول در نسبتهای مساوی را پیدا کند.
نگرشی:
-دانشآموز با توجه به صفحه ابتدایی درس به تناسب حضور هم وطنان خود در مراسم عزاداری امام حسین(ع) در کربلا توجه نماید و به اهمیت این مراسم بزرگ پی ببرد.
وسایل مورد نیاز:
کتاب درسی، تخته، ماژیک یا گچ
روش تدریس:
پرسش و پاسخ، سخنرانی
ایجاد انگیزه:
بچهها من امروز براتون شکلات آوردم. لطفا نماینده کلاس شکلاتا رو بین بچهها تقسیم کنه. (بههر نفر یک شکلات میرسه)
5
ارزشیابی آغازین:
بچهها همین جور که دارین شکلاتاتون رو میخورین بهم بگین که در مورد سال گذشته در مورد نسبت و تناسب چی خوندین؟ طرح درس روزانه ریاضی ششم ابتدایی درس کسر و نسبت خانم نسبت یعنی یه چیزی رو با یه چیز دیگه در نظر بگیریم.
یعنی چی؟ یعنی مثلا نسبت طول ضلع مربع به محیط آن.
آها آفرین. خب کی میتونه یه مثال دیگه بزنه؟ خانم مثلا توی یه شکل نسبت قسمت های رنگ شده به قسمتهای رنگ نشده.
آفرین. بیا روی تخته اینو با شکل به دوستات نشون بده.
خب دیگه چی یادتونه در مورد نسبت و تناسب؟ هرچی بلدین بگین بچهها.
خانم در مورد نسبتهای مساوی هم یادگرفتیم.
چی یادگرفتی؟نسبت مساوی یعنی چی؟ یعنی دوتا کسر که با هم برابرند.
میتونی بیای برای دوستات مثال بزنی و با شکل نشون بدی؟
بله. مثلا این شکل یک دوم آن رنگی هست اگه یه خط از وسط شکل به صورت افقی بکشیم کسر مساوی یک دوم یعنی دو چهارم به دست میاد.
آفرین خیلی خوبه.
خب بچهها حالا این دوتا نسبت مساوی که دوستتون نوشته رو چی میگیم؟
تناسب
خیلی خوبه پس بریم سراغ درس جدید ادامه همین نسبت و تناسبی که بلدید. میخوایم کاملتر کنیم این دونستههامون رو.
8
ارائه تدریس:
خب بچهها شما سال گذشته هم نسبت رو خوندین و هم تناسب رو.الان من دو تا مثال میزنم خوب گوش کنید.
زهرا 4شکلات دارد. 2تا از شکلات هایش را میخورد. حالا به من بگین که نسبت تعتد شکلاتهایی که زهرا خورده به کل شکلاتهایی که داشت چند میشه؟ دو چهارم.
درسته. مریم 8شکلات دارد.4تا از شکلاتهایش را میخورد. حالا نسبت تعتد شکلاتهای خورده شده مریم به تعداد کل شکلاتهایی که داشت میشه… دانشآموزان پاسخ میدهند چهار هشتم.
بله. خب حالا من میخوام این نسبتهایی رو که به دست آوردیم رو توی یه جدول بذارم به این شکل:
مریم زهرا
4
2
8
4
خب بچهها به نظرتون این دوتا کسر باهم تناسب دارن؟ بله
خب بچهها به جدول بالا که تناسب رو نشون میده میگیم: جدول تناسب.
خب بچهها رابطهی بین این دو نسبت چه طوریه؟ منظورم اینه که 2چطور شده چهار؟ ضربدر 2 شده. 4هم ضربدر 2 شده.
بله درسته. بچهها برای جدول رو به رو میتونین دو نسبت دیگه بگین؟
اولی رو من میگم. میتونیم 2 رو در 3 و 4 رو هم در 3 ضرب کنبم و نسبت مساوی دو چهارم رو که شش دوازدهم هست رو به دست بیاریم. حالا بعدی رو شما بگین.
خانم صورت و مخرج رو در 4ضرب میکنیم. یعنی دو چهارم رو در 4 ضرب میکنیم.
خب چی به دست میاد؟ هشت شانزدهم.
بله درسته.
خب بچه ها حالا به این مثال دقت کنین:
4
8
24
خب بچهها به نظرتون رو به روی 24 چی باید بنویسم؟ 12
چطور به این جواب رسیدی؟ خانم میگیم 8چطوری شده 4. تقسیم بر 2 شده. پس 24 هم تقسیم بر 2 میشه 12.
آفرین شما یه امتیاز پیش من دارن.
بله بچهها کاملا درست گفتن دوستتون. از روی همین رابطهها ما میتونم عدد گمشده رو پیدا کنیم.
خب بچهها حالا بریم فعالیت ص109 رو با همدیگه کامل کنیم.
(معلم تمرینات رو با دانشآموزان انجام میدهد. و هرجا نیاز به توضیح باشد، توضیح میدهد.)
22
ارزشیابی پایانی:
خب بچهها امروز درسمون در مورد چی بود؟ تناسب
چی یادگرفتین؟ جدول تناسب
جدول تناسب چه جدولی هست؟ جدولی که تناسب رو به ما نشون بده.
ما تناسب رو به چه صورتهایی میتونیم بنویسیم؟ کسری، اعشاری(در فعالیت ص109 دانشآموزان با این نکته مواجه میشوند.)
بچهها در تناسب عدد مجهول رو از چه راهی پیدا میکنیم؟ از رابطهها.
آفرین
(معلم تمامی پاسخهای دانشآموزان رو رو تخته کلاس مینویسد تا بهتر در ذهن دانشآموز ثبت شوند.)
5
تعیین تکلیف:
بچهها وقتی ماماناتون توی خونه آشپزی میکنن برید نگاه کنید که چه نسبت از موارد رو برای تهیه یک غذا یا شیرینی مخلوط میکنند بعد ببینید اگه یه نسبت تغییر کنه از هر کدوم از مواد دیگه چه نسبتی نیاز هست.( برای دانشآموزان سطح بالا)
بچهها این تمریناتی که روی تخته مینویسم رو یادداشت کنید و انجام بدید و برای من بیارید.(برای دانشآموزانی که درس را درست متوجه نشدند. معلم با توجه به نیاز دانشآموزان یعنی اینکه در چه قسمتی از درس مشکل دارند سؤال طرح میکند.)
5
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.