طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ

تومان 10,000

شناسه محصول: طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ1691450290865 دسته: , , ,

 

خرید و دانلود آنی

خرید پروسه انلاین فایل پاورپوینت و طرح درس و مقاله های دیگر

پشتیبانی از دانلود های ناموفق

پشتیبانی از سروش + واتساپ + تلگرام

شماره پشتیبانی

09103705578

طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ این طرح درس با استفاده از یک طرح درس روزانه به همراه 7 صفحه ورد و قابل ویرایش، اهداف جزئی شناختی، مهارتی و نگرشی را برای دانش­آموزان تدریس می­کند. در این درس، دانش­آموزان با تعریف سبزینه، نقش آن در غذاسازی، نحوه انجام فتوسنتز و فواید آن آشنا می­شوند. همچنین با انجام آزمایش سبزینه گیاه، دانش­آموزان به نقش آن در غذاسازی پی می­برند و ارزش و اهمیت گیاهان در تولید غذا و حفاظت آن­ها را درک می­کنند. در این درس، از روش­های پرسش و پاسخ، سخنرانی و بارش مغزی برای تدریس استفاده می­شود و با ایجاد انگیزه در دانش­آموزان، این درس به ارزیابی آغازین پایان می­یابد.

نام درس:
شگفتی­های برگ
پایه :
ششم ابتدایی
مدرسه:
مدرس:
زمان
هدف کلی:
آشنایی دانش­آموزان با برگ

اهداف جزئی:
شناختی:
-دانش­آموز با تعریف سبزینه (کلروفیل) آشنا شود.
-دانش­آموز با نقش سبزینه آشنا شود.
-دانش­آموز با نحوه غذاسازی در برگ آشنا شود.
-دانش­آموز با تعریف فتوسنتز آشنا شود.
-دانش­آموز با فواید فتوسنتز آشنا شود.
مهارتی:
-دانش­آموز با انجام آزمایش سبزینه گیاه را از آن خارج کند و به نقش آن در غذاسازی پی ببرد.
نگرشی:
-دانش­آموز به ارزش، اهمیت و تاثیر گیاهان در تولید غذا و نقش زیست محیطی آن­ها پی ببرد و نسبت به حفاظت گیاهان حساس باشد.

وسایل مورد نیاز:
تعدادی برگ، (بشربزرگ و کوچک، الکل، چراغ الکلی، محلول ید، شمع، گلدان در صورت موجود بودن)، کتاب درسی

روش تدریس:
پرسش و پاسخ، سخنرانی، بارش مغزی

ایجاد انگیزه:
به هر گروه از دانش­آموزان تعدادی برگ سبز از گیاهان مختلف می­دهم.

5
ارزشیابی آغازین:
سوال:” به برگ­هایی که در دست دارید خوب نگاه کنید و هر چه درباره آن­ها به دهنتان می­آید بیان کنید.”را روی تخته کلاس می­نویسم و از یکی از دانش­آموزان میخواهم آن را با صدای بلند بخواند. سپس از آن­ها میخواهم در گروه­های خود مشورت کنند و نتیجه بحث را اعلام نمایند. طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ از هرگروه یک نفر بلند می­شود و جملاتی در مورد برگ می­گوید و من روی تخته یادداشت می­کنم. سپس از پاسخ خود آن­ها برای شروع تدریس استفاده می­کنم. پاسخ دانش­آموزان احتمالا اینگونه باشد:
-اندازه آن­ها با هم متفاوت است.
-شکل آن­ها با هم فرق دارد.
-رنگ آن­ها سبز است.

5
ارائه تدریس:

