طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس سفر و انرژی تشکیل شده از 6 صفحه ورد و قابل ویرایش می باشد شامل اهداف کلی و جزیی برای آموزش دانش آموزان می باشد. با استفاده از روش تدریس کاوش گری و با اعتماد به خود دانش آموزان در تشخیص و کشف اطلاعات، آنها با مفهوم انرژی آشنا می شوند. همچنین، با منابع مختلف انرژی و تبدیل آن به شکل های مختلف، آشنایی پیدا می کنند. اهداف رفتاری این طرح درس شامل دانستن فهرست انرژی های مختلف در زندگی روزمره، توانایی تبدیل انرژی در وسایل ساده، اشتیاق به کار گروهی، احساس مسولیت در مصرف انرژی و توانایی ساخت دومینوی ساده و نمایش آن در کلاس است. به کمک ارزشیابی تشخیصی، دانش آموزان بازخوردی در مورد دانش خود درباره انرژی دریافت می کنند و بهبود آن را هدف قرار می دهند.
موضوع درس:سفر و انرژی
روش تدریس:کاوش گری(باتکیه برگام های گانیه)
پایه : ششم ابتدایی تعداد دانش آموزان:24 طراح:
« طرح درس روزانه»
اهداف کلی:
سفر انرژی
اهداف جزیی:
1-فراگیران بتوانند بامفهوم انرژی آشنا شوند.
2-فراگیران بتوانند با انرژی های مختلف اشنا شوند.
3-فراگیران بتوانند با منابع مختلف انرژی آشنا شوند.
اهداف رفتاری:
1-فراگیران بتوانند فهرستی از انرژی های مختلف رادر زندگی روزمره بیان کنند(دانشی)
2-فراگیران بتوانند تبدیل انرژی را در وسایل ساده بیان کنند.(دانشی)
3-فراگیران نسبت به انجام کار گروهی اشتیاق داشته باشند.(نگرشی)
4-فراگیران نسبت به صرفه جویی در مصرفانرژی درمحیط اطراف خود احساس مسولیت کنند.(نگرشی)
5-فراگیران بتوانند چرخه تبدیل انرژی را رسم کنند.(مهارتی)
6-فراگیران بتوانند دومینوی ساده بسازندودرکلاس نمایش دهند.(مهارتی)
روش تدریس:
اکتشافی و با استفاده از بارش مغزی دانش آموزان
ارزشیابی تشخیصی:
معلم:بچه ها تو کتاب علوم سوم درباره انرژی صحبت شده بود.
کی میتونه چند نمونه از انرژی رو نام ببره!؟
علی:گرما و نور رضا:برق و صوت
وسایل کمک آموزشی:
انواع باطری.چراغ قوه.فرفره.ظرف آب.سنگ.موتور الکتریکی
ارایه درس:
گام اول:ایجاد انگیزه
معلم 10دقیقه اول از ورود دانش آموزان به کلاس باهماهنگی مدیر مدرسه سیستم گرمایشی و روشنایی کلاس را خاموش کند طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس سفر و انرژی وبعداز ورود دانش آموزان فرایند آموزشی را آغاز می نمایید.
معلم:سلام بچه ها دانش اموزان:سلللللامپسر گلم علی.محمد امین.سبحان.رضا…
معلم:تکالیف جلسه قبلتون رو برای ارایه آماده کنید.
علی:اقا اینجا چرا اینقد تاریکه!؟
معلم:ساعت قبل که هیچ مشکلی نبود.کسی میتونه جواب علی رو بده!؟
سبحان:اقا فک کنم سیستم گرمایشی کار نمیکنه!؟
رضا:فک کنم لامپ ها سوخته
گام دوم:آگاه ساختن از هدف
معلم:میدونستید گرما ونور شکل هایی از انرژی هستند.اگر به درس امروز خوب گوش کنید میتونید بفهمید که این انرژی ها از کجا اومدن وچه کاربردی تو زندگی دارند.
حالا من از نماینده کلاس میخواهم به اقای مدیر اطلاع بدهند که سیستم گرمایشی و نور کلاس را راه اندازی کند.
