طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس سالم بمانیم تشکیل شده از 4 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد این طرح درس با هدف کلی آموزش دادن عوامل موثر در بروز بیماری های واگیردار و نحوه پیشگیری و محافظت از بدن در برابر آنها، تدوین شده است. همچنین، در این درس سدهای دفاعی بدن که نقش مهمی در مقابله با بیماری ها دارند، بررسی می شوند.
برای دستیابی به این اهداف، درس علوم پایه ششم از روش های تلفیقی استفاده می کند که شامل کاوشگری، حل مسئله، مشارکتی، پرسش و پاسخ می باشد. همچنین، برای آموزش این درس از الگوی تدریسی که شامل فیلم، انیمیشن و لوح فشرده مربوط به بیماری های واگیردار، راه های انتقال میکروب به بدن و چگونگی بیگانه خواری گلبول های سفید است، استفاده می شود.
نام: درس علوم پایه ششم درس: سالم بمانیم
آشنایی دانش آموز با بیماریهای واگیر و غیر واگیر
هدف کلی
1-با بیماری های واگیر دار و عوامل موثر در بروز آنها آشنا شوند.
2-با ذکر مثال هایی راههای پیشگیری از بیماری های واگیردار را بیان کنند.
3-سدهای دفاعی بدن را بشناسند.
اهداف جزئی
1-بیماری های واگیردار و عوامل موثر در بروز آنها را بگویند.
2-مثال هایی از بیماری های واگیردار بیان کند.
3- سدهای دفاعی بدن و اهمیت آنها را بیان کند.
حیطه شناختی
اهداف عملکردی
1-بتوانند از خود در برابر بیماری های واگیردار محافظت کنند.(مهارتی)
2-بتواند واگیردار بودن بیماری ها را تشخیص دهد.(مهارتی)
حیطه ی مهارتی
رفتارهای سالم برای جلوگیری از بیماریها اتخاذ کند.
حیطه ی نگرشی
روش تلفیقی(کاوشگری، حل مسئله، مشارکتی،پرسش و پاسخ)
روش تدریس
الگوی تدریس
فیلم ،انیمیشن ولوح فشرده مربوط به بیماری های واگیردار،راه های انتقال میکروب به بدن و چگونگی بیگانه خواری گلبول های سفید.
ابزار و وسایل
دایرهای(گروهی)
چیدمان کلاس
سلام و احوالپرسی، حضور و غیاب، بررسی سلامت جسمی و روحی دانش آموزان، بررسی تکلیف جلسه ی قبل
آمادگی
فعالیت های مقدماتی
ورودی: ابتدا معلم یا سرگروه تکالیف جلسه قبل (جنگل برای کیست) را کنترل می کنند.
تکلیف جلسه قبل نوشتن داستان کوتاهی در مورد عبارت جنگل برای کیست بود، می توانیم از یک الی دو دانش آموز بخواهیم داستانشان را برای کلاس بخوانند.
ارزشیابی آغازین
تشخیصی:
1-میکروب چیست؟
2-ویروس چیست؟
3-ویروس در کجا زندگی می کند؟
4-راههای دفاع بدن را نام ببرید؟
5- گلبول سفید چیست؟
نمایش: فیلم یا انیمیشن برای آنها پخش میکنیم.
انگیزه سازی
مرحله اول:فراهم آوردن زمینه جستجو:
از گروه ها می خواهیم بر روی عکس صفخه اول فکر کرده ونظرات خود را بگویند.
مرحله دوم: طرح مسئه:
پزشک به فردی که سرما خورده است می گوید از دست دادن یا روبوسی کردن با دیگران بپرهیزد اما به فردی که دیابت(مرض قند) دارد چنین توصیه ای نمیکند چرا؟
مرحله سوم: جمع آوری اطلاعات:
گروه ها با مشورت کردن و با سوال از معلم اطلاعاتی را کسب می کنند پس از انجام مشورت سر گروه ها اطلاعات کسب شده را توضیح می دهند.
مرحله چهارم : سازماندهی اطلاعات:
معلم متن های زیر را بین گروه ها تقسیم کرده واز آنها می خواهد که متن را مطالعه کنند،سپس یکی از اعضای گروه متن خود را برای گروه های دیگر توضیح می دهد در این هنگام معلم اطلاعات را سازماندهی کرده و اطلاعات نادرستی را که گروه ها به آن رسیده بودند را حذف می کند.
متن گروه اول:
بیماری هایی که می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند بیماری های واگیردار نامیده می شوند. طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس سالم بمانیم عامل ایجاد این بیماری های واگیر جاندارانی ریز به نام میکروب هستند.
متن گروه دوم:
میکروب ها به راه های مختلفی می توانند وارد بدن ما شوند:از جمله هوا-آب و غذا،زخم ها.
بعضی میکروب ها در بدن جانوران زندگی می کنند.به این جانوران ناقل بیماری می گویند مثل:موش :ناقل بیماری طاعون- سگ :ناقل بیماری هاری.
متن گروه سوم:
میکروب ها برای اینکه ما را بیمار کنند باید از دو سد دفاعی بدن عبور کنند. سد اول:پوست بدن از ورود میکروبها جلوگیری می کند اما اگر زخم یا خراشی در پوست ایجاد شود میکروب ها از طریق آن وارد بدن می شوند.
متن گروه چهارم:
اگر میکروبها از سد اول عبور کنند با سد دوم دفاعی بدن ،یعنی گلبول های سفید مواجه می شوند. طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس سالم بمانیم بعضی گلبولهای سفید به میکروب ها حمله کرده و آنها را می خورند.به این گلبولها بیگانه خوار نیز می گویند.بعضی گلبولهای سفید موادی به نام پادتن ترشح می کنند.پادتن میکروبها را غیر فعال می کنند.
مرحله پنجم: جمع بندی:
معلم مطالب را جمع بندی کرده و درس را به پایان می برد.
ارائه محتوا
سوالات و فعالیت های حین تدریس.
میکروب سرما خوردگی از چه راهی وارد بدن می شود؟
فرد بیمار با دیدن علائم بیماری، باید چه کاری انجام دهد؟
ارزشیابی مستمر
از دانش آموزان می خواهم با یکدیگر مشورت کنند و بگویند از آغاز زنگ تا کنون چه چیزهایی یادگرفته اند و با هم تبادل نظر کنند.
اگر دانش آموزان در جایی از درس مشکل داشتند دوباره توضیح داده و رفع نقص می کنیم.
پس ما باید بدونیم که چه بیماری هایی واگیر دار هستند و چطوری در برابر بیماری ها از بدن خودمون محافظت کنیم.
بچه ها یه نکته ی مهم دیگه هم است. خداوند نعمت سلامتی رو به ما داده، پس ما باید از خداوند شکر گزار باشیم و مراقب سلامتیمون هم باشیم.
جمع بندی و نتیجه گیری
این ارزشیابی باید هماهنگ با اهداف رفتاری باشد .به صورت انفرادی انجام می پذیرد.
علائم بیماری چه چیزهایی هستند؟
بیماری ها و میکروب ها از چه طریقی وارد بدن ما میشوند؟
ما چگونه می توانیم از ورود بیماری ها به بدنمان جلو گیری کنیم؟
ارزشیابی پایانی
به خانهی بهداشت محلهی خود مراجعه کنید و دربارهی بیماری وبا اطلاعات جمعآوری کنید و به کلاس گزارش دهید.
تعیین تکلیف
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.