به دنبال ارزشیابی آغازین :
آفرین بچه­ها. تمام چیزایی که در مورد برگ گفتید درست است.
امروز میخواهیم در مورد سبز بودن برگ صحبت کنیم. اما این سبز بودن برگ داستان دارد. موافقید با همه دیگه داستانش رو بشنویم؟ تایید دانش­آموزان.
بچه­ها برگ یک دوست خیلی خوبی داره به نام” سبزینه”. یک روز که برگ میخواست آشپزی کنه پیش سبزینه میره و بهش میگه:” سبزینه مهربون تو که به من رنگ سبز رو میدی، تو که دوست خوب منی میای امروز کمکم کنی؟ آخه میخوام غذا درست کنم. طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ سبزینه قبول می­کنه و میگه هرکاری که بتونم برات انجام می­دم.
برگ به سبزینه میگه: “میتونی نور خورشید رو واسم نگه داری تا ازش استفاده کنم؟” سبزینه قبول میکنه و برگ هم خوشحال میشه و ازش تشکر میکنه و میره سراغ آشپزی. یک بار مواد مورد نیاز برای غذا درست کردن رو مرور میکنه:
مواد لازم: نورخورشید، آب و مواد محلول در آن، کربن دی اکسید.
برگ شروع به آشپزی میکنه یک غذای خوشمزه و شیرین درست میکنه. چون برگ مهربونه از غذایی که درست کرده به بقیه موجودات هم می­دهد.
خب بچه­ها چی از این داستان متوجه شدید؟
پاسخ دانش­آموزان:
-سبزینه باعث میشه رنگ گیاهان سبز باشه
-سبزینه در غذا سازی به برگ کمک می­کنه.
-خب چه کمکی می­کنه؟ نور خورشید رو توی خودش نگه میداره.
-برگ از غذایی که درست کرده به بقیه دوستاش هم میده.
خب بچه ها آفرین درسته. الان دوست دارم باهمدیگه برای آشپزی برگ یک اسم انتخاب کنیم. به نظرتون اسم غذاسازی برگ رو چی بذاریم؟
اگر پاسخی که به فتوسنتز نزدیک باشد دریافت نکردیم می­توانیم به صورت سوالی پاسخ را مطرح کنیم.
بچه­ها به نظرتون اسم غذاسازی برگ رو می­تونیم فتوسنتز بذاریم؟
بله.
آره خیلی خوبه بچه­ها. فتوسنتز اسم خوبیه چون برگ با نور خورشید غذاسازی میکنه میتونیم این اسم رو براش انتخاب کنیم چون فتو یعنی نور.
سپس کارت هایی که روی آن کلمه فتوسنتز، فتو به معنی نور، سنتز به معنی ساختن را روی تخته می­چسبانم تا دانش­آموزان آن را بهتر به خاطر بسپارند.
بچه ها راستی سبزینه یه اسم دیگه هم داره. اگر دانش­آموزان گفتند که خوب است اگر هم نگفتند خودمان بیان می­کنیم. اسم دیگه سبزینه، کلروفیل هست بچه­ها.
خب بچه­ها اگه موافقید با هم دیگه سبزینه رو نگاه کنیم. اشاره به برگ اسفناج­هایی می­کنم که اول زنگ بهشون دادم و از آن­ها میخواهم که آن را قطعه قطعه کنند تا مایع سبز رنگی از آن خارج شود. سپس از آن­ها میخواهم آن را روی یک برگه بمالند.(با این کار دانش­آموز بهتر مفهوم سبزینه را درک خواهد کرد.)
در اینجا تعدادی سؤال از دانش­آموزان می­پرسم که کامل کننده تدریس می­باشد.
خب بچه­ها من توی داستان گفتم که برگ برای آشپزی نور خورشید، آب و مواد محلول در آب و کربن دی اکسید. طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ نیاز داره. حالا من این سوالات رو میپرسم شما توی گروه­هاتون در موردشون مشورت کنین و بعد نتایجتون رو اعلام کنید.
-آب و مواد محلول در آن چگونه به برگ می رسند؟
-کربن دی اکسید چگونه وارد برگ می­شود؟
می­توانید برای پاسخ دادن به سؤالات از برگ کمک بگیرید. به ساختار آن دقت کنید.
اگر دانش­آموزان پاسخ نزدیک به بحث دادند بهتر اگر نه من آن­ها را هدایت می­کنم. به آن­ها رگ برگ های موجد در برگ را نشان می­دهم و می­گویم بچه ها این ها شبیه چه هستند؟ لوله کشی درسته؟ بچه­ها درواقع آب و مواد محلول در آن که از ریشه گیاه گرفته میشه از طریق همین لوله کشی ها که آوند هستند به برگ می­رسند و برگ از این مواد در غذاسازی استفاده می­کند.
برای پاسخ به سوال دوم، به بچه­ها می­گویم که بچه­ها در سطح برگ یه سوراخ های خیلی کوچیکی هست که با میکروسکوپ دیده میشن. به این سوراخای خیلی کوچیک میگن روزنه. کربن دی اکسید از طریق روزنه وارد برگ میشه و برگ از اون استفاده میکنه.
(قابل ذکر است معلم ابتدا پاسخ­های گروه­ها را می­شنود سپس توضیحات تکمیلی بالا را می­دهد.)
سپس آزمایشات کتاب را انجام می­دهیم. مثلا یک گروه در مقابل بقیه آزمایش را انجام می­دهند. و سپس از دانش­آموزان میخواهم به صورت گروهی مشاهدات خود را بیان کنند.
خب بچه­ها گفتیم که گیاهان از غذایی که درست می­کنند خودشون هم استفاده می­کنند. اما بعضی از گیاهان علاوه بر غذایی که خودشون می­سازند به غذای دیگری هم نیاز دارند. خب به نظرتون چی کار می­کنن؟ در اینجا به دانش­آموزان فرصت فکر کردن و مشورت در گروه داده می­شود. طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ ممکن است دانش­آموزان به این موضوع اشاره کنند که از جانوران دیگر می­گیرند.
درصورت پاسخ مورد نظر: آفرین بچه­ها یه جورایی درست جواب دادید. بعضی از گیاهان برای این کار برگاشون به شکل خاصی درآمده است مانند تله که می­تواندحشرات و حتی جانوران کوچک را شکار کند و از مواد بدن آن­ها استفاده کند. اشاره به تصاویر کتاب. خب بچه­ها کتابتون رو باز کنید(ص79)
جمع آوری اطلاعات رو توی خونه انجام بدید برای جلسه آینده. هر کی انجام داد امتیاز میگیره.
سپس متن گفت و گو کنید را یکبار می­خوانم و از آن­ها می­خواهم در گروه درباره­ی آن مشورت کنند و سپس نتیجه گیری خود را اعلام کنند.

25

ارزشیابی پایانی:

خب بچه­ها حالا ازتون می­خوام به سؤالاتم گوش بدید تا بتونید به آن­ها پاسخ بدید.
-رنگ سبز گیاهان به خاطر چیه؟سبزینه
-سبزینه یا چی؟ کلروفیل
-خب سبزینه گفتیم چی کار میکنه؟ توی غذا سازی به برگ کمک میکنه.
خب چطور کمک میکنه؟نور خورشید رو جذب میکنه.
به غذاسازی برگ چی میگن؟ فتوسنتز
فتوسنتز یعنی؟ فتو یعنی نور سنتز یعنی ساختن.
برای غذاسازی برگ چه چیزایی نیاز هست؟ آب و مواد محلول در آن، نور خورشید، دی اکسید کربن.
آفرین معلومه درس رو خوب یادگرفتین.
5
تعیین تکلیف:
-جمع آوری اطلاعات را به عنوان تکلیف می­دهم و به آن­ها می­گویم هر کسی که درست انجام داد امتیاز میگیره.
5

لازم به ذکر است که این طرح درس در سه جلسه باید اجرا شود.چون مباحث و آزمایشات زیادی وجود دارند.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ”

طرح درس های پایه ششم ابتدایی عبارتند از مباحث اساسی و مهمی که هر دانش‌آموز در این مقطع باید آن‌ها را یاد بگیرد. این دروس شامل ریاضی علوم مطالعات فارسی نگارش عربی هدیه قرآن و ... می‌شوند. هدف اصلی طرح درس های پایه ششم ابتدایی، ارتقاء دانش و توانایی های تحصیلی و عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان است. در این طرح درس، دانش‌آموزان با مفاهیم و مباحث پایه ای آشنا می شوند و مهارت های تحصیلی خود را در زمینه های مختلف تقویت می کنند. این دروس اساسی، پایه ای برای درس های بعدی و مراحل تحصیلی بالاتر هستند و از اهمیت بالایی برخوردارند.

برای دریافت تمام طرح درس روزانه و سالانه پایه ششم می توانید از طریق لینک بالا دریافت کنید.

و یک لیست طرح درس های پایه ششم بصورت تکی برای شما در قسمت زیر قرار داده ایم که کافیست روی هر کدوم از طرح درس هایی که نیاز دارید کلیک کنید.

طرح درس ریاضی ششم ابتدایی

طرح درس فارسی ششم ابتدایی

طرح درس علوم ششم ابتدایی

طرح درس مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

طرح درس هدیه آسمانی ششم ابتدایی

طرح درس قرآن ششم ابتدایی

طرح درس تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس خرسی که می خواست خرس باقی بماند تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس من و پرسش هایم تفکر و پژوهش ششم ابتدایی

طرح درس تفکر و پژوهش آقکند پایه ششم ابتدایی

طرح درس تربیت بدنی ششم ابتدایی

طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ
طرح درس روزانه علوم ششم ابتدایی درس شگفتی های برگ