گام سوم:یاد اوری پیش نیاز ها
گام چهارم:ارایه محرک
معلم وسایل مثل انواع باطری،چراغ قوه،فرفره،ظرف آب،سنگ موتور الکتریکی،رو به بچه ها نشان میدهد و از گروه میخواهد با توجه به تکالیفی که به آن ها محول میشوداز وسایل استفاده کنند.
گام پنجم:تدارک راهنمایی یادگیری
گروه بندی:معلم دانش آموزان را به 5گروه4نفری تقسیم میکند.
به هرگروه یک تکلیف ارایه میکند و به ان ها میگویند بعد از5دقیقه نظرات وسوالات احتمالی را جمع اوری کنند و سرگروه آن را براکلاس درس میدهد.
معلشم:حالتون خوبه؟ دانش آموزان:بله
معلم:الحمدالله خداروشکر
معلم:حضور و غیاب کنیم ببینیم کی سر کلاس هست!؟
گروه یک:
الان چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم که گرم شویم?
گروه دو:فکرکنیدکه چگونه می توانیداین فرفره رابچرخانید?
گروه سوم:
ازانرژی باطری برای که کارهایی می توانیم استفاده کنیم?
گروه چهارم:
بدن ماانرژی موردنیازخودراچگونه تامین کند?
گروه پنج:
چطوری بااین سنگ می شودآب بیشتری به بیرون پاشیده شود?
نماینده گروه یک:
مامی توانیم به چندطریق خودمون راگرمکنیم.1-ازبخاری استفاده می کنیم 2-دستهایمان رابه هم میمالیم3-لباس گرم می پوشیم4-ورزش کنیم تاگرم بشویم.
نماینده گروه دوم:
راه هایی که مابرای به حرکت درآوردن فرفره پیشنهادکرده است :1- فرفره رافوت کرد2- پره های فرفره رازیرآب بگیریم3-ازموتورالکتریکی( موضوع جلسه ی قبل)استفاده کنیم.
نماینده گروه سوم:
فهمیدیم که 1- باطری می تواندچراغ قوه راروشن کند2- باعث حرکت ماشین های اسباب بازی می شود طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس سفر و انرژی 3- باطری باعث حرکت عقربه های ساعت می شود.ماشین های واقعی باطری دارند.
نماینده گروه چهارم:
مافهمیدیم که بدن ماازطریق غذاخوردن انرژی خودرابدست می آوردولی سوال برای ماپیش آمده به چه غذاهایی میگن پرکالری? اصلاکالری چیست?
نماینده گروه پنجم:مافهمیدیم که1- هرقدرسنگ روازفاصله بیشتری رهاکنیم آب بیشتری به بیرون ظرف پاشیده می شود2- یه راه دیگه هم اینه که سنگ بزرگتری رارهامی کنیم.راستی آقاچه اتفاقی می افتد?
معلم بچه های من،حالابه کمک هم به سوالات گروه های مختلف جواب می دهیم.
جمع بندی درس:
معلم: بچه ها همه ی جواب های شمادرسته.
انرژی که در اطراف ما هست توانایی تبدیل شدن به انرژی دیگری را دارد.
-شما برای هرفعالیتی که انجام میدهید،انرژی صرف می کنید.
-واحد انرژی روی مواد برحسب کیلو کالری به طور تقریبی معادلد4000ژول است
ارزشیابی پایانی:
در گروه خود انرژی را برای هریک از مواد زیر بیان کنید
ورزشکاری که تیرو کمان را می کشد و سپس ان را رها میکند.
کوهنوردی که از بالای کوه بالا میرود وسپس با چتر نجات پایین می اید.
آبی که پشت سد جمع میشود وسپس توربین برق ابی را می چرخاند.
ارایه تکلیف:
مجموعه ای از وسایل و پدیده های که میتوانند تبدیل انرژی را انجام دهند لیست کنید.وتصویری آن هارا بکشید وبرای جلسه بعد به کلاس بیاورید.
یک دومینوی ساده طراحی کرده ودر کلاس درست کنید.
نقد و بررسیها
هنوز بررسیای ثبت نشده